StoryEditorWARZYWA

Sadzenie pomidorów do gruntu – kiedy i jak to zrobić?

29.03.2024., 08:00h
Wielkimi krokami zbliża się termin sadzenia pomidorów do gruntu. Aby dobrze się rozwijały, potrzebują odpowiednich warunków uprawy. Jak i kiedy sadzić pomidory w warzywniku?

W jakiej glebie sadzimy pomidory?

Zanim posadzimy pomidory, dobrze przygotujmy ziemię w naszym ogrodzie warzywnym. Glebę na grządkach przekopujemy wczesną wiosną na głębokość 30-50 cm. Do podłoża dodajemy nieco kompostu. Pamiętajmy, że pomidory wymagają również odpowiedniego pH gleby. Odczyn ten powinien wynosić od 5,5 do 6,5. Pomidory najlepiej będą rozwijać się w piaszczysto-gliniastej ziemi.

Kiedy sadzić pomidory?

Najlepszy termin na sadzenie pomidorów do gruntu to maj. Optymalną datą będzie 15 maja. Wówczas minie całkowicie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków, które mogłyby uszkodzić nasze rośliny. Musimy dobrze zgrać termin sadzenia z panującą na zewnątrz pogodą. Pomidory sadzimy w pochmurny dzień, lecz ziemia powinna być wówczas nagrzana. Dzięki temu rozsada lepiej się przyjmie.

Jak sadzić pomidory?

Rozsada pomidorów musi być zdrowa i krępa. Powinna mieć 15-30 cm wysokości, 5-7 liści orz zdrowy system korzeniowy. Rozsadę sadzimy na grządkach, pamiętając o zachowaniu między roślinami odległości od 35 do 50 cm. Liczba sadzonek pomidorów na 1 m2 to około 3 lub 4 sztuki. Rośliny sadzimy do uprzednio wykopanych dołków. Korzenie ułożone w takim wgłębieniu nie mogą podwijać się ani łamać. Na koniec delikatnie przysypujemy bryłę korzeniową ziemią, starannie ugniatając podłoże. Dobrym pomysłem będzie zapewnienie roślinom podpór. W tym celu obok sadzonki wbijamy drewniany palik. Po posadzeniu pomidory również obficie podlewamy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 18:48