StoryEditorProsty remont w domu

Jak zaaranżować strych na przytulne poddasze?

Strychy to często duże przestrzenie w domu, których tak naprawdę nie wykorzystujemy, znosząc tam tylko kolejne przedmioty, niepotrzebne na co dzień. A gdyby tak przearanżować strych, by stał się przytulnym poddaszem, gdzie z chęcią będziemy spędzać czas? Podpowiadamy, jak to zrobić!

Czy każdy strych można zamienić w poddasze? 

Niestety, nie każdy budynek daje możliwości zaadaptowania strychu jako dodatkowego pokoju. Podstawową kwestią jest to, czy strych został uwzględniony w planach budynku jako przestrzeń użytkowa - wtedy musi spełniać warunki, stawiane pomieszczeniom mieszkalnym, między innymi liczyć minimum 2,5 m wysokości. Niższe ściany można podwyższyć, choć to wiąże się już z koniecznością remontu. 

Istotne jest także występowanie izolacji połaci dachowej, bo bez niej trudno będzie dostosować strych do spędzania tam czasu. 

Warto pamiętać, że jeśli decydujemy się na remont i przekształcenie strychu, który dotąd figurował w planach jako przestrzeń nieużytkowa, w użytkowe poddasze, należy zarejestrować tę zmianę. Trzeba ją zgłosić organowi podatkowemu w ciągu 14 dni od zakończenia remontu. 

image

Na poddaszu możesz urządzić spokojny i jasny kącik do pracy.

FOTO: Envato Elements

Jak zagospodarować strych na przestrzeń użytkową? 

Jeśli strych uwzględniony został w planach budynku jako przestrzeń użytkowa, nie ma powodów do zmartwień i można od razu przystąpić do rearanżowania wnętrza. Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć, jest bez wątpienia ta dotycząca przeznaczenia nowego pomieszczenia. Jeśli tej aranżacji nie wymuszają okoliczności - np. narodziny nowego członka rodziny - można urządzić tam dodatkową sypialnięprzestrzeń do pracy lub spędzania wolnego czasu. Strych można zamienić na siłownię, gabinet lub przytulne poddasze, gdzie wszyscy członkowie rodziny mogą się zrelaksować. 

Przed rozpoczęciem dostosowywania strychu do swoich potrzeb warto spokojnie mu się przyjrzeć i zadecydować, czy konieczne będzie podzielenie go na mniejsze pomieszczenia. To może bowiem wymagać pomocy fachowców, którzy zamontują ścianki kartonowo-gipsowe lub płyty betonowe (uwaga jednak – te są cięższe i trzeba najpierw upewnić się, że konstrukcja budynku wytrzyma taki montaż). 

image

Nawet niewielkie poddasze można sprytnie zaaranżować.

FOTO: Envato Elements

Jakie kolory wybrać na poddasze użytkowe? 

Niezależnie od tego, czy decydujemy się pozostawić przestrzeń poddasza użytkowego otwartą, czy też przedzielić ją ściankami, warto wcześniej rozważyć, jakie kolory wybrać. One bowiem także mogą posłużyć do wyznaczenia stref – pomalowanie ścian różnymi barwami bądź położenie tapety w części pomieszczenia będzie jasnym znakiem zmiany w przestrzeni. To dobry pomysł, gdy poddasze jest niewielkie lub gdy nie planujemy dużego remontu z pracami budowlanymi. 

Eksperci zajmujący się urządzaniem wnętrz sugerują, by poddasze było charakterem dostosowane do pozostałych pomieszczeń w domu. Neutralnym wyborem będą farby w jasnych odcieniach: dodadzą one wnętrzu światła, którego niektórym strychom brakuje. Bezpiecznymi kolorami będą z pewnością biel oraz jasna szarość w ciepłym odcieniu. Przytulności dodadzą pomieszczeniu także ciepłe odcienie beżu. 

Jeśli jednak chcemy, by nasze wnętrze miało nieco więcej “pazura”, zamiast klasycznych bieli możemy zdecydować się na kolory natury, na przykład pastelową miętę lub róż, jasny błękit czy złote, piaskowe odcienie. Mając duże i dobrze doświetlone poddasze możemy z kolei puścić wodze fantazji i wybrać właściwie dowolną barwę z ogromnej palety lub zaszaleć z wzorzystą tapetą. 

Jaką podłogę położyć na użytkowym strychu? 

W przypadku podłogi również decydująca jest kwestia powierzchni oraz naświetlenia strychu. Im większe i jaśniejsze pomieszczenie, tym ciemniejsza może być podłoga. Najlepiej sprawdzą się klasyczne panele, które są lekkie i łatwe do ułożenia. Wybierając je, warto także wziąć pod uwagę wykończenie. Błyszczące panele będą odbijały światło i dodatkowo rozjaśnią wnętrze. 

image

Jeśli pomieszczenie na poddaszu jest duże, możesz użyć ciemniejszych farb.

FOTO: Envato Elements

Jakie meble wybrać na poddasze? 

Głównym kryterium doboru mebli będzie oczywiście docelowe przeznaczenie użytkowego poddasza. Inne wymagania będzie bowiem stawiał pokój dziecięcy, inne domowe biuro, a jeszcze inne przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Jednak w przypadku meblowania poddasza warto rozważyć zamówienie mebli na wymiar. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza, jeśli strych ma skosy czy niskie belki. Meble dostępne w sklepach mogą mieć wymiary, które utrudnią zaaranżowanie przestrzeni w taki sposób, by była funkcjonalna i wygodna. Z tego powodu przed wyprawą do sklepu lepiej przeprowadzić pomiary - być może okaże się, że skorzystanie z usług doświadczonego stolarza będzie nieuniknione. To jednak także okazja do tego, by poszaleć z designem mebli – z pomocą fachowca z pewnością da się dostosować je do różnych wysokości, a przy tym sprawić, że będą wyglądać efektownie i niepowtarzalnie. 

Jak zaaranżować przestrzeń na poddaszu? 

Ostatnim etapem jest aranżowanie przestrzeni użytkowego strychu. W tym przypadku koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wszelkie zakamarki, które oferuje to pomieszczenie. Być może nietypowych kątów czy skosów nie trzeba zastawiać meblami, ale da się je wykorzystać jako dodatkowe półki. Z kolei niewielkie nisze mogą sprawdzić się jako miejsce na zabudowaną szafę. Warto wykazać się kreatywnością, jednak w przypadku, gdy samodzielny remont poddasza wydaje się zbyt trudny, można zwrócić się z prośbą o pomoc do osoby, która profesjonalnie zajmuje się aranżacją wnętrz.

image

Zadbaj o to, by poddasze było przytulne i wygodne.

FOTO: Envato Elements

 

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2024 16:04