StoryEditorCzyszczenie puchu

Puchowa kurtka na zimę: jak o nią dbać i prać w domu?

Puchowe kurtki są ciepłe i wygodne, z tego powodu chętnie wybieramy je na zimę. Ich zachowanie w dobrym stanie może jednak wydawać się kłopotliwe. Na szczęście o puchową kurtkę możemy z łatwością zadbać w domu! Co będzie potrzebne? Jak prać puchówkę w pralce, by jej nie uszkodzić?

Czym jest wypełniona puchowa kurtka? 

Jak sama nazwa wskazuje, wypełnienie puchowej kurtki stanowi puch. Może on być naturalny lub syntetyczny. Naturalny puch to drobne ptasie piórka, zwykle pochodzące od kaczek lub gęsi. Ich objętość określa stosunek, który znajdziemy na metce – kurtki nie mogą być wypchane wyłącznie puchem, lecz mieszanką puchu i pierza. Warto wybierać te, w których zawartość puchu to 90 proc. 

Puch syntetyczny w rzeczywistości nie jest puchem. Takie wypełnienie kurtki to włókna poliestrowe, niekiedy powleczone silikonem. Czyszczenie kurtek z puchem syntetycznym jest o wiele prostsze niż w przypadku tych naturalnych – wystarczy trzymać się instrukcji na metce. Ubrania z prawdziwymi piórami to większe wyzwanie. 

Jak prać kurtkę puchową w pralce? 

Choć dbanie o puchówkę może wydawać się trudne, istnieją triki, które pozwolą zachować ją w dobrym stanie nawet podczas czyszczenia w domu. Przede wszystkim należy pamiętać, że najważniejsze zasady prania puchowej kurtki opisane zostały na metce. Z tego niewielkiego skrawka materiału dowiemy się wszystkiego o temperaturze, metodzie i zalecanym programie. Gdy już się z nimi zapoznamy, można przystąpić do prania. Najlepiej zacząć od zamoczenia kurtki w misce z zimną wodą na 10 minut. Dzięki temu usuniemy z puchu nadmiar powietrza. 

Pranie kurtki puchowej z piłkami tenisowymi 

Jeżeli przepadasz za kurtkami puchowymi, zawsze miej przy pralce paczkę piłek tenisowych. Brzmi absurdalnie? Okazuje się, że to najprostszy trik, by puch nie pozbijał się podczas prania, co mogłoby zdefasonować całą kurtkę i osłabić jej właściwości termoochronne. Gdy już umieścisz ubranie w pralce, włóż do bębna kilka piłeczek tenisowych, ustaw odpowiedni program i zacznij pranie. Nie przejmuj się ewentualnym postukiwaniem piłek o bęben. Ich ruch będzie rozbijał pióra, dzięki czemu nie powstaną nieestetyczne bryły i wszystko dobrze się dopierze! 

W jakich detergentach prać kurtkę wypchaną puchem? 

Planując pranie kurtki puchowej zaopatrz się w odpowiednie detergenty. Zwykły proszek, płyn czy kapsułki do prania to nienajlepszy wybór. Do czyszczenia tego typu odzieży dedykowane są specjalne emulsje i środki piorące. Można z łatwością nabyć je w drogerii. Do prania kurtki puchowej nie dodaje się także środka zmiękczającego tkaniny.

Poprawne suszenie kurtki puchowej 

Po wypraniu kurtki należy ją jeszcze odpowiednio wysuszyć. Ten etap także ma wpływ na to, czy puch nie pozbija się w grudki. Puchową kurtkę należy suszyć na płasko - jeżeli powiesimy ją na wieszaku, mokre pióra opadną pod ciężarem i zbiją się. Suszarkę ustaw w ciepłym, przewiewnym miejscu, jednak w pewnej odległości od grzejnika. Rozepnij kurtkę i rozłóż ją na płasko. Po 4-5 godzinach suszenia delikatnie ją oklep, by porozbijać ewentualne grudki puchu, a następnie odwróć kurtkę na drugą stronę. Jeżeli wypełnienie zbiło się podczas prania, powtarzaj oklepywanie co kilka godzin, obracając okrycie. Jeśli jednak piłki tenisowe spełniły swoją rolę, pamiętaj tylko o odwracaniu kurtki, by dobrze doschła z każdej strony. 

Jak odświeżyć puchówkę bez prania? 

Gdy po ciepłych miesiącach wyjmujemy puchówkę z szafy, może się okazać, że mimo odpowiedniego przechowywania ubranie nieprzyjemnie pachnie. Na szczęście nie musimy rozpoczynać sezonu od prania – wystarczy tylko odświeżenie. Jeżeli instrukcja na metce na to pozwala, można wrzucić kurtkę do suszarki bębnowej na odpowiedni cykl. Jeśli jednak nie wolno tego robić, w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu pomoże rozwieszenie kurtki na 2-3 dni w dobrze wentylowanym, przewiewnym miejscu.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:40