StoryEditorOgród jesienią

Jesienne nawożenie warzyw. Sprawdź, jak to zrobić bez chemii!

27.09.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau

W czasie pogarszającej się sytuacji klimatycznej coraz ważniejsze staje się odpowiedzialne podejście do kwestii ochrony środowiska. Zarówno ogrodnicy-amatorzy, jak i profesjonaliści, coraz częściej decydują się na rozwiązania bardziej ekologiczne. Zbierają deszczówkę, organizują ogrody z kanałami retencyjnymi i wymieniają nawozy chemiczne na te naturalne. Sprawdź, w jaki sposób nawozić warzywnik jesienią, aby rośliny odwdzięczyły się obfitymi plonami.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są zalety nawozów naturalnych?

Dlaczego warto nawozić jesienią?

Jakie nawozy naturalne wykorzystywać jesienią?

Jakie są zalety nawozów naturalnych?

Nawozami naturalnymi nazywamy związki oparte na węglu, których głównym zadaniem jest podniesienie jakości oraz zwiększenie produktywności gleby i roślin. Do największych zalet omawianych nawozów należy brak szkodliwych chemikaliów. Wykorzystywane przez nas obornik oraz kompost, dzięki sposobowi, w jaki są przygotowywane, charakteryzują się różnorodnością naturalnych składników pokarmowych, dzięki czemu powstaje stosunkowo małe ryzyko przenawożenia. Oprócz tego większość samodzielnie przygotowywanych środków ma pozytywny wpływ na strukturę gleby i wzbogaca jej mikroflorę o materię organiczną.

Dlaczego warto nawozić jesienią?

Nawożenie jest jednym z podstawowych i obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie warzyw. Prace uzupełniające składniki odżywcze w glebie i roślinach nie zwalniają nawet jesienią. A wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach, to właśnie przedzimowe nawożenie okazuje się kluczowe dla utrzymania roślin w dobrej kondycji.

Zadaniem nawozów, które stosujemy po sezonie wegetacyjnym, jest zbudowanie odporności na nadchodzące trudne warunki atmosferyczne, choroby powodowane niższymi temperaturami i zwiększoną wilgocią, a także powtórne uzupełnienie gleby w niezbędne składniki mineralne. Te ostatnie stają się szczególnie istotne, gdyż wzrost warzyw oraz owocowanie sprawia, że ziemia się wyjaławia.

Przeczytaj także: Czy przycinać hortensje na jesień? Sprawdź, jak i kiedy, żeby nie uszkodzić kwiatów!

Co interesujące, jesienne nawożenie staje się ważne wiosną. Zaaplikowane przed zimą odżywki mają wystarczająco dużo czasu, aby się rozłożyć i wsiąknąć, przygotowując glebę do wysiewu.

Jakie nawozy naturalne wykorzystywać jesienią?

Podczas jesiennego nawożenia warto skupić się na dostarczeniu glebie odpowiedniej ilości potasu oraz fosforu. Aby ten cel osiągnąć, należy wykorzystywać roztwory, które są bogate w te składniki mineralne. Szczęśliwie dla nas, przygotowanie ich nie jest trudne.

Do nawozów organicznych, które są najczęściej wykorzystywane, należy kompost, którego możemy używać do ściółkowania. Dzięki temu ziemia będzie nie tylko odżywiona, ale również jej struktura będzie rozluźniona. Na podobnej zasadzie działa przekompostowana kora i zrębki, nadające się do ściółkowania upraw wieloletnich. Do substancji rozluźniających i spulchniających ziemię należą również nawozy zielone, wysiewane na jesień.

Idealnym wyborem mogą okazać się również odżywki odzwierzęce, jak rozdrobnione rogi bydła, które będą rozkładały się w ziemi aż do wiosny, stopniowo uwalniając składniki odżywcze.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. październik 2024 17:20