StoryEditorPiękny dom

Ciekawe sposoby na niebanalny sufit w domu! Czy te aranżacje sprawdzą się na wsi?

05.08.2023., 15:00h
Kiedy siedzimy na kanapie i odchylamy głowę na oparcie, nasz wzrok trafia na sufit – biały, zwyczajny, na co dzień niewarty uwagi. Czy musi być jednak nudny? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby twój sufit poprawił wygląd wnętrza i przyciągał spojrzenia gości.

Zadbajmy o aranżację sufitu

Biały sufit to norma. Najczęściej właśnie tak wyglądają sufity w polskich domach. Okazuje się jednak, że możemy nieco zaszaleć i wykorzystać nietuzinkowe materiały do jego dekoracji. Zadbanie o ten element może wnieść do wystroju pomieszczenia powiew świeżości – najważniejsze, aby zachować przy tym spójność z jego charakterem. Niektóre z aranżacji możemy nawet zaplanować tak, żeby były przedłużeniem ściany lub się z nią łączyły kompozycyjnie. Cena za wykonanie dekoracji będzie w dużej mierze zależała od powierzchni sufitu oraz typu materiałów. Musimy jeszcze pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z robocizną.

image

Sufit drewniany

FOTO: Envato Elements

Sufit podwieszany

Jedną z najpopularniejszych aranżacji to podwieszany sufit. Służy on m.in. ukryciu niedoskonałości na właściwym suficie lub zasłonięciu różnych rur i instalacji – przy tym nie zablokuje dostępu. Podwieszenia wykonywane są z płyt kartonowo-gipsowych, gipsowo-włóknistych, paneli metalowych, drewnianych, drewnopochodnych czy plastikowych. Wybór powinien zależeć od pomieszczenia, w którym chcemy go wykonać.

image

Sufit betonowy 

FOTO: Envato Elements

Do kuchni i łazienki najodpowiedniejsze będą płyty kartonowo-gipsowe oraz włóknisto-gipsowe ze względu na wodoodporność. Cena zależy od tego, ile poziomów uwzględnimy – za jednopoziomowy sufit podwieszany zapłacimy ok. 80 zł za m2, wielopoziomowy będzie nieznacznie droższy, natomiast najwięcej zapłacimy za ten z elementami łukowymi – ponad 100 zł za m2.

image

Sufit drewniany

FOTO: Envato Elements

Sufit napinany – czym jest?

Podobnym rozwiązaniem do sufitu podwieszanego jest sufit napinany, z elastycznej folii – odpornej na wodę i ogień, więc odpowiedniej do wszelkiego typu pomieszczeń. Inną zaletą jest to, że jego zrobienie jest szybkie i nie brudzi mebli, więc nie musimy ich wynosić na czas zakładania. Istnieją różne rodzaje napinanego sufitu: mogą być lustrzane, powiększające optycznie wnętrze czy podświetlane, w różnych kolorach – dzięki temu zastąpią nawet standardowe oświetlenie. Dostępna jest też wersja z nadrukiem – takim, jaki tylko sobie wymarzymy. Cena będzie wahać się między 100 a 300 zł za m2.

image
Elegancja i szyk

Jak urządzić dom na wsi w stylu nowojorskim?

Sufit – co zastosować?

Do wnętrz minimalistycznych, industrialnych i loftowych sprawdzą się różne konstrukcje: metalowe, siatki stalowe, kratownice. Nada się do nich sufit betonowy, wykonany z mineralnych tynków, którego zrobienie będzie kosztowało między 180 a 380 zł za m2. Efekt końcowy będzie zależał przede wszystkim od fachowca. Warto przy tym zadbać o naturalność jego wyglądu, pomoże w tym stworzenie np. śladów po szalowaniu.

image

Sufit betonowy 

FOTO: Envato Elements

Sufit drewniany – czy nadal modny?

Nieco surowy, acz wciąż stylowy charakter zapewni drewno. Do tego posłużą belki, deski, panele oraz listwy. Elegancji doda sztukateria, wykonana z odlewów gipsowych, betonowych czy z pianki poliuretanowej. Ciekawie, ze względu na swoje różnorodne kształty, będą wyglądać panele 3D. Możemy również wyłożyć go fototapetą. Na rynku mamy szeroki wybór wzorów, więc dopasujmy je do pomieszczenia – jeśli będzie to np. pokój dziecięcy, rozweselą go zwierzęce kształty. Koszt to ok. 60-70 zł za m2.

image

Sufit drewniany – czy nadal modny?

FOTO: Envato Elements

Jak pomalować sufit?

Można także postawić na najprostsze rozwiązanie, czyli malowanie – nie na biało, lecz kolorowo. Postawmy na jedną, dominującą barwę, wykonajmy kompozycję dwukolorową czy namalujmy wzory.

image

Sufit kolorowy

FOTO: Envato Elements

Oprac. Teresa Karwacka

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 02:38