StoryEditorTaras w domu czy w ogrodzie?

Z jakiego materiału najlepiej zrobić taras?

Drewno, thermo drewno czy deski kompozytowe? Późna wiosna to dobry czas na budowę tarasu, jednak wybór materiału, z którego ma zostać wykonany, nie należy do najłatwiejszych. Nie wszystkie rodzaje pokryć tarasowych są jednakowo trwałe, a niektóre z nich nie cieszą oka tak jak tradycyjne drewno.

Taras przy domu czy w ogrodzie?

Pierwszą decyzją, którą trzeba podjąć, myśląc o budowie tarasu, jest ta, czy chcemy, by przylegał on do ściany domu, czy jednak znajdował się w oddali, np. w ogrodzie. Dla osób lubiących praktyczne rozwiązania lepszą opcją będzie budowa tarasu przydomowego, ponieważ umożliwi on przedłużenie pomieszczenia, dzięki czemu zorganizowanie większego przyjęcia nie będzie problemem. Warto pamiętać, że połączenie tarasu z domem wiąże się z wymogami architektonicznymi. By obecność przydomowego miejsca wypoczynku nie ingerowała w strukturę budynku, należy zachować spadek 0,5% w kierunku ogrodu, by woda z deszczu nie osadzała się na parkiecie, lecz spływała mimowolnie. Taras w ogrodzie będzie świetną alternatywą dla osób lubiących spędzać czas na łonie natury, z daleka od zgiełku i szumu.

Czy drewniany taras jest trwały?

Najbardziej atrakcyjnym wizualnie materiałem pod budowę tarasu jest drewno, jednak jego struktura może z czasem ulec wyraźnemu zniszczeniu, przez co możliwe, że drewnianą podłogę należałoby co jakiś czas wymienić. Ponadto drewno nie jest odporne na działanie warunków atmosferycznych, jest materiałem niezwykle chłonnym, trudnym w utrzymaniu i nawet po impregnacji nie można być pewnym, że przetrwa wiele lat. Niewątpliwym atutem drewnianego tarasu jest jego wygląd, co nie rekompensuje trudności w utrzymaniu tego typu obiektu.

image

Taras z drewna

FOTO: Envatoelements

Czy thermo drewno jest trwalsze od drewna?

Taras wykonany z thermo drewna z pewnością zniesie więcej od tradycyjnych, drewnianych desek. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju materiał jest poddawany skomplikowanej obróbce termicznej przy użyciu wysokiej temperatury i pary wodnej. Zastosowanie tego typu zabiegu wpływa na późniejszą trwałość desek, które stają się odporne na działanie pleśni, grzybów i procesy gnilne. Obróbka termiczna wpływa jednak na stan drewna, które staje się bardziej kruche, więc montażu należy dokonywać według wskazówek producenta.

image

Taras z thermo drewna

FOTO: Envatoelements

Czy warto zrobić taras z desek kompozytowych?

Deski kompozytowe nie będą zadowalającym rozwiązaniem dla miłośników naturalnego wyglądu tarasu, ponieważ nie przypominają od tradycyjnego drewna. Jednak dla osób, dla których utrzymanie tarasu w dobrej kondycji bez większego nakładu pracy jest istotne, sprawdzą się doskonale. Ten rodzaj nawierzchni cechuje wysoka wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych. Deski kompozytowe doskonale nadadzą się na wyłożenie tarasów wystawionych na silne działanie promieni słonecznych. Dodatkowym atutem jest to, że nie butwieją i nie trzeba ich konserwować. Producenci oferują szeroką gamę kolorów i wzorów deski.

Jak sprawdza się taras z płytek?

Bez wątpienia najtrwalszym i łatwym w utrzymaniu materiałem do wyłożenia tarasu są płytki. Odporne na zniszczenia, działanie promieni słonecznych i deszcz ułatwią utrzymanie obiektu. Wybierając płytki na taras, warto pamiętać o tym, by były one wykonane z komponentów, które umożliwiają położenie ich na zewnątrz, ponieważ płytki przeznaczone do układania w pomieszczeniach mogą nie sprostać działaniu warunków atmosferycznych.

image

Taras z płytek

FOTO: Envatoelements

Ile m² powinien mieć taras?

Taras, który ma być wygodny i praktyczny powinien mieć minimum 20 m². Decydując się na budowę tarasu o mniejszej powierzchni, należy liczyć się z tym, że wykorzystanie jego powierzchni będzie ograniczone.

oprac. Justyna Czupryniak

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 10:13