StoryEditorDomowe triki

Szkoda życia na sprzątanie: poznaj triki, które przyspieszą porządkowanie domu!

Mimo że lubimy, gdy jest wokół nas czysto, sprzątanie może wydawać się uciążliwe. Plamy często są trudne do wywabienia, a my załamujemy ręce, widząc ile jeszcze sprzątania nam zostało. Nie musi tak być! Wystarczy zastosować kilka nowych metod, dzięki którym znacznie skrócimy czas sprzątania.

Jak szybko posprzątać w kuchni?

Kuchnia jest pomieszczeniem, które brudzi się chyba najszybciej i dodatkowo jest bardzo uciążliwe do czyszczenia. Możemy sobie to jednak w pewien sposób ułatwić. Jeśli mamy zatkany odpływ, zamiast używać niebezpiecznego dla rur środka, wystarczy wsypać pół szklanki sody oczyszczonej i zalać odpływ szklanką octu. Zlew trzeba zostawić na kilkanaście minut, a potem spłukać wrzątkiem i to wystarczy, żeby cieszyć się odetkanym odpływem. 

Zostając przy sprzątaniu zlewu, gdy odtykamy odpływ, warto również wyczyścić kran. Wystarczy zawinąć go w szmatkę nasączoną octem i zostawić na kilka godzin, a po kamieniu i zanieczyszczeniach nie będzie śladu. Również nieprzyjemny zapach szybko się ulotni, a my będziemy mogli cieszyć się czystym kranem.

Żmudne może być również mycie piekarnika, głównie z powodu osadu, którego ciężko się pozbyć. Na to jednak również są lifehacki. Wystarczy wstawić do środka garnek z wodą i pokrojoną cytryną. Kwaśna para pozwoli w łatwiejszy sposób usunąć osad i zanieczyszczenia. 

Również mikrofalówkę można wyczyścić w łatwy sposób. Wystarczy podgrzać w niej przez dwie minuty szklankę do połowy wypełnioną octem. Potem wystarczy przetrzeć wnętrze mokrą ściereczką i zostawić drzwiczki od mikrofalówki otwarte, żeby pozbyć się z niej zapachu octu. 

Istnieje wiele sposobów na czyszczenie półek w kuchni, jednak najlepsze jest przetarcie ich octem winnym, a potem położenie plasterków cytryny na każdej półce. Dzięki temu będą czyste i pachnące, a sprzątanie nie zajmie dużo czasu

Łatwo możemy wyczyścić również przypalony garnek. Zamiast zostawiać go na noc zasypanego solą, wystarczy wlać 2-3 łyżki płynu do płukania na dno garnka i upewnić się, że dobrze się rozprowadził. Po paru godzinach wystarczy umyć garnek jak zawsze, a po przypaleniu nie będzie śladu. 

Odśwież swój salon w 5 minut. Jak to zrobić?

W prosty sposób można też odświeżyć salon. Jeśli dywan wydaje się nam brudny, wystarczy zasypać go sodą oczyszczoną i odkurzyć dokładnie po 30 minutach. Soda nie tylko pozbędzie się brudu, ale też delikatnie uniesie włosy dywanu, dzięki czemu będzie się wydawał nowszy niż jest w rzeczywistości. Jeśli jednak plamy są cięższe do wybawienia, np. z wina, warto wynieść dywan na zewnątrz i użyć na nim środku do prania. Wystarczy wyszorować dywan szczoteczką, a potem porządnie go wypłukać i zostawić do wyschnięcia. 

Mycie mebli również może być prostsze. Ślady palców na blatach i szafkach usuniesz, jeśli potrzesz powierzchnię kawałkiem surowego ziemniaka. Ciemne meble można potraktować szmatką i mocną, czarną herbatą, oczywiście bez cukru. Pilot od telewizora można wyszorować szczoteczką do zębów zamoczoną w spirytusie, ważne jest jednak, żeby szczoteczka została przez nas dobrze odsączona. Żeby wypolerować skórzane meble, warto przygotować mieszankę ciepłego mleka z sokiem z cytryny. Ważne, żeby mleko nie było gorące. 

Zadbaj o łazienkę w ekspresowym tempie. Szybkie triki

Jeśli masz problem z mocno osiadającą parą wodną na lustrze, przetrzyj je pianką do golenia. Gdy dokładnie je wypolerujesz, para nie będzie osiadać i lustro dłużej pozostanie czyste. Brudne lustra można umyć miksturą składającą się w połowie z wody i w połowie z octu. 

Fugi można potraktować zmywaczem do paznokci albo sodą oczyszczoną i wodą utlenioną. Ten pierwszy sposób jest łatwiejszy, ale nie nadaje się do łazienek bez okien, ponieważ zmywacz nieprzyjemnie pachnie. Drugi sposób polega na polaniu fugi wodą utlenioną, a potem posypaniu sodą i wyszorowaniu fug mieszanką. 

Do toalety możesz wrzucić tabletkę do zmywarki. Gdy się rozpuści, dokładnie umyj toaletę. Dzięki temu pozbędziesz się nawet najtrudniejszego do wyczyszczenia żółtego osadu, a efekt będzie widoczny od razu. Toaletę można wyszorować również sodą oczyszczoną.

image
FOTO: Envato Elements

oprac. Sandra Matus

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 17:04