StoryEditorDOM I OGRÓD

Jak uprawiać własne warzywa i zioła zimą?

12.11.2022., 09:00h

Kiedy za oknami ciemno i zimno, zaczynamy tęsknić za okresem wiosennym i letnim, a więc także za określonymi smakami. Jednak również zimą możemy hodować aromatyczne zioła i bogate w witaminy warzywa. Jeżeli zapewnimy roślinom odpowiednie warunki, to w nadchodzącym czasie będziemy mogli cieszyć się plonami!

Jak uprawiać warzywa i zioła zimą?

Sadzonki warzyw i ziół bez problemu znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Równie dobrze można jednak rozmnożyć w pełni rozwinięte zioła bądź warzywa. Wiele roślin rozmnaża się poprzez ścięcie pędu i umieszczenie go w małym pojemniku z wodą, czekając, aż ta część rośliny wypuści korzenie. Tak powinniśmy postąpić chociażby z bazylią.

W przypadku pomidorów i ogórków wybieramy dojrzały plon, a następnie rozcinamy go i wyłuskujemy nasiona z miąższem. Umieszczamy nasiona w wodzie na dwa dni, później osuszamy na papierowym ręczniku, aby pozbyć się miąższu. Suche nasiona przenosimy do pojemnika (mogą to być specjalne paletki na siewki, ale także na przykład opakowania po jogurtach), do którego wcześniej wsypujemy lekko zwilżoną ziemię. Pojemnik z nasionami przykrywamy folią bądź specjalną przykrywką do kiełkowania.

Jeżeli chcemy uprawiać w domu sałatę, powinniśmy latem pozwolić naszej ogrodowej roślinie wyhodować wysoki pęd z drobnymi kwiatami. Strzepujemy dojrzałe nasiona na płachtę i przechowujemy na kolejny rok. Również nasiona rukoli zbieramy z pędów kwiatowych. Powinniśmy zrobić to jesienią. Wysuszone i odpowiednio przechowywane nasiona rukoli mogą zachować swoją jakość nawet do 4 lat.

Cebulę natomiast sadzimy bezpośrednio w doniczce lub korytku. Pamiętajmy jednak, aby zasadzić ją w ten sposób, by przynajmniej połowa cebuli nie była przykryta ziemią. Inną opcją będzie umieszczenie cebul w znajdującej się w pojemniku z przezroczystego szkła wodzie. Naczynie musimy dobrać w ten sposób, aby cała cebula nie wpadła do środka. Szybko wypuści ona korzenie.

Warzywa takie jak papryka, fasola, pietruszka, marchewka czy bób najlepiej sadzić z rozsady. Podobnie jest z ziołami, na przykład miętą czy lubczykiem. Dodatkowo warto rozważyć posadzenie w donicach także owoców – coraz większą popularnością cieszą się domowe uprawy poziomek czy truskawek.

Jak dbać o warzywa i zioła na parapetach?

Nasiona warzyw i ziół wysiewamy do mniejszych pojemników i ustawiamy na parapetach okiennych. Warto w nasłonecznionym miejscu umieścić zwłaszcza doniczki z nasionami roślin ciepłolubnych. Będą to na przykład pomidory i papryka.

Podłoże przeznaczone dla uprawy naszego domowego, zimowego ogródka powinno być żyzne oraz bogate w składniki pokarmowe. Najlepiej, aby odczyn gleby był zbliżony do obojętnego. Nie sadźmy zbyt dużo warzyw lub ziół do jednej doniczki – rośliny lubią mieć zapewnioną przestrzeń. Im mniej warzyw w jednej doniczce, tym większy i bardziej jakościowy plon. W przypadku cukinii czy ogórka śmiało możemy posadzić po jednym egzemplarzu w dużym pojemniku. Sałatę z kolei możemy sadzić po kilka do jednej, podłużnej skrzynki. Również wielkość doniczki ma znaczenie, gdyż nie może ona być zbyt mała.

image

Jak uprawiać własne warzywa i zioła na parapecie zimą?

FOTO: Envato Elements

Warzywa i zioła w doniczkach są szczególnie narażone na niedobór składników pokarmowych oraz wysuszenie. Wynika to z faktu, że ilość ziemi w pojemnikach jest ograniczona. Podlewanie naszego domowego ogródka powinno być regularne, ale nie nadmierne – rośliny nie mogą zgnić. Najlepiej podlewać warzywa i zioła wodą odstaną przez przynajmniej 24 godziny. Unikajmy zwilżania roślin zbyt zimną wodą.

Należy także regularnie nawozić warzywa i zioła w doniczkach. Zasilamy rośliny nawozem w płynie, który rozcieńczamy z wodą do podlewania. Najlepiej stosować nawozy naturalne, takie jak na przykład biohumus. Rośliny w doniczkach zasilamy często, ale w umiarkowanych dawkach.

Kontrolujmy także nasz warzywnik pod kątem obecności chorób i szkodników. Zainfekowane fragmenty roślin należy natychmiast usunąć. Wyrywajmy również chwasty, które mogą pojawić się w doniczkach. Jeżeli chcemy zastosować opryski, to bazujmy wyłącznie na naturalnych i bezpiecznych preparatach.

Brak miejsca na parapecie? To nie problem!

Alternatyw dla parapetów jest sporo: zawieszona w kuchni drewniana drabinka, wózek kuchenny czy stojące lub wiszące kwietniki. Warzywa i zioła dobrze jest mieć pod ręką w każdej kuchni, także zimą. Z tego względu warto w tym pomieszczeniu domu zagospodarować miejsce dla takiego własnego ogródka.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 10:18