StoryEditorPRZECHOWYWANIE WARZYW

Jak przechowywać zimą seler, marchewkę i pietruszkę?

26.11.2022., 12:00h

Najprościej przechowywać warzywa korzeniowe i bulwiaste w lodówce. Pamiętajmy jednak, że to krótkotrwałe rozwiązanie. Jeżeli dysponujemy większą liczbą marchewek czy pietruszek, to nie przejemy ich w kilka dni. Jak więc przechowywać warzywa na zimę?

Jakie powinny być warzywa przeznaczone do przechowywania?

Warzywa korzeniowe i bulwiaste, które chcemy przeznaczyć do przechowywania, muszą być zdrowe i jędrne. Powinny być również dobrze ukształtowane, wybarwione i dojrzałe. Pamiętajmy jednak, aby nie były one stare. Oczywiście przechowywane warzywa muszą być pozbawione jakichkolwiek śladów chorób i szkodników. Podczas zbiorów obchodźmy się z nimi delikatnie, starając się warzyw nie uszkodzić, nie obić i nie zadrapać. Dzięki temu będzie można dłużej je przechowywać.

Jak przechowywać warzywa korzeniowe?

Warunki wilgotne i chłodne są idealne do przechowywania warzyw korzeniowych. Pamiętajmy, aby marchew czy pietruszkę przechowywać bez naci. Burakom z kolei pozostawiamy około 1 cm łodygi. Selery ogołacamy nie tylko z naci, ale także z drobnych korzonków. Jak przechowywać te warzywa? Możemy je umieścić we wszelkiego rodzaju pojemnikach – drewnianych i plastikowych, a także w workach. Układamy je partiami i przesypujemy wilgotnym piaskiem. W ten sposób stworzymy im warunki podobne do tych, jakie panują w kopcu ziemnym.

Na dnie pojemnika najlepiej położyć największe korzenie, gdyż one najdłużej utrzymają jędrność. Drobne plony kładziemy na wierzchu. Przed wstawieniem warzyw do przechowalni, powinniśmy zadbać o ich schłodzenie. Należy to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy podczas zbiorów temperatura przekraczała 10°C. Piasek, który nadmiernie wysechł podczas przechowywania, można zwilżyć delikatnie wodą za pomocą rozpylacza. Pamiętajmy, aby wodę rozpylać tylko bezpośrednio na piasek, a nie na warzywa!

Por jest natomiast bardzo wytrzymałym warzywem. Można go pozostawić na grządce na zimę lub trzymać w pojemniku z piaskiem na zewnątrz. W okresie największych mrozów należy jednak przykryć pojemnik z porami starym dywanem, kocem bądź grubymi kartonami.

Jak przechowywać rośliny bulwiaste?

W warunkach suchych i przewiewnych można przechowywać warzywa takie jak czosnek, cebula i szalotka. Przygotowując je do przechowywania, nie możemy pozbawiać ich główek całkowicie zewnętrznych liści! Zebrane z ziemi cebula i czosnek również powinny być odpowiednio schłodzone, zanim zostaną umieszczone w odpowiednim pomieszczeniu na zimę. To sprawi, że warzywa te wytworzą dodatkową łuskę ochronną. Przechowujemy je w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza wynosi około 20°C. Dobrze nada się więc piwnica czy strych. W miejscu przechowywania musi być dobra cyrkulacja powietrza. Cebulę czy czosnek można także pozaplatać w warkocze i powiesić bądź trzymać w siatkach.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 12:13