StoryEditorZABEZPIECZANIE RÓŻNYCH TYPÓW TARASÓW

W jaki sposób zabezpieczyć taras na zimę?

23.11.2023., 08:00h
W przygotowaniach do zimy nie pomijajmy elementów wyposażenia czy konstrukcji ogrodowych. Taras, a w szczególności ten w żaden sposób nieosłonięty, jest narażony na niszczenie spowodowane niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jak właściwie zabezpieczyć taras w zależności od materiału wykonania?

Czy istnieją materiały odporne na śnieg i mróz? Zabezpieczanie tarasów ceramicznych i betonowych

Sposób pielęgnacji tarasu przed zimą będzie się różnił w zależności od materiału, z którego powstała konstrukcja. Najpopularniejsze są tarasy drewniane, wymagają one jednak szczególnej ochrony przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Trudniej jest utrzymać je w czystości, wymagają również regularnej konserwacji. Dlatego może warto zdecydować się na inne opcje?

Coraz częściej wykończeniem nawierzchni tarasów stają się płytki ceramiczne. Są odporne zarówno na mróz, jak i na ścieranie. Przy wyborze konkretnych płytek należy się kierować ich przeznaczeniem, większość ceramicznych materiałów jest bowiem przeznaczona do wnętrz. Płytki zewnętrzne z pewnością będą antypoślizgowe. Przed zimą warto tego typu taras dokładnie umyć z pomocą preparatów chemicznych przeznaczonych dla posadzek ceramicznych. Tę czynność wykonujemy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej zera. Właściwe zabezpieczenie płytek ceramicznych polega na nałożeniu impregnatów silikonowych na szczeliny – w ten sposób zapobiegniemy pękaniu płytek. Dodatkowo koniecznie naprawmy wszelkie wyszczerbienia w posadzce jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg!

Innym ciekawym materiałem wykończeniowym, także odznaczającym się niską absorpcją wilgoci i dużą odpornością na mróz jest gres. Zapewni on naszemu tarasowi sporą wytrzymałość. Funkcjonalnym materiałem jest także kostka brukowa czy betonowe płyty. Poleca je się szczególnie właścicielom tarasów na gruncie. Te jednak też będą wymagały właściwej pielęgnacji, w końcu z czasem mogą pojawić się na nich wyszczerbienia czy ubytki. W tych miejscach betonowych tarasów gromadzi się woda, która wsiąka w głąb materiału, z czasem niszcząc jego strukturę. Aby nasza posadzka jak najdłużej zachowała funkcjonalność, należy użyć specjalnego impregnatu do betonu. Przed zastosowaniem środka naprawiamy wszelkie ubytki i rysy w strukturze posadzki. Robimy to za pomocą zaprawy cementowej, najlepiej z dodatkiem żywic syntetycznych. Na koniec oczyszczamy betonowy taras z piasku, liści czy innych zanieczyszczeń. W tym celu warto użyć myjki ciśnieniowej. Opcjonalne działanie to zagruntowanie tarasu dwiema warstwami masy kontaktowej.

image

W jaki sposób zabezpieczyć taras na zimę?

FOTO: Pixabay

Taras z desek kompozytowych – czy wymaga zabezpieczenia przed zimą?

Alternatywą dla „tradycyjnych”, drewnianych materiałów są tarasy wykonane z desek kompozytowych. Deski tego typu zawierają domieszkę polimerów, dzięki której są wysoce odporne na niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Mimo to do złudzenia przypominają drewno. Desek kompozytowych nie traktujemy olejem czy lakierem. Przed zimą wyłącznie oczyszczamy powierzchnię tarasu ze wszelkich zanieczyszczeń. Nie ma również potrzeby usuwania śniegu z posadzki kompozytowej, bowiem nie nasiąknie ona wodą.

Jak zabezpieczyć drewniany taras przed zimą?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac zabezpieczających, najpierw dokładnie oczyszczamy powierzchnię naszego tarasu. Ważne jest dokładne umycie drewnianej posadzki. W tym celu warto użyć myjki ciśnieniowej, szczotki ryżowej oraz detergentu przeznaczonego do tego typu zabiegów. Następnie wykonujemy olejowanie tarasu. Jeżeli deski są już pokryte warstwami lakieru bądź farby, trzeba się ich pozbyć. Wykonujemy tę czynność za pomocą papieru ściernego. Olej nakładamy wyłącznie na suche drewno. To właśnie dzięki olejom impregnującym uodpornimy drewnianą posadzkę tarasu przed mrozem i wilgocią.

Olej wypełnia wszystkie pory w strukturze drewna. Dzięki tej warstwie ochronnej woda nie wniknie w głąb materiału. Gdyby woda zamarzła w szczelinach tarasu, mogłaby doprowadzić do pękania desek, niszcząc w ten sposób konstrukcję. Olejowanie uchroni także przed negatywnym wpływem silnych promieni słonecznych. W ten sposób nasz drewniany taras nie utraci koloru.

Możemy wybrać inną opcję zabezpieczenia tarasu, jaką jest lakierowanie. Lakier również chroni drewno przed mroźną i śnieżną porą. Wraz z upływem lat ten materiał może jednak zacząć się łuszczyć. Zwłaszcza w miejscach szczególnie używanych często dochodzi do starcia warstwy lakieru. Lakierowanie nie jest szczególnie polecane, bowiem nie gwarantuje całkowitej ochrony przed wilgocią. Pamiętajmy również, aby co roku ścierać poprzednią warstwę lakieru, a dopiero po wykonaniu tej czynności nakładać nową.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:31