StoryEditorCO WYBRAĆ?

Szpadel czy glebogryzarka? Czy maszyna zastąpi kopanie?

14.03.2023., 08:00h
Szpadel to bardzo ważne narzędzie ogrodnicze, lecz praca przy jego pomocy jest czasochłonna i dosyć męcząca. Jakie działanie będzie więc bardziej efektywne? Z pewnością użycie glebogryzarki! Czy naprawdę zastąpi ona szpadel? Do czego służy w ogrodzie?

Do czego służy glebogryzarka?

Szpadel najczęściej wykorzystujemy podczas kopania, spulchniania podłoża czy rozdrabniania zbitych fragmentów gleby. Podstawowym zadaniem glebogryzarki jest z kolei spulchnianie ziemi, usuwanie chwastów i wyrównywanie podłoża. To urządzenie sprawdzi się szczególnie przy zakładaniu trawnika, rabat czy grządek warzywnych. Glebogryzarka nada glebie odpowiednią strukturę bez konieczności wkładania w czynność większego wysiłku.

A jak działa glebogryzarka ogrodowa? Jej funkcjonowanie oparte jest na nożach umieszczonych na obrotowym wale. Kiedy noże wprawiane są w ruch, unoszą fragmenty podłoża. To sprawia, że gleba zyskuje lepszy dostęp do tlenu oraz substancji odżywczych. Dodatkowo dzięki działaniu glebogryzarki odsłaniane są larwy szkodników, a mniej żyzne warstwy podłoża mieszają się z glebą urodzajną.

Różne rodzaje glebogryzarek – którą wybrać?

Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze glebogryzarki jest rodzaj zasilania i związana z nim wydajność urządzenia. Będzie to moc, liczba obrotów na minutę, a także szerokość robocza. Zaopatrzymy się w sprzęt, który ma możliwość wykorzystania biegu wstecznego. Będzie to dobre rozwiązanie ze względu na fakt, że urządzenie osiąga spore rozmiary i dużą wagę. Przydatne mogą okazać się także regulowane uchwyty.

W dużych ogrodach optymalnymi modelami będą glebogryzarki spalinowe. Nadadzą się zwłaszcza w miejscach, gdzie podłoże ma zwartą strukturę z licznie występującą roślinnością. Na ogół ten rodzaj glebogryzarek ma moc wynoszącą 2-3,5 kW, około 300 obrotów na minutę i szerokość roboczą najczęściej do 35 cm. Wadą jest bardzo duża waga tych urządzeń – nawet do 50 kg. Glebogryzarki spalinowe mogą osiągać wysokie ceny – te profesjonalne to koszt zaczynający się od 5000 zł. Dobrą glebogryzarkę spalinową kupimy w specjalistycznym sklepie już od 800 zł.

Glebogryzarki elektryczne sprawdzą się w małych ogrodach. Najczęściej moc takich modeli wynosi 0,75 kW, obroty – 250 na minutę, a szerokość robocza – 25 cm. Koszt takiego sprzętu to najczęściej od 350 do 850 zł. Istnieją jeszcze glebogryzarki separacyjne, których użytkowanie wymaga podłączenia do ciągnika. Z tego względu przygotowywanie podłoża za pomocą tego rodzaju glebogryzarki jest domeną rolników.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:37