StoryEditorUPRAWA WARZYW

Dlaczego liście ogórków żółkną? Jak uratować rośliny?

16.08.2023., 08:00h
Ogórki to obok pomidorów jedne z najchętniej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach. I nic dziwnego, bowiem idealnie sprawdzają się w kuchni. Decydując się na ogórki w warzywniku, musimy odpowiednio je pielęgnować, w przeciwnym razie rośliny mogą marnieć. Czasem liście ogórków wręcz żółkną. Z czego to wynika?

Jaka jest przyczyna żółknięcia liści ogórków?

Gdy zauważymy, że rośliny zaczęły żółknąć, musimy szybko zareagować. Zbagatelizowanie tego zjawiska może prowadzić do zahamowania rozwoju ogórków i w ostateczności do ich obumarcia. Z pewnością zżółknięte liście z czasem zaczną brązowieć i w końcu opadną. Ważne jest więc, aby odkryć przyczynę odbarwiania się liści tych roślin.

Zazwyczaj żółknięcie liści to efekt nieprawidłowej pielęgnacji, czasem jednak wpływa na to porażenie chorobami lub ataki szkodników. Ogórki mogą żółknąć z powodu mało żyznej gleby. Ta roślina potrzebuje do wzrostu wiele składników odżywczych i jeżeli ich zabraknie, rozwój ogórków zostanie ograniczony, a liście zaczną żółknąć. Kolejnym powodem mogą być czynniki zewnętrzne – zbyt wysoka temperatura oraz ekspozycja na ostre słońce. Chociaż ogórki są ciepłolubne, lepiej wybrać dla nich stanowisko półsłoneczne.

Również nieprawidłowa pielęgnacja często prowadzi do żółknięcia liści. Warto zwrócić uwagę na wilgotność podłoża. Zbyt częste podlewanie upraw sprawia, że korzenie gniją, a liście się przebarwiają. Błędem jest również umieszczanie w podłożu zbyt wielu sadzonek ogórków w zbyt bliskiej odległości. Jeżeli postąpimy w ten sposób, rośliny będą musiały rywalizować o substancje odżywcze i słońce. To właśnie niedobór światła słonecznego jest częstą przyczyną żółknięcia liści.

Ostatecznie musimy również upewnić się, czy rośliny nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Żółknięcie liści jest efektem działalności przędziorka chmielowca. Często przebarwianie się roślin wynika też z porażenia chorobami. Najpopularniejszymi schorzeniami są mączniak prawdziwy oraz wirus mozaiki ogórka.

Jak zahamować żółknięcie liści ogórków?

Aby skutecznie zatrzymać żółknięcie liści ogórków, powinniśmy najpierw odkryć przyczynę problemu. W przypadku ataku szkodników sprawdzą się opryski. Na przędziorki pomoże preparat przygotowany z wrotyczu bądź skrzypu polnego. Wielu ogrodników decyduje się na skuteczny wyciąg z cebuli. Należy rozpylać go bezpośrednio na liście roślin. Przędziorki nie tolerują zapachu tego specyfiku, co pozwoli się ich pozbyć. Jeżeli jednak liście żółkną dlatego, że ogórki rosną w pełnym słońcu, powinniśmy je w odpowiedni sposób osłonić. Natomiast nadmiar wilgoci w glebie wyeliminujemy za pomocą hydrożelu. Podłoże warto co jakiś czas zasilać nawozami. W sezonie sprawdzą się środki bogate w magnez oraz azot.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 10:41