StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jakie wymagania ma topinambur? Jego uprawa jest prostsza niż myślisz!

25.02.2023., 08:00h
Topinambur to roślina, która ostatnio zyskuje na popularności. I nic dziwnego – warzywo to jest smaczne, a dodatkowo niezwykle łatwe w uprawie. Często porównywany do ziemniaka topinambur ma jeszcze jedną, ogromną zaletę – jego jadalne bulwy są odporne na mróz, mogą więc przez cały rok pozostać w ziemi.

Uprawa topinamburu – stanowisko, podłoże, sadzenie

Topinambur jest rośliną niezwykle łatwą w uprawie. Wystarczy zakopać jego bulwy w wybranym miejscu ogrodu. Pamiętajmy jednak, że roślinę charakteryzuje bardzo bujny rozrost. Z tego względu topinambur może okazać się również idealnym narzędziem służącym odgrodzeniu się od wścibskich sąsiadów! Jeżeli chcemy jednak uniknąć nadmiernego rozrostu tego warzywa, możemy posadzić bulwy w pojemnikach. Wówczas łatwiej będzie kontrolować wielkość rośliny.

Do wzrostu topinambur potrzebuje stanowiska słonecznego, chociaż toleruje także półcień. Aby roślina mogła zakwitnąć, optymalne będzie nasłonecznienie przez cały dzień. Bulwy sadzimy do gruntu lub do dużych donic na głębokość 5-10 cm. Najlepiej zrobić to na początku wiosny, lecz jeżeli ziemia nie jest zamarznięta, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sadzić tę roślinę przez cały rok. Przy sadzeniu między bulwami zachowujemy odległość rzędu 40x40 cm. Idealne podłoże dla uprawy topinamburu jest pulchne i lekko piaszczyste. Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest skrajnie ciężka, należy przed posadzeniem rośliny przekopać tę ziemię z kompostem albo obornikiem.

Uprawa topinamburu – nawożenie i podlewanie

Topinambur charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na wodę i składniki pokarmowe. Mimo to nie znosi zastojów wilgoci – w takich warunkach szybko pleśnieje. W przypadku niezbyt żyznego podłoża, należy co jakiś czas zasilać go nawozami. Poza tym nawożenie może znacząco wpłynąć na rozmiar bulw. Pamiętajmy jednak, aby i w tym zabiegu zachować umiar – nadmiar azotu w nawozie doprowadzi do pojawienia się zgnilizny bulw.

Uprawa topinamburu – przycinanie, zimowanie, zmiana stanowiska

Topinambur bardzo intensywnie się rozrasta i z tego względu konieczne jest jego regularne przycinanie, zwłaszcza gdy rośnie w niewielkim ogrodzie. W okresie zimowym obumierają wszystkie nadziemne części rośliny, a zimują jedynie bulwy. Z tego względu późną jesienią przycinamy zwiędłe łodygi na wysokości 5-10 cm nad ziemią. Przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego usuwamy z otoczenia topinamburu wszystkie chwasty. Jeżeli tego nie zrobimy, roślina będzie miała problem z rozrostem. Dobrze również wiedzieć, że im głębiej posadzone bulwy, tym lepiej zniosą mróz.

Topinambur charakteryzuje ogromne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, więc po kilku latach gleba, w której rośnie, całkowicie się wyjałowi. Rośliny trzeba więc co jakiś czas przenosić w nowe miejsce – w przeciwnym razie ich nadziemne części nie będą już tak wysokie, a wielkość bulw znacznie się zmniejszy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 19:36