StoryEditorTRIKI NA PRZECHOWYWANIE ŻYWNOŚCI

Jak przechowywać pomidory, aby zachować ich świeżość?

11.10.2023., 08:00h
Pomidory mają w naszym kraju wielu miłośników. Wszystko dzięki temu, że są składnikiem wielu potraw. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby jak najdłużej zachowały wygląd i pełnię smaku. Przedłużenie świeżości pomidorów zależy także od warunków zbioru, które czasem są niezależne od nas.

Jakie właściwości mają pomidory?

Pomidory to szczególne warzywa – mają niewielką wartość kaloryczną, a przy tym bogate są w witaminy (K i C, kwas foliowy) oraz minerały (m.in. potas, wapń, magnez, fosfor, sód). Poleca się je więc nie tylko osobom przechodzącym na dietę, ale również każdemu, kto chce wzbogacić swoje codzienne posiłki. Dodatkowo pomidory pełne są antyutleniaczy o pozytywnych właściwościach. Te związki opóźniają starzenie, poprawiają kondycję skóry, przeciwdziałają nowotworom, miażdżycy, zawałom serca, a także zwiększają odporność organizmu.

Jak długo można przechowywać pomidory?

Generalnie odpowiedź na to pytanie jest prosta – trudno przewidzieć, jak długo pomidory będą zdatne do spożycia. Wiele zależy od tego, z jakimi gatunkami mamy do czynienia. Mogą to być pomidory najchętniej spożywane na surowo, najczęściej okrągłe, podłużne, wykorzystywane do suszenia czy gotowania lub koktajlowe – idealne do sałatek. Zwróćmy uwagę na to, że nie są to szczególnie trwałe warzywa. Wszystko przez dużą zawartość wody. Najczęściej pomidory możemy przechowywać przez kilka dni.

Jak należy przechowywać pomidory, aby nie straciły wartości odżywczych?

Pomidory nie zawsze zachowają wszystkie swoje właściwości – wiele zależy od warunków ich przechowywania. W przypadku kupnych warzyw miejmy na uwadze ich stan. Nie powinny być one poobijane. Najlepiej, żeby były dosyć twarde i w stosunkowo dobrej kondycji. Jeżeli chcemy wykorzystać również pomidory nieco uszkodzone, aby nie marnować żywności, powinniśmy zjeść je jak najszybciej. Możemy przygotować z nich także przetwory, na przykład w formie sosu.

Na pewno nie należy przechowywać pomidorów w lodówce – wówczas tracą cały swój smak i aromat. Dodatkowo cierpi na tym konsystencja tego pysznego warzywa. Po prostu staje się ono bardziej wodniste. Jeszcze nie do końca dojrzałe pomidory najlepiej przechowywać w miejscu dobrze oświetlonym. Idealnie sprawdzi się parapet, na który docierają promienie słoneczne. Dzięki takim warunkom nasze plony będą powoli dojrzewać i stawać się coraz smaczniejsze. Dojrzałe pomidory natomiast chronimy przed wilgocią, gdyż przyspieszy ona procesy gnilne warzyw. Możemy zastanawiać się także nad szybką obróbką pomidorów. Te, które są twarde i dosyć dojrzałe, na spokojnie przechowamy przez kilka dni. Z kolei egzemplarze już przejrzałe bądź z uszkodzeniami mechanicznymi warto przetworzyć. Możemy stworzyć na przykład przeciery. Będziemy mogli długo je przechowywać i spożyć wtedy, gdy tylko najdzie nas ochota na pomidorowe danie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 21:15