StoryEditorOgrodowe HITY!

Śródziemnomorski styl na tarasie. TOP 6 roślin na pergolę

Pergola to znakomite rozwiązanie, by zacienić taras i stworzyć spokojny kącik, w którym można spędzać czas w słoneczne dni. By dodać takiej konstrukcji uroku i zarazem wprowadzić nieco śródziemnomorskiego stylu do ogrodu, warto obsadzić ją roślinami. Jakie rośliny sprawdzą się na tarasowej pergoli?

Pergola na taras: lepiej ją kupić czy zrobić? 

Tarasowe pergole dostępne są w ofertach sieci sklepów budowlanych oraz z wyposażeniem do ogrodu. Koszty takiej konstrukcji zaczynają się od około 1000 zł. 

Fani majsterkowania mogą jednak pokusić się o samodzielne zbudowanie pergoli. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi, drewniane słupki i listewki oraz impregnat do drewna. 

Samodzielna budowa pergoli na taras w ostatecznym rozrachunku może okazać się nawet tańsza niż zakup gotowej. Dodatkową zaletą własnoręcznego skonstruowania pergoli jest możliwość dostosowania jej do własnych oczekiwań i stylu ogrodu. 

Jakie rośliny wybrać na pergolę? 

Obsadzenie pergoli roślinami nie tylko przyczyni się do tego, że na tarasie będzie nieco chłodniej, ale także pozwoli upiększyć ogród i nada mu nieco śródziemnomorski styl. Pergola świetnie sprawdzi się jako podpora do roślin pnących. Możesz wybrać takie, które kwitną - wówczas w lecie spędzanie czasu na tarasie umilą dodatkowo piękne zapachy. 

Jeśli chcesz, aby taras wyglądał jak z śródziemnomorskiej pocztówki, możesz także rozważyć udekorowanie go kwiatami lub ziołami, zasadzonymi w glinianych donicach. 

Najlepsze rośliny pnące na pergolę 

Rośliną pnącą, która świetnie sprawdzi się na pergoli, jest na przykład bugenwilla. To jedna z roślin, które wymagają dużo słońca i wysokich temperatur. Właściwie pielęgnowana, odwdzięczy się jednak bujnym kwieciem. Bugenwilla nadaje się na pergole, które są osłonięte od wiatru, ponieważ w zimie łatwo może przemarznąć. 

Pergolę obsadzić można także jaśminem. To pnącze nie jest tak wymagające, jak bugenwilla, choć również lubi nasłonecznione miejsca. Rośnie bardzo szybko i nie wymaga dużo pielęgnacji. Z pewnością umili letnie wieczory swoim intensywnym zapachem

Kolejnym szybkorosnącym pnączem, które nada się do ozdobienia i zacienienia pergoli, jest bluszcz. On także ma niewielkie wymagania, szybko się rozrasta i tworzy wiszące zasłony, które świetnie sprawdzą się jako dodatkowe źródło cienia w upalne dni. Bluszcz jest jednak jedną z tych roślin, które nie lubią pełnej ekspozycji na słońce i lepiej czują się w cieniu. 

Jeśli chcesz, by zimą na taras docierało więcej słońca, wybierz roślinę, która traci liście. Może to być na przykład wisteria. Jej dodatkową zaletą jest to, że pięknie kwitnie – w lecie udekoruje pergolę fioletowymi, różowymi, białymi lub niebieskimi kwiatami. Jest to prawdziwie długowieczne pnącze: może żyć nawet około stu lat! Warto jednak pamiętać, że wisteria jest trująca, dlatego zachowaj ostrożność, jeśli w domu są zwierzęta lub małe dzieci. 

Prawdziwie sielski klimat z nutką retro w ogrodzie zapewnią róże. Na pergoli świetnie sprawdzą się odmiany pnące. Z reguły obficie kwitną, choć ich kwiaty mogą być drobniejsze niż w przypadku innych odmian. Pnące róże niekiedy będą wymagały pomocy w formie przyczepienia ich do podpory. 

Na pergoli sprawdzą się także różne odmiany winorośli. Często są one jednak wymagające: aby po kilku latach nie zamieniły się w kłąb zdrewniałych pędów, trzeba je co roku odpowiednio przycinać. Właściwie zadbane winorośle odwdzięczą się, dając cień oraz smaczne owoce

Jak dobrać rośliny na pergolę? 

Dobór roślin na pergolę w dużej mierze zależy od wyobraźni ogrodnika. Jedynym ograniczeniem może być umiejscowienie konstrukcji– rośliny należy dobrać pod względem tego, jak bardzo jest ona nasłoneczniona i osłonięta od wiatru, ponieważ będą one rosły w tym miejscu przez cały rok. 

Warto przemyśleć, jakie rośliny zasadzić na pergoli, biorąc pod uwagę całe otoczenie. W eleganckim ogrodzie z przystrzyżoną trawą lepiej sprawdzą się winorośle lub bluszcz, a do takiego z feerią barwnych kwiatów pasować będą bugenwille czy wisterie. Z kolei w klimat ogrodu utrzymanego w romantycznym stylu wpasują się pnące róże.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Pixabay

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 16:33