StoryEditorGROŹNE ROŚLINY

TOP 6 roślin w ogrodzie, które są groźne dla psa i kota

30.05.2022., 18:20h

Często nie zdajemy sobie sprawy, że rośliny, które hodujemy w ogrodzie mogą być trujące dla zwierząt domowych. Lista takich roślin jest długa, dlatego poniżej znalazły się te, które są najpopularniejsze, a jednocześnie najbardziej niebezpieczne.

Lilia

Nasze zestawienie otwiera lilia. To roślina, której kwiaty są wyjątkowo piękne i wydzielają intensywny aromat. Jej toksyczność jest jednak bardzo duża, a stanowić może niebezpieczeństwo także dla człowieka. W liliach znajdują się bowiem glikozydy i alkaloidy, które w przypadku psów mają duży wpływ na działanie wątroby, a u kotów mogą upośledzić funkcjonowanie nerek. Warto wiedzieć, że toksyczne substancje znajdują się w całej roślinie, a więc zarówno w płatkach oraz pręcikach, jak i liściach czy łodygach. Trujący jest także charakterystyczny pyłek osypujący się z mocno rozwiniętych kwiatów. Kontakt z nim może być dla naszego pupila bardzo niebezpieczny, należy więc szczególnie pilnować psa czy kota, jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się ta roślina.

Konwalia majowa

To kolejna, chociaż niepozorna, to szczególnie groźna roślina. Mimo że pięknie pachnie i również jest niezwykle dekoracyjna, to zawiera wiele szkodliwych dla psów i kotów substancji, które mogą doprowadzić nawet do zgonu zwierzęcia. Zawarte w niej glikozydy nasercowe zaburzają rytm serca czworonoga. Podobne działania na organizm zwierzęcia wykazują także m.in. bukszpan, bez czarny, hiacynt czy hortensja.

Cis

Roślinę tę łatwo odróżnić od innych iglaków, ze względu na kształt i fakturę igieł. Za wyjątkiem owoców każdy jej fragment jest jednak trujący. Cis jest szczególnie niebezpieczny, nie tylko dla psów i kotów, ale także ludzi, ponieważ zawarte w nim toksyny mogą skutkować nawet upośledzeniem pracy układu oddechowego oraz serca. Roślina ta może także wywołać biegunkę oraz podrażnić śluzówkę.

Bieluń (Datura)

Bieluń to imponująca roślina, głównie ze względu na swoje przypominające kielichy kwiaty oraz dekoracyjne liście. Jest ona jednak niezwykle groźna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Należy chronić przed nią dzieci, a także szczeniaki i kociaki. Wszystkie części datur są trujące. Pierwszym objawem zatrucie bieluniem jest utrata świadomości. Toksyny zawarte w roślinie mogą powodować także problemy z oddychaniem. W konsekwencji skutkiem spożycia rośliny często jest głęboka śpiączka.

Wiciokrzew

Wiciokrzew ma niezwykle dekoracyjne kwitnące pnącza, które można wykorzystać do ozdoby altan, ścian czy pergoli. Należy jednak pamiętać, że to roślina bardzo toksyczna. Szczególnie trujące są owoce wiciokrzewu. Jego jagody są okrągłe i ciemnoczerwone. Mogą stanowić niebezpieczeństwo dla psów i kotów, zwłaszcza młodych. Spożycie ich powoduje biegunkę i wymioty, może również doprowadzić do zaburzenia rytmu serca i oddychania.

Koniczyna i lucerna

Co ciekawe, należy uważać również na często pojawiające się na naszych trawnikach czy wokół ogrodów koniczynę i lucernę. W małych ilościach nie są one szkodliwe, ale ich większa dawka może szczególnie zaszkodzić, bowiem w roślinach tych zawarte są trujące szczawiany. Odkładają się one w nerkach zwierząt i w rezultacie powodują ich martwicę. Objawy, na które trzeba zwrócić uwagę to silna biegunka i ślinienie się.

Jakie objawy świadczą o zatruciu?

Objawami, które pojawiają się przy większości zatruć niebezpiecznymi roślinami są biegunka i wymioty. Innymi przejawami zatrucia, być może nie rzucającymi się od razu w oczy, są ślinotok, apatia oraz brak apetytu. Jeżeli wiemy, że nasze zwierzę zjadło fragment szkodliwej rośliny, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który wywoła wymioty w sposób farmakologiczny oraz zajmie się dalszym leczeniem. Uważajmy na naszych czworonożnych pupili. Jeżeli chcemy w naszych ogrodach uprawiać wymienione wyżej rośliny, musimy mieć na uwadze, aby utrudnić kotom i psom dostęp do nich.

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 15:16