StoryEditorOszczędzaj wodę!

Prysznic czy wanna – która kąpiel jest zdrowsza i... tańsza?

20.10.2022., 17:00h

Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i rytuały. Należą do nich długie kąpiele i ciepłe relaksujące prysznice. Jedni wolą poleżeć i wymoczyć ciało, drudzy lubią nieco bardziej energetyzujący sposób na higienę ciała. A co nam się bardziej opłaci?

Drożyzna i inflacja zmuszają Polaków do uważnych zakupów i bardziej ekologicznych, i co za tym często idzie – ekonomicznych wyborów. Choć kąpiel w wannie bywa synonimem błogiego relaksu, to w dobie kryzysu można sobie podarować tego typu przyjemność na rzecz szybkiego prysznica, który z reguły bywa korzystniejszy dla portfela.

Są osoby, które twierdzą, że nie ma dla nich nic lepszego niż długa kąpiel w wannie pełnej ciepłej wody. Inni uważają, że branie prysznica to sposób na zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i wody. I wanna, i prysznic mają swoich przeciwników oraz zwolenników. A który wybór jest tańszą opcją?

Ile kosztuje kąpiel w wannie, a ile pod prysznicem?

Rachunki za media nie są niczym przyjemnym. Wciąż wzrastają, dając się nam we znaki. Warto z atencją przeanalizować własne przyzwyczajenia i wyłapać możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Choć trudno dokładnie wyliczyć, ile kosztuje nas prysznic, a ile kąpiel w wannie, ponieważ zbyt wiele czynników składa się na ten wynik, bloger zaradnyfinansowo.pl już jakiś czas temu wykonał taką symulację.

Wziął wtedy pod uwagę kwotę za zimną wodę i ścieki – 11 zł/metr sześcienny i koszt jej podgrzania 1 m3 – ok. 18 zł. Założył, że przeciętna osoba kąpiąca się w wannie zużywa około 100 litrów wody, a stosunek wody ciepłej do zimnej to 70/30, na każde 10 litrów wody – 7 litrów to woda podgrzana. Jaki wynik otrzymał? Według jego obliczeń jedna kąpiel w wannie kosztuje przeciętnie 2,36 zł.

image
Ceny w górę

Wysokie ceny w sklepach Cię dobijają? Prawdziwy dramat będzie na Gwiazdkę

W przypadku prysznica podstawą było sprawdzenie przepływu wody przez słuchawkę prysznicową – autor bloga przyjął wynik na poziomie 7 litrów wody na minutę. Do tego oszacował, że prysznic trwa mniej więcej osiem minut, co dało zużycie 56 litrów wody. W rezultacie wzięcie prysznica kosztowało 1,12 zł.

Konkluzja nasuwa się sama! Branie prysznica jest nawet dwa razy tańsze od kąpieli w wannie. Przy wieloosobowej rodzinie i przy założeniu, że myjemy się codziennie, suma robi się pokaźna i warto sobie wziąć ją do serca.

Ile dziennie zużywamy wody?

Na stronie Wodociągów Krakowa czytamy, że średnio w Polsce każdy z nas zużywa 150 litrów wody dziennie, m.in.

  • 2,5-3 litrów (około 8 szklanek) przeznaczamy do celów konsumpcyjnych,
  • 7-15 litrów wody pobiera zmywarka,
  • 30-50 litrów zużywamy do spłukiwania toalety,
  • 80-100 litrów wody pobiera pralka podczas jednego cyklu prania,
  • około 200 litrów to pełna wanna wody.

Co jest zdrowsze – kąpiel w wannie czy prysznic?

Branie prysznica jest bardziej higieniczne, ponieważ woda na bieżąco spływa razem z brudem, natomiast w wannie te cząstki osadzają się na ciele. Mimo że wieczorne kąpiele mogą poprawić samopoczucie i ułatwiać zasypianie, to niestety dość mocno wysuszają skórę i ją podrażniają. Dobry rozwiązaniem jest prysznic mieszany – polewanie ciała na przemian ciepłą i zimną wodą. Takie rytuały będą miały świetny wpływ na układ limfatyczny.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. styczeń 2023 11:22