StoryEditorChłodzenie domu

Czy klimatyzacja w domu na wsi to dobry pomysł? Jak ją wybrać?

Koniec maja przyniósł pierwsze w tym roku upały. Nadciągające lato również prawdopodobnie będzie gorące. Z tego powodu wiele osób szuka sposobu na ochłodzenie swojego mieszkania. Czy w wiejskim domu lepiej sprawdzi się przenośny wiatrak, czy jednak warto zainwestować w pełnowymiarową klimatyzację?

Klimatyzacja do domu na wsi – tak czy nie? 

Jeszcze do niedawna posiadanie klimatyzacji w domu było stosunkowo rzadkie. Dziś coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne pozwalają bowiem nie tylko utrzymać przyjemną temperaturę w czasie upałów, ale także mogą stanowić dodatkowe źródło ciepła jesienią i zimą. Co więcej, instalacja klimatyzacji w domu nie musi wiązać się z ogromnym obciążeniem budżetu. Nowoczesne systemy są coraz mniej energochłonne, niektóre z nich zaliczają się do wysokiej klasy energetycznej. Niektórzy decydują się na połączenie klimatyzacji oraz paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu dodatkowe zużycie energii udaje się pokryć tym, co wyprodukuje prosument. 

Jak wybrać klimatyzację do domu na wsi? 

Niezależnie od tego, czy wybieramy klimatyzację do pokoju, mieszkania czy kilkupiętrowego domu, pierwszym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest wielkość ochładzanej powierzchni. Jeśli w lecie mamy problem np. tylko z nagrzewającym się pomieszczeniem z południowej strony domu, być może wystarczy przenośny klimatyzator. Można go ustawić w dowolnym miejscu, nie wymaga skomplikowanego montażu i ma stosunkowo przystępną cenę: od kilkuset do około 1800-2000 zł. Jeżeli jednak w całym domu jest gorąco, lepiej pomyśleć o bardziej złożonym systemie chłodniczym, biorąc pod uwagę jego moc. Aby ustalić, jaka powinna być siła klimatyzatora, przyjmuje się średnią wartość 1 kW na 10 m2 pomieszczenia. Warto też pamiętać o tym, by wybrać urządzenie w wysokiej klasie energetycznej - to pozwoli obniżyć koszty jego użytkowania.

Czy klimatyzacja typu split pasuje do wiejskiego domu? 

Klimatyzacja często kojarzy nam się z wiatrakiem, który w najlepszym razie brzęczy, w najgorszym niemal wyje. To jednak stereotyp: nowoczesne systemy chłodzące nie muszą być hałaśliwe. Z tego powodu warto rozważyć w domu instalację klimatyzacji w typie split lub multisplit, która składa się z zewnętrznego agregatu oraz jednostek wewnętrznych, obejmujących wymiennik ciepła, system sterowania i sterowniki. To jednak rozwiązanie, które jest bardziej skomplikowane niż przenośny klimatyzator. Montaż takiego systemu wymaga ręki fachowca oraz ingerencji w budynek. Jednak jeżeli planujemy większy remont, warto to rozważyć, zwłaszcza, że klimatyzacja typu multisplit pozwala podłączyć kilka wewnętrznych jednostek do jednego agregatu, co sprawdzi się w domu jednorodzinnym. 

Ile kosztuje klimatyzacja do domu na wsi? 

W zależności od tego, jaką klimatyzację zdecydujemy się zamontować w domu, koszty będą się różnić. Dla porównania, koszt przenośnego klimatyzatora zaczyna się od około 300 a kończy na około 2000 zł. Z kolei system split z jednym wymiennikiem ciepła kosztuje średnio około 3000 zł. System multisplit jest jeszcze droższy - może kosztować ponad 4000 zł. W przypadku systemów split i multisplit należy pamiętać o tym, że wymagają one profesjonalnego montażu. Koszt takiej usługi to kolejne 1500-2000 zł. 

Czy klimatyzacja w domu na wsi się opłaca? 

Ze względu na to, że każdy dom jest nieco inny, trudno jednoznacznie określić, czy klimatyzacja w wiejskim domu będzie się opłacać. Należy przeanalizować sytuację w odniesieniu do konkretnej nieruchomości. Aby oszacować potencjalne koszty, trzeba wziąć pod uwagę następujące zmienne: 

  • dzienny czas pracy urządzenia, 
  • najwyższy i najniższy pobór mocy przy chłodzeniu (z danych producenta), 
  • cena 1 kWh energii elektrycznej. 

Mnożąc czas pracy przez moc urządzenia, będziemy w stanie ustalić, ile energii zużyje. Z kolei pomnożenie uzyskanej wartości przez cenę 1 kWh prądu pozwoli oszacować, ile mniej więcej wydamy na każdy dzień pracy klimatyzacji. Choć będą to tylko dane orientacyjne, pozwolą ustalić, czy w przypadku konkretnej nieruchomości wybrany system chłodniczy będzie się opłacał. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 03:00