StoryEditor

Piece typu koza wracają do łask! Czy warto je zamontować w wiejskim domu?

Piece zwane powszechnie “kozami” zaliczyły wielki powrót. Od niedawna są hitem, szczególnie w wiejskich domach, gdyż dodają wnętrzom przytulności. Czy warto pójść za tą modą i zamontować taki piec w domu na wsi? Co warto wiedzieć o ogrzewaniu piecem wolnostojącym?

Piec typu koza – co to jest? 

Potocznie mówi się o ogrzewaniu “kozą”, jednak co to tak naprawdę jest? Otóż popularna koza to rodzaj pieca wolnostojącego. Ma zamknięte, szczelne palenisko, w którym można bezpiecznie przeprowadzać proces spalania np. drewna, pelletu czy brykietu. 

image
FOTO: Envato Elements

Jakie są zalety piecyka-kozy? 

Jedną z największych zalet pieca typu koza jest to, że można go z łatwością zamontować. Dysponując podstawowymi umiejętnościami technicznymi, możemy nawet zrobić to samodzielne, a już z pomocą bardziej wykwalifikowanej osoby montaż kozy nie będzie żadnym problemem. Co więcej, kolejną cechą pieca wolnostojącego jest jego mobilność - w razie potrzeby można go przenieść do innego pomieszczenia, jeżeli tylko mamy możliwość podłączenia go do komina w nowym miejscu. Miłośnicy designu również nie mają na co narzekać: kozy są estetyczne i pasują do wielu wnętrz, dodając im charakteru. Ich niewielkie wymiary sprawiają, że tego typu piec zmieści się w pomieszczeniu, w którym brakuje miejsca na kominek. Dodatkową zaletę stanowi to, że koszty piecyka-kozy nie są wysokie

image
FOTO: Envato Elements

Stalowa czy żeliwna: jaką kozę wybrać? 

Najczęściej piece typu koza wykonuje się ze stali lub żeliwa. Oba te materiały mają nieco inne cechy. Żeliwny piec może być bardziej ozdobny, finezyjnie wykończony i stylowy, a jego ścianki będą grubsze. Z kolei stalowy zwykle ma prostszy design, jednak często jest mniejszy. Z tego powodu ma także słabsze parametry grzewcze i może być niewystarczający jako źródło ciepła w dużym pomieszczeniu. Podejmując decyzję o materiale, z jakiego ma być wykonana koza do naszego domu, warto o tym pamiętać, gdyż nie odpowiada on jedynie za estetykę. 

image
FOTO: Envato Elements

W jakim pomieszczeniu można ustawić kozę? 

Wolnostojący piecyk to dobre rozwiązanie do pomieszczenia, które zostało już urządzone, ale w trakcie użytkowania okazało się zbyt zimne. Dzięki temu, że montaż nie jest pracochłonny i nie wymaga skomplikowanych połączeń, kozę można zamontować w już wykończonym pokoju, pod warunkiem, że da się ją podłączyć do komina. 

Pomieszczenie, w którym ustawiona będzie koza, może być niewielkie. Takie źródło ogrzewania sprawdzi się nawet w pokoju, w którym brakuje miejsca na kominek. Trzeba jednak pamiętać, że wokół pieca wolnostojącego należy zachować odpowiednie odległości - będą one podane w instrukcji obsługi. Obudowa kozy będzie się nagrzewała podczas spalania, więc należy zabezpieczyć łatwopalne elementy w pobliżu. Miejsce na piec również powinno być odpowiednio przygotowane, wyłożone cegłą klinkierową, kamieniem, terakotą lub szkłem. 

image
FOTO: Envato Elements

Płyty szamotowe do piecyka-kozy: warto w nie inwestować? 

Wewnątrz niektórych palenisk, zarówno tych żeliwnych jak i stalowych, montowane są płyty szamotowe. Ten materiał dobrze akumuluje ciepło, więc jeżeli koza w danym pomieszczeniu ma być głównym źródłem ogrzewania, warto pomyśleć o takiej z płytami szamotowymi. Wówczas piecyk dłużej będzie się nagrzewał, ale także dłużej stygł. Z kolei elementy z wermikulitu w piecu typu koza poprawią warunki spalania oraz sprawią, że większość ciepła z paleniska będzie wypromieniowywana przez szybę. 

Piec typu koza: jaki wybrać? 

Gdy podejmiemy decyzję o tym, z jakiego materiału powinna być wykonana koza, którą chcemy zamontować w domu, warto rozważyć również inne udogodnienia, które może mieć nasz piecyk. Niektóre z nich mogą zdecydowanie ułatwić życie - na przykład samoczyszcząca szyba w modelach, które mają przeszklone drzwi. Sam otwór w piecu to także kwestia, której lepiej nie pozostawiać przypadkowi. Za małe drzwiczki będą niewygodne, gdy będziemy chcieli palić w kozie kawałkami drewna. Warto sprawdzić, ile otworów jest w danym modelu piecyka - niektóre mają dodatkowe drzwiczki z boku oraz od góry. Przydatny będzie także pojemnik na popiół, który w nowoczesnych kozach zwykle ma kształt szuflady pod paleniskiem. Takie udogodnienie ułatwi opróżnianie piecyka z popiołu. Z kolei jeżeli marzy nam się gotowanie na piecu, tak jak robiły to nasze babcie, warto wybrać kozę z fajerkami lub płytą grzejną - takie modele są rzadsze, ale również dostępne.

Czy piecyk-koza jest drogi? Ile kosztuje? 

Mając w pamięci ubiegłoroczny kryzys energetyczny, który dotknął Polaków, kiedy planujemy instalację nowego źródła ciepła w domu myślimy także o kosztach użytkowania, które przyjdzie nam ponieść. Również i pod tym względem piec wolnostojący jest dobrym wyborem. Niewielką kozę można kupić już za 400-500 zł. Większe egzemplarze, zdobnie rzeźbione, to koszt około 1500-1700 zł. Montaż nie jest trudny, więc nawet zatrudnienie profesjonalisty, który podłączy piec do komina nie zrujnuje naszego portfela. Koszty użytkowania takiego pieca zależą główne od typu opału, który dostarczy nam ciepła. Jeżeli jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że dysponujemy zapasem drewna z własnej działki, możemy liczyć na ogrzewanie swoich pomieszczeń naprawdę niewielkim kosztem. 

Do jakich wnętrz pasuje piec wolnostojący? 

Piecyki-kozy pasują do wielu wnętrz, ponieważ różnią się od siebie designem: od minimalizmu po prawie barokową zdobność. Metalowa surowość prostych modeli dopasuje się do pomieszczenia w klimacie loftowym, ale może także stanowić wykończenie salonu w stylu skandynawskim czy nowoczesnym. Z kolei te rzeźbione, przeszklone, o zaokrąglonych formach uzupełnią pomieszczenia w duchu retro czy utrzymane w klimacie boho i rustykalnym

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements, instagram

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 20:57