StoryEditorZASADY PŁODOZMIANU SĄ WAŻNE!

Co sadzić po pomidorach?

14.10.2023., 09:00h
Każdy ogrodnik powinien wiedzieć, czym jest płodozmian. Pamiętajmy, że warto przestrzegać tych reguł. To od tego, jak przygotujemy ziemię po zbiorach, zależeć będą przyszłoroczne plony. Nie zawsze można też sadzić te same gatunki w tym samym miejscu co roku. A co z pomidorami? To ważna kwestia, w końcu te warzywa są bardzo cenione.

Jak uprawa pomidorów wpływa na glebę?

Nie wszyscy zastanawiają się nad kwestią, czy można kilka lat z rzędu uprawiać pomidory na tym samym miejscu. A to bardzo ważna sprawa dla ogrodników i wielbicieli smaku tych warzyw, którzy chcą zebrać własne plony. Pomidory to rośliny niezwykle wymagające pod względem obecności w glebie składników mineralnych. Pobierają ich bardzo dużo z podłoża w czasie swojego rozwoju i późniejszego dojrzewania owoców. Po takiej uprawie ziemia zazwyczaj jest wyjałowiona. Tak osłabione podłoże staje się idealnym miejscem dla rozwoju zarazy ziemniaczanej – choroby groźnej dla naszych ogrodowych upraw. Po obumarciu pomidorów powinniśmy więc we właściwy sposób przygotować miejsce, w którym one rosły.

Jak przygotować ziemię po uprawie pomidorów?

Po zakończeniu uprawy pomidorów w danym sezonie, powinniśmy odpowiednio oczyścić glebę w miejscu, w którym rosły te rośliny. Jeżeli krzaki są chore, należy przyciąć je przy samym poziomie gleby. Nie wyrywajmy jednak ich korzeni. W tym czasie dokładnie pielimy grządkę. Po tych czynnościach nadchodzi czas na zasilenie podłoża obornikiem lub dobrze przerobionym kompostem. Warto zastosować również oprysk z siarczanu miedzi, który pomoże w walce z zarazą ziemniaczaną.

Dlaczego w uprawie pomidorów stosujemy płodozmian?

Patogeny odpowiadające za poważne choroby pomidorów nie znikają ot tak. Wręcz przeciwnie – mogą przetrwać w podłożu nawet do 4 lat. Dlatego też w przypadku uprawy tych roślin szczególnie ważne jest stosowanie reguł płodozmianu. Oznacza to, że nie sadzimy pomidorów w tym samym miejscu w ogrodzie przez minimum następne 4 sezony. Dodatkowo nie wolno umieszczać w takiej glebie innych warzyw blisko „spokrewnionych” z pomidorami: ziemniaków, papryki albo bakłażana. Pamiętajmy, że problemem jest nie tylko groźna zaraza ziemniaczana, ale także bardzo zubożała gleba. Postawić należy na gatunki o niższych wymaganiach.

Na stanowisku pomidorów idealnie będą rosły następujące rośliny:

  • bób;
  • fasola;
  • groch;
  • szpinak;
  • kalarepa;
  • różne zioła gruntowe.

Szczególnie warto wykorzystać warzywa bobowate, te bowiem dodatkowo wzbogacą glebę na grządkach o niezbędny azot. Możemy też zdecydować się na posianie kwiatów po pomidorach. Świetnie sprawdzą się na przykład aksamitka, łubin, facelia.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:44