StoryEditorWARZYWA

Jak uprawiać sałatę w ogrodzie?

21.05.2023., 09:00h
Sałata charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji i z tego względu często wykorzystywana jest jako przedplon. W Polsce najchętniej wybieramy sałatę głowiastą, liściową, lodową czy rzymską. Warto zastanowić się, jaką odmianę wybrać, aby cieszyć się pysznymi plonami. Sałata to roślina bardzo łatwa w uprawie, poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy.

Jak uprawiać sałatę?

Sałata to warzywo jednoroczne o wysokich walorach smakowych. Nie tylko jest niskokaloryczne, ale dodatkowo stanowi bogate źródło soli mineralnych, witamin, błonnika, kwasu foliowego oraz przeciwutleniaczy. Roślina ta najlepiej czuje się w glebach próchniczych i piaszczysto-gliniastych. Potrzebuje ziemi lekkiej i przepuszczalnej.

Sałatę możemy uprawiać na dwa sposoby – z siewu bądź z rozsady. W tym pierwszym przypadku nasiona umieszczamy bezpośrednio w wilgotnym podłożu na głębokości około 1 cm. W zależności od odmiany sałaty robimy to w różnym czasie. Pamiętajmy również, że sałata zacznie wschodzić dopiero, gdy temperatura na zewnątrz osiągnie minimum 12℃. Możemy jednak przygotować także rozsadę tego warzywa. Wówczas nasiona umieszczamy w doniczkach, wypełnionych uprzednio wilgotną ziemią o obojętnym odczynie. Nasze podłoże wzbogaćmy gliną, obornikiem, piaskiem bądź torfem ogrodniczym. Pojemniki z rozsadą warto okryć folią bądź umieścić w szklarni – dzięki temu zapewnimy roślinom odpowiednią temperaturę.

Sałata potrzebuje stanowiska słonecznego. Na chłodniejszych obszarach lepiej zrezygnować z uprawy wczesnej lub późnej. Roślinę uprawiać możemy nie tylko bezpośrednio na grządkach w ogrodzie, lecz także w szklarniach czy tunelach foliowych, które zapewnią właściwą temperaturę i optymalną wilgotność powietrza. Osłonięcie warzyw zmniejszy również ryzyko ataku szkodników. W tunelu foliowym sałatę można z powodzeniem uprawiać jako przedplon i poplon.

Jakie są rodzaje sałaty?

Każda odmiana sałaty charakteryzuje się optymalnym dla siebie czasem wysiewu, rozsady i zbioru. Jak to wygląda w przypadku najpopularniejszych rodzajów tej rośliny?

  • Sałata głowiasta – wysiew od marca (odmiany wczesne), od maja (odmiany letnie) lub od września (odmiany zimowe), czas rozsady natomiast przypada na początek marca. Plony możemy zbierać po 10-13 tygodniach od siewu bądź po 7-8 tygodniach od wysadzenia.
  • Sałata liściowa – wysiew od kwietnia do połowy sierpnia, a czas rozsady to połowa marca. Po 12-14 tygodniach od siewu lub po 8 tygodniach od wysadzenia będziemy mogli zbierać plony rośliny.
  • Sałata lodowa – wysiew od kwietnia do końca lipca, a rozsada najwcześniej w kwietniu i najpóźniej w połowie sierpnia. Zbierać tę odmianę możemy po około 12 tygodniach od siewu lub po około 8 tygodniach od wysadzenia.
  • Sałata rzymska – początek wysiewu przypada na połowę kwietnia, a koniec na połowę czerwca. Rozsadę przeprowadzamy od marca do maja, a plony będziemy mogli zebrać już po 12 tygodniach od siewu lub po 8-10 tygodniach od wysadzenia.
image

Jak uprawiać sałatę w ogrodzie?

FOTO: Envato Elements

Jak pielęgnować sałatę?

Jedną z najważniejszych potrzeb wszystkich roślin jest odpowiednie nawodnienie. Sałata nie jest wyjątkiem, lubi jednak umiarkowaną wilgoć. Podlewajmy ją regularnie, nie przesadzając przy tym z ilością wody. Gdy spulchnimy glebę tuż po posadzeniu rozsady, zapewnimy naszej roślinie szybszy wzrost. Zaplanujmy jednak wysadzenie sałaty do gruntu tylko gdy będziemy mieć pewność, że temperatura nie spadnie już poniżej 15℃. Zwłaszcza na początkowym etapie uprawy konieczne będzie regularne usuwanie chwastów z okolic naszej uprawy. Z czasem rośliny same nauczą się zwalczać niechcianych rywali. Pamiętajmy także o nawożeniu, jednak bez przesadzania, bowiem sałata nie ma dużych wymagań pokarmowych.

Jakie szkodniki zagrażają sałacie?

Do jednych z najpopularniejszych szkodników niszczących uprawy sałaty należą mszyce. Spowalniają one wzrost rośliny i prowadzą do jej deformacji. Ślimaki natomiast z chęcią wygryzają dziury w liściach. Mniej znane są rolnice, a więc gąsienice motyli nocnych. Podobnie jak ślimaki żerują w nocy. Można z nimi walczyć na kilka sposobów. Gdy będziemy regularnie wzruszać ziemię, zniszczymy jaja złożone przez motyle. Inne rozwiązania do rozważenia to pułapki feromonowe lub oprysk chemiczny. Drutowce to z kolei larwy chrząszczy. One są odpowiedzialne za niszczenie korzeni sałaty. W wyniku ich działalności roślina więdnie. Dotyczy to zwłaszcza młodych roślin i rozsad. Podobnie jak w przypadku rolnic, warto po pojawieniu się drutowców regularnie spulchniać glebę. Najbardziej uciążliwe szkodniki sałaty to błyszczki jarzynówki. To dzienne ćmy, wygryzające wiosną dziury w liściach sałaty i niejednokrotnie niszczące całe główki. Aby zwalczyć te owady, należy zastosować oprysk bądź specjalne preparaty.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 17:59