StoryEditorWARZYWA

Jak pielęgnować pomidory rosnące w ogrodzie?

27.05.2023., 09:00h
Pomidory są bardzo lubiane i często wykorzystuje się je do różnych potraw. Prawie w każdym warzywniku można spotkać te rośliny. Uprawa pomidorów nie jest wcale trudna – z pielęgnacją bez problemu poradzą sobie również ogrodnicy-amatorzy. A jak konkretnie dbać o te warzywa? Jak je nawozić i walczyć ze szkodnikami?

Jak rozpocząć uprawę pomidorów?

Pomidory pochodzą z cieplejszej strefy klimatycznej niż ta, która panuje w Polsce. Z tego względu w celu przyspieszenia cyklu wegetacyjnego, warto uprawiać tę roślinę z rozsady, którą przygotowujemy od lutego. Możemy zakupić już gotową rozsadę w sklepie bądź w centrum ogrodniczym. Przed kupnem trzeba jednak zwrócić uwagę na jej jakość. Oto ważne cechy, które powinny charakteryzować zdrową rozsadę:

  • jędrność i krępość;
  • dobrze wybarwione na kolor zielony liście;
  • liście bez podwiniętych brzegów czy plam;
  • niezgrubiałe pędy.

Stanowisko i podłoże dla pomidorów

Miejsce, w którym posadzimy pomidory, powinno być dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Świetnym pomysłem będzie posadzenie tych roślin pod żywopłotem, przy murze czy obok innych wysokich warzyw. Pomidory wymagają gleb piaszczysto-gliniastych, gdyż podłoże musi dobrze utrzymywać wilgotność. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny – na poziomie pH 5,5-6,5. Na tym samym stanowisku pomidory można uprawiać co 3-4 lata. Nie sadźmy ich bezpośrednio po innych warzywach psiankowatych, na przykład po papryce, oberżynie czy ziemniakach.

Pomidory uprawia się w pierwszym bądź w drugim roku po oborniku – wszystko zależy od odmiany i typu gleby. Pierwszy okres dotyczy odmian wczesnych i karłowatych, natomiast drugi – odmian wysokich. Obornik dobrze rozłożony stosuje się wczesną wiosną, natomiast mniej rozłożony – jesienią poprzedniego roku. Naturalny nawóz dodajemy w dawce 3-4 kg/m2. Gleby o pH niższym niż 5,0 wapnujemy w okresie jesiennym poprzedniego roku.

Sadzenie pomidorów w gruncie – jak i kiedy?

Przed posadzeniem pomidorów zagony dobrze przygotowujemy. Glebę trzeba spulchnić i nawieźć. Te warzywa są niezwykle wrażliwe na przymrozki. Najbezpieczniejszy termin na wysadzanie rozsady do gruntu przypada po 15 maja. Gdy natomiast pomidory będziemy uprawiać w szklarni bądź w tunelu, możemy umieścić sadzonki w podłożu już pod koniec kwietnia. Rozsadę przed posadzeniem w odpowiedni sposób hartujemy, przyzwyczajając powoli do warunków panujących na zewnątrz.

Na grządce wykopujemy dołki w rozstawie około 40 cm. Przy każdym dołku musimy wbić palik, do którego później będziemy mogli przywiązać krzew. Rozsadę pomidorów musimy umieścić w glebie nieco głębiej niż rosła w doniczce. Najniższe liście rośliny muszą znaleźć się na poziomie gleby, gdyż wówczas roślina w dolnej części łodygi wypuści nowe korzenie. Nie obsypujemy jednak dolnych liści ziemią.

Podczas sadzenia pomidorów uważajmy na to, aby nie podwinąć systemu korzeniowego rośliny. Korzenie muszą bowiem być luźno rozłożone we wgłębieniu w ziemi. Jeżeli są zbyt długie, bez problemu możemy je delikatnie przyciąć. Przestrzeń wokół rośliny dokładnie obsypujemy glebą, dociskając ją. Po posadzeniu pomidory obficie podlewamy, przy czym nie lejemy wody bezpośrednio na rośliny.

Jak pielęgnować pomidory?

Pomidory będą wymagały regularnego i dość obfitego podlewania. Przy czym należy pamiętać, aby nie kierować strumienia wody na liście czy inne elementy rośliny. Glebę wokół pomidorów warto wyściółkować słomą. Gdy nasze warzywa znajdują się w szklarni bądź w tunelu, powinniśmy często wietrzyć te wnętrza. Optymalna temperatura, w której pomidory będą najlepiej się rozwijać, to 22-27℃. Pamiętajmy także, że są to rośliny obcopylne, a więc plony powstaną tylko wtedy, gdy pomidory zostaną zapylone przez owady. W miarę wzrostu pędów warto usuwać dolne liście, szczególnie gdy pojawiają się na nich plamy bądź przebarwienia. Aby nasze owoce były większe i smaczniejsze, powinniśmy zapewnić im odpowiednią ilość światła słonecznego.

Pomidory są wrażliwe na choroby grzybowe. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć. Warto co tydzień opryskiwać krzewy wywarem z czosnku. Przygotujemy go poprzez ugotowanie w 1 l wody główki posiekanego czosnku przez około 20 min. W czasie owocowania natomiast wykorzystujemy mleko rozcieńczone z wodą w proporcji 1:4. Pomidory warto sadzić w towarzystwie pietruszki, czosnku oraz aksamitek Unikajmy natomiast sąsiedztwa kopru, kalarepy czy rzodkiewek.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 04:42