StoryEditorWARZYWA

Jak uprawiać paprykę w ogrodzie?

25.05.2023., 08:00h
Papryka to smaczne i powszechnie lubiane warzywo. Warto założyć jej uprawę we własnym, przydomowym ogrodzie. Amatorska hodowla papryki ma w końcu wiele zalet – nasze plony będą ekologiczne, a najważniejszą ich cechą będzie wyśmienity smak. Jak dbać o paprykę w warzywniku? Jak ją pielęgnować, aby cieszyć się pysznymi warzywami?

Nasiona czy rozsada?

Istnieją dwa sposoby na rozpoczęcie uprawy papryki w ogrodzie. Możemy sami wysiać nasiona do gruntu bądź zakupić już gotową sadzonkę rośliny. Paprykę wysiewa się najczęściej w marcu. Nie później niż w połowie tego miesiąca zakładamy uprawę domową, na parapetach. Dzięki temu odpowiednio przygotujemy roślinę na warunki zewnętrzne.

Przygotowywaną w domowych warunkach sadzonkę papryki umieszczamy w gruncie w drugiej połowie maja, po „zimnej Zośce”, czyli po dosyć gwałtownych spadkach temperatur w tym okresie. Poranne przymrozki mogłyby wręcz spowodować obumarcie rośliny.

Jakie wymagania ma papryka?

Dla papryki najlepsze będzie podłoże żyzne, w którym nie może zabraknąć niezbędnych składników odżywczych. Możemy na samym początku wybrać specjalne podłoże do wysiewu. W pierwszych tygodniach rozwoju sadzonki nie nawozimy. W docelowym miejscu w warzywniku musimy jednak odpowiednio przygotować stanowisko pod uprawę tego warzywa. Należy spulchnić podłoże, a także zasilić glebę świeżym obornikiem w okresie jesiennym. Opcjonalnie możemy zdecydować się na wariant granulowany, który nadaje się do stosowania przez cały sezon wegetacyjny.

Podłoże to jednak nie wszystko. Papryka do prawidłowego rozwoju potrzebuje także słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Słońce jest niezbędne tej roślinie – dzięki niemu rozwinie ona dorodne i smaczne plony. Mimo to nieustanne działanie promieni słonecznych powoduje wysychanie podłoża. A to oznacza tylko jedno – konieczność regularnego i dosyć obfitego podlewania. Gdy jednak zdecydujemy się na ściółkowanie podłoża słomą, możemy utrzymać wilgoć w ziemi na dłużej.

image

Jak uprawiać paprykę w ogrodzie?

FOTO: Envato Elements

Jak zahartować sadzonkę papryki?

Przez przynajmniej 7 dni w domowej uprawie papryki należy hartować sadzonki. Na czym polega ten proces? Wystarczy codziennie wynosić rośliny na zewnątrz. Dzięki temu przyzwyczaimy je do panujących tam warunków, które nie zawsze będą dla papryk korzystne. Pobyt sadzonki poza domem wydłużamy stopniowo. Na początku niech będą to maksymalnie 2 godziny. Gdy termin umieszczenia w gruncie będzie zbliżał się wielkimi krokami, możemy pozostawić roślinę na zewnątrz nawet na 2 lub 3 noce. Robimy to jednak tylko wówczas, gdy nie będzie przewidywanych przymrozków. Jeżeli w prawidłowy sposób udało nam się zahartować paprykę, zaobserwujemy to w jej wyglądzie – będzie miała ciemniejsze liście oraz grube łodygi.

Jak pielęgnować paprykę?

Aby papryka mogła prawidłowo się rozwijać, a więc i rodzić obfite plony, musimy odpowiednio o nią zadbać także już po umieszczeniu w konkretnym stanowisku w ogrodzie. Musimy pamiętać przede wszystkim o regularnym uzupełnianiu składników pokarmowych w glebie. W tym celu użyć możemy uniwersalnych nawozów.

Innym ważnym zabiegiem jest przycinanie rośliny. Wielu doświadczonych ogrodników uważa, że należy zostawić maksymalnie 4 pędy papryki. Dzięki takiemu rozwiązaniu owoce będą lepiej się rozwijać, ponieważ dotrze do nich więcej światła słonecznego. Raz na około 2 tygodnie warto przycinać także nowo wyrastające pędy. Istotne jest również ogławianie papryk. To nic innego, jak przerywanie wierzchołka wzrostu w odległości jednego liścia od ostatniego owocu. Robić to należy na niespełna 2 miesiące przed wejściem rośliny w stan spoczynku. A dlaczego jest to konieczne? Gdy wykonamy tę czynność, wszystkie owoce zdążą dojrzeć na roślinie przed nastaniem przymrozków.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:12