StoryEditorPiękny dom i ogród

Jakie kwiaty wybrać na taras i balkon, aby nawet sąsiedzi byli zachwyceni?

16.05.2022., 11:06h

Rośliny na tarasie lub balkonie to doskonały pomysł – dobrze pielęgnowane nie tylko wzbudzą zachwyt, ale także sprawią, że wypoczynek w tych miejscach po ciężkim dniu pracy stanie się naprawdę upragniony. Dodatkowo zdrowe, rozrośnięte rośliny w pełnym rozkwicie dadzą cień i osłonią przed wiatrem. Poniżej podpowiemy, jakie rośliny najlepiej wybrać do donic i skrzynek.

Wiszące kosze pełne kwiatów

Wiszące kosze bądź donice stanowią świetny pomysł na aranżację balkonu lub tarasu, zwłaszcza, jeżeli ich przestrzeń jest w znacznym stopniu ograniczona. W kompozycji "wiszących ogrodów" ważny jest dobór kwiatów. Najlepiej wybierać rośliny bujne: na brzegu kosza zwieszające się, a w środku – wzniesione. Warto pamiętać także o właściwiej pielęgnacji wiszących kwietników. Latem należy podlewać je codziennie, najlepiej wieczorem lub rano – w południe, w pełnym słońcu, krople wody działają na liście jak soczewki.

Piękna ogrodowa klasyka, czyli pelargonie

W takich kompozycjach proponujemy przede wszystkim pelargonie – to rośliny lubiane już przez nasze mamy i babcie, ale także dzisiaj cieszące się dużą popularnością! Mają one piękne, kolorowe i dorodne kwiaty. Kwitną aż do późnej jesieni i są bardzo łatwe w uprawie – mogą zakwitnąć praktycznie na każdym balkonie. Są także ciepłolubne, co oznacza, że nawet duże nasłonecznienie im nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie – sprawi, że jeszcze piękniej obsypią się kwiatami.

Najpopularniejsze w Polsce są pelargonia bluszczolistna oraz pelargonia rabatowa. Najlepiej posadzić je do skrzynek już na początku maja. Wtedy będziemy mogli cieszyć się ich pięknymi kwiatami przez długi czas. Uważajmy jednak na majowe przymrozki.

Kocanki włochate - idelane do wielu kompocyzji kwiatowych

Wśród roślin o dekoracyjnych liściach warto zwrócić uwagę na kocanki włochate. Ich zwieszające się odmiany tworzą długie pędy pokryte gęsto srebrnozielonymi listkami. Mogą stanowić idealny element wielu kompozycji kwiatowych. Najlepiej je uprawiać właśnie w wiszących lub wysoko umieszczonych pojemnikach. Nie są szczególnie wymagające. Podobnie jak pelargonie, kocanki uwielbiają słońce, te rośliny mogą więc stanowić świetny tandem.

Surfinie to kolejne tradycyjne kwiaty, od wielu lat goszczące na naszych balkonach i tarasach. Ich uprawa zasadniczo również nie jest skomplikowana. Najobficiej będą kwitnąć w miejscach nasłonecznionych. Należy je jednak regularnie podlewać, nie znoszą bowiem przesuszenia. Surfinie dostępne są w wielu odmianach o pięknych, różnorodnych barwach.

Scewola lubi słońce i częste podlewanie

Ostatnią propozycją rośliny, która świetnie sprawdzi się w wiszącym bądź wysokim kwietniku jest scewola. Ona także uwielbia stanowiska nasłonecznione. Nie można zapominać o jej regularnym podlewaniu – latem należy robić to codziennie. Ona także przyda się do tworzenia wielokolorowej kwietnej kompozycji. Warto jednak pamiętać, że to gęsto rozrastające się rośliny i mogą równie dobrze wspaniale prezentować się pojedynczo, ale na przykład w różnych odmianach. Z dbałością pielęgnowana, będzie kwitnąć do pierwszych przymrozków.

Skrzynki kwiatowe – jak stworzyć idealną kompozycję?

Kwietniki na balkony i tarasy możemy stworzyć nie tylko z plastikowych czy drewnianych skrzynek. Właściwie ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Możemy spróbować wykorzystać do tego stare misy, balie, beczki, a nawet drewniane wózki. Musimy jednak pamiętać, aby roślin nie obsadzać zbyt gęsto, ponieważ każda z nich powinna mieć odpowiednią przestrzeń.

Begonia bulwiasta to roślina niezwykle łatwa w uprawie, o pięknych kwiatach, które – w zależności od odmiany – mają różnorodne kolory i kształty. Dobrze radzi sobie w miejscach zacienionych. Begonię należy podlewać z umiarem, bowiem niedobrze znosi ona przelanie. Najlepiej rośnie w uniwersalnej ziemi torfowej. Będzie pięknie komponować się raczej z roślinami o drobnych, delikatnych kwiatach bądź ozdobnych liściach. Świetnie będzie wyglądała również posadzona pojedynczo.

Dalie (inaczej georginie) najczęściej pojawiają się na rabatach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spróbować uprawiać je w donicy! Podobnie jak begonie, te rośliny występują w wielu różnych odmianach, które różnią się między sobą kształtem i kolorem kwiatów oraz formą liści. Gotowe sadzonki dalii możemy wsadzać do donic już w drugiej połowie maja. Trzeba pamiętać, że te piękne kwiaty wymagają żyznej gleby oraz odpowiedniego stanowiska – słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru. Rośliny te zawsze powinny mieć podłoże wilgotne, ponieważ nie tolerują suszy.

Warto zwrócić uwagę również na gerbery. Nie jest to roślina bardzo łatwa w uprawie, ale za to ma niezwykłe walory dekoracyjne. Nie jest ona odporna na działanie silnego, palącego słońca, ale lubi jasne światło. Również istotny jest fakt, że gerbera powinna mieć zawsze wilgotne podłoże. Kwiaty te mogą stać się świetną alternatywą na balkon i taras od bardziej "oklepanych" roślin.

Kamila Berthold 
fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 17:02