StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Poznaj rośliny, które odstraszą komary i kleszcze!

16.04.2024., 08:37h
Oto top 6 roślin, które sprawią, że w Twoim ogrodzie będzie mniej komarów! Odstraszą także kleszcze, które przenoszą wiele groźnych chorób. Jakie to gatunki?

1. Komarzyca (komarnica, kadzidełko)

image
Roztacza ona przypominający kamforę aromat, który na pewno wypłoszy komary czy ćmy.
FOTO: Pixabay

Jak sama nazwa wskazuje, jest to roślina o znanych właściwościach odstraszających komary. Roztacza ona specyficzny, ostry aromat przypominający kamforę, który może nie każdemu przypadnie do gustu, ale na pewno wypłoszy komary czy ćmy. Komarzycy nie lubią także ślimaki. Warto mieć na uwadze, że intensywny zapach tej rośliny nie jest przyjemny także dla większych zwierząt, takich jak koty. Poza tym ta bylina jest niezwykle dekoracyjna – jej jasnozielone liście z delikatnym, białym obramowaniem świetnie będą się komponować z innymi ozdobnymi roślinami. Najlepiej prezentuje się w pojemnikach wiszących. Warto pamiętać, aby rośliny nie eksponować w pełnym, ostrym słońcu, ponieważ może ono poparzyć jej liście. Najlepiej ustawiać ją w miejscach zacienionych, gdzie skutecznie będzie można wykorzystywać jej właściwości.

2. Lawenda wąskolistna

image
Zapach wydzielany przez jej liście zwabia pożyteczne owady, takie jak pszczoły i trzmiele, a odstrasza różne nieprzyjemne insekty, w tym meszki, komary i kleszcze.
FOTO: Pexels

To krzewinka, która najczęściej kwitnie na fioletowo, ale w zależności od odmiany jej kwiaty mogą być także różowe lub białe. Roślina ta szczyci się jednak nie tylko wyjątkowymi walorami estetycznymi. Przede wszystkim zapach wydzielany przez jej liście zwabia pożyteczne owady, takie jak pszczoły i trzmiele, a odstrasza różne nieprzyjemne insekty, w tym meszki, komary i kleszcze. Lawenda nie jest rośliną szczególnie wymagającą. Należy postawić ją w miejscu nasłonecznionym, przy czym warto pamiętać, nie należy więc panikować, kiedy zapomnimy jej podlać! Uwielbiająca ciepło lawenda źle natomiast znosi mrozy – trzeba pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć ją przed niską temperaturą, stosując chociażby agrowłókninę w przypadku roślin rosnących w gruncie.

3. Kocimiętka

image
Uwielbiają ją koty i pszczoły, z kolei nienawidzą komary i kleszcze.
FOTO: Pixabay

To znana dla większości miłośników kotów bylina, ponieważ te zwierzęta ją uwielbiają. Wydzielany przez kocimiętkę aromat zwabia również pszczoły. Kwiaty tej rośliny również są fioletowe i przypominają nieco lawendę. Ta bylina zakwita na początku lipca i zieleni się aż do wczesnej jesieni. Będzie więc długo chronić nas przed nieprzyjemnymi owadami, takimi jak komary, kleszcze i meszki. Wszystko z powodu nepetalaktonu, związku chemicznego, który uważany jest za koci feromon. Jeżeli nie chcesz, aby kocimiętka zwabiała wszystkie okoliczne koty, wypróbuj odmianę Faassena, która zawiera znikomą ilość nepetalaktonu. Warto zaznaczyć, że również i ta bylina ta jest niewymagająca w uprawie.

4. Wrotycz pospolity

image
Jest to bylina, która wydziela silny aromat skutecznie odstraszający kleszcze.
FOTO: Pixabay

Wrotycz to nie tylko rosnący dziko na łąkach chwast, ale także piękna ozdoba ogrodów. Jest to bylina, która wydziela silny aromat skutecznie odstraszający kleszcze. Ważne także jest, że może pomagać innym roślinom w walce z chorobami grzybowymi, stanowi więc tanią i ekologiczną alternatywę dla chemicznych środków. Nawóz z wrotyczu możemy wykorzystywać także do zwalczania innych szkodników w naszym ogrodzie, takich jak chociażby mszyce. Ta roślina najlepiej czuje się w stanowisku słonecznym. Lubi także gleby gliniaste.

5. Rozmaryn

image
Zawarte w rozmarynie olejki eteryczne skutecznie odstraszają kleszcze.
FOTO: Pixabay

To zioło świetnie sprawdza się w przygotowywaniu różnych potraw, bo jest niezwykle aromatyczne. Nie każdy jednak wie, że zawarte w nim olejki eteryczne skutecznie odstraszają kleszcze. To roślina mało wymagająca, a dodatkowo posiadająca wiele właściwości leczniczych, ponieważ działa antybakteryjnie. Rozmaryn bardzo lubi ciepło, warto więc postawić donicę z tym ziołem w miejscu nasłonecznionym. Trzeba jednak pamiętać, że roślina bardzo źle znosi mróz, nie może więc przezimować w gruncie.

6. Mięta pieprzowa

image
Komary będą unikać okolic, w których znajduje się ta roślina.
FOTO: Pixabay

Podobnie jak rozmaryn, również mięta wydziela trudny do zniesienia dla insektów aromat. Komary będą więc unikać okolic, w których znajduje się ta roślina. Aby zwiększyć skuteczność jej oddziaływania, warto zasadzić ją w otoczeniu innych, również skutecznych ziół, takich jak koper włoski, bazylia czy tymianek. Ogródek ziołowy na balkonie czy tarasie jest świetną opcją, która nie tylko wzbogaca naszą kuchnię, ale także stanowi skuteczny, ekologiczny środek odstraszający komary i kleszcze. Najlepiej umiejscowić doniczkę z ziołami na parapecie, czym skutecznie zniechęcimy niechciane owady do wizyt w naszym domu.

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 16:02