StoryEditorSprytne triki

Suche pranie w mgnieniu oka. Poznaj sposób z TikToka

21.10.2023., 11:00h
Za oknem zrobiło się chłodniej, co oznacza tylko jedno – problemy z suszeniem prania. Jak uporać się z długo schnącymi ubraniami? Podpowiadamy!

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym suszenie prania na zewnątrz przestaje być możliwe. Deszczowa pogoda i zimno, jakie towarzyszą temu sezonowi, to czynniki, które nie są pomocne – jeśli chodzi o suszenie prania.

Kilka prostych trików, które przyspieszą suszenie prania

Wirowanie

Jeśli przy każdym praniu skorzystasz z opcji wirowania automatycznego – będziesz zadowolona! Ta funkcja pralki odsączy nadmiar wody z ubrań, dzięki czemu nie będziesz musiała tego robić ręcznie. Warto pamiętać, że wyżymanie (tj. wykręcanie prania ręcznie) – to czynność czasochłonna i wymagająca sporej siły.

Mniejsza zawartość pralki przy jednorazowym praniu

Chcesz, żeby pranie szybciej wyschło? Zastanów się nad rozdzieleniem prania na rzeczy cienkie – szybkoschnące i grube – potrzebujące więcej czasu na wyschnięcie. Im mniejsza ilość prania w jednym cyklu, tym większa gwarancja na komfort. Mniej prania oznacza także mniejszy wpływ na wzrost wilgotności i temperatury w pomieszczeniu.

Odstępy między ubraniami na suszarce

Zdarza ci się czekać z praniem aż kosz wypełni się po brzegi? Jeśli tak, musisz to zmienić! Okazuje się, że odstępy między wypranymi ubraniami na suszarce to skuteczny sposób na szybkie schnięcie ubrań, dlatego warto zmniejszyć ilość prania w jednym cyklu. Istotne jest również, by cienkie i grube ubrania nie były wieszane obok siebie, a naprzemiennie. To dodatkowo ułatwi schnięcie.

Pranie na wieszakach

Jedna z zagranicznych tiktokerek Neat Caroline podzieliła się nietypowym sposobem na przyspieszenie suszenia prania. Na czym polega? Zamiast wieszać pranie bezpośrednio na suszarce, najpierw zawieś je na wieszak. Tym sposobem zyskasz więcej miejsca na suszarce, a twoje pranie szybciej wyschnie, ponieważ większe odstępy ułatwią dostęp powietrza. Inne metody polegają na użyciu ręcznika i suszarki do włosów. 

Osuszanie powietrza

Pogoda za oknem nie pozwala już na wywieszanie prania na zewnątrz, więc suszymy pranie w mieszkaniach lub domach. Warto pamiętać, że w zaciszu domowym, zwłaszcza w kamienicach, panuje jednak wysoka wilgotność powietrza. Co z tym zrobić? Stosowanie specjalnych osuszaczy powietrza powinno rozwiązać problem. Dzięki tego typu sprzętom, można utrzymać – maksymalnie – wartość wilgotności na poziomie 40-60%. Wywieszone pranie sprzyja nagromadzeniu się wilgoci i obniżeniu temperatury pomieszczenia – osuszacze poradzą sobie z tym problemem i zapewnią równowagę domowej atmosfery.

image

Suche pranie w mgnieniu oka

FOTO: Envato Elements

Podział prania na pomieszczenia

Rozwieszanie i suszenie prania w oddzielnych pokojach może brzmieć absurdalnie. Chodzi jednak o to, by mniejszą część ubrań ustawić w sypialni, a większą – w łazience i salonie. Kilka mniejszych rzeczy, takich jak koszulki lub bieliznę, zaleca się też zawiesić na ciepłych kaloryferach. Takie działanie przyspieszy suszenie wilgotnego prania.

Wietrzenie pomieszczenia

Z racji tego, że w okresie jesienno-zimowym decydujemy się na suszenie prania w zaciszu domowym, istotne jest, by wietrzyć pomieszczenie, które przeznaczamy do tego celu. Kiedy najlepiej wietrzyć pomieszczenie? Głównie w chłodne, ale słoneczne dni. Dzięki temu, twoje mieszkanie będzie wypełnione świeżym powietrzem, ale także pozbędziesz się charakterystycznego zapachu prania i detergentów.

Zakup suszarki bębnowej

Jeśli powyższe propozycje nie są dla ciebie wystarczające, możesz zdecydować się na zakup suszarki bębnowej. Odpowiedni tryb umożliwi szybkie suszenie prania. Tego typu suszarka, wyglądem przypomina pralkę, ale do swojego działania nie używa wody – wytwarza ciepłe powietrze. Po wyjęciu z tej suszarki – pranie będzie niemal całkowicie suche. Jak długo zajmie suszenie ubrań w suszarce bębnowej? Wszystko zależy od wybranego trybu – szacuje się, że może to potrwać od kilku godzin do 30 minut. To jednak propozycja dla osób, które mają możliwość zagospodarować dodatkowe miejsce na takie urządzenie.

Oprac. Patrycja Lisowska

fot. envato elements

Źródło: morele, wp.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:03