StoryEditorPIĘKNY DOM

Jak odnowić ściany?

08.02.2023., 12:00h
Wszelkie plamy i zacieki skutecznie szpecą sufity i ściany. Zabrudzenia są nie tylko nieestetyczne, ale również niehigieniczne. Często utrudniają też przeprowadzenie remontu czy przemalowanie pokoju. W jaki sposób się ich pozbyć? Jak zlikwidować plamy, ślady i zacieki?

Jak powstają zacieki?

Zacieki na ścianach i sufitach najczęściej powstają w wyniku zalania. W miejscach spływania wody tworzą się wybrzuszenia, a z czasem także nieestetyczne, rudawe plamy. Są to ślady rdzy, które pochodzą ze stali zbrojeniowej. Przemoczenia mogą spowodować łuszczenie i odklejanie farby, a nawet prowadzić do odspajania tynku. Prace naprawcze przeprowadzamy więc wyłącznie po opanowaniu i zlikwidowaniu awarii, która spowodowała szkody. Miejsca zamoczenia muszą być już całkowicie suche, a niekiedy może to potrwać kilka tygodni. Nie warto jednak się spieszyć, bowiem gdy ściana czy sufit nie będą suche, zwiększy się prawdopodobieństwo konieczności ponownego remontu.

Jak zlikwidować zacieki?

Niewielkie zawilgocenia, które nie naruszyły farby i tynku, możemy zamalować farbą akrylową albo ceramiczną. Wcześniej jednak nałóżmy warstwę farby izolującej lub inaczej farby neutralizującej plamy. Przeciwdziała ona wilgoci i mocno kryje zabrudzenia. W przypadku większych uszkodzeń ścian czy sufitów samo malowanie będzie nieskuteczne – nawet kilka warstw farby nie ukryje zacieków. Dlatego w tym przypadku należy działać nieco inaczej.

Przede wszystkim zawilgocone powierzchnie należy odpowiednio przygotować do odnawiania i malowania. Całkowicie usuwamy odpryśnięte kolorowe powłoki, zeskrobując je szpachelką. Miejsce to następnie omiatamy suchym i sztywnym pędzlem. W ten sposób pozbędziemy się pyłu i resztek farby. Płytkie ubytki gruntujemy, większe i głębsze natomiast uzupełniamy masą szpachlową. Po wyschnięciu gipsu, warstwę należy oszlifować – najlepiej z użyciem papieru ściernego. Nada się również siatka ścierna. Po wygładzeniu uszkodzoną powierzchnię pokrywamy gruntem. Odczekujemy dobę, a później możemy już sufit oraz ściany pomalować na dowolny kolor. Jeżeli nie trzeba zrywać starej farby, a zacieki i plamy nie są rozległe, można po prostu wyczyścić je ryżową szczotką maczaną w gorącej wodzie. Po tym czyszczeniu gruntujemy powierzchnię i nakładamy farbę.

Jak usunąć inne plamy i zanieczyszczenia?

Żółtoszare bądź ciemne plamy najczęściej powstają w wyniku oddziaływania dymu papierosowego i sadzy. Pojawiają się w pomieszczeniach nałogowych palaczy, ale także w pokojach opalanych piecami kaflowymi czy kominkami. Sprawia to, że nie tak łatwo je usunąć. Po nałożeniu nowej warstwy farby szybko przebijają. Jak więc się ich pozbyć? Można spróbować zmyć tego typu plamy mydłem malarskim bądź preparatem do usuwania zabrudzeń po dymie papierosowym. Następnie należy pokryć całość farbą gruntującą albo izolującą. Warto wyczyścić ściany także z zastosowaniem roztworu wody i amoniaku w proporcji 4:1. Jeżeli podane sposoby nie okazały się skuteczne, czeka nas zdrapanie wierzchniej warstwy tynku, ponowne zatynkowanie oraz pomalowanie farbą.

Biały, chropowaty osad najczęściej zauważamy w wilgotnych miejscach, na cegłach, betonie czy glinie. Do jego pozbycia się wystarczy zazwyczaj ciepła woda i szorowanie miękką gąbką.

Brudnoszare zabrudzenia i wykwity prawie zawsze są oznaką zagrzybienia. Rozwijaniu się pleśni na ścianach i na suficie sprzyja duża wilgotność w pomieszczeniu, umiarkowana temperatura oraz brak odpowiedniej wentylacji. Gdy tylko spostrzeżemy problem, musimy najpierw zlikwidować jego źródło. Następnie grzyba usuwamy za pomocą szczotki o twardym włosiu lub szorstkiej strony gąbki. Czyścimy na suchą bądź na mokro, z detergentem. Jeżeli farba zacznie się łuszczyć, koniecznie ją zdejmijmy. Czyszczone miejsce zabezpieczmy również preparatem grzybobójczym.

Tłuste ślady natomiast zniweluje benzyna lakowa. Zwilżamy nią delikatnie ściereczkę i przecieramy zabrudzone miejsca. Po kilkunastu minutach należy zmyć powierzchnię wodą, a po chwili osuszyć ręcznikiem papierowym.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: Deccoria

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:22