Jakie wymagania mają warzywa korzeniowe?
Jadalne rośliny korzeniowe mają długi czas wegetacji, a przy tym niewielkie wymagania pokarmowe. Powinny być uprawiane najczęściej w drugim roku po oborniku. Wyjątek stanowi seler, który uprawiamy już w pierwszym roku. Właściwie wszystkie gleby nadają się do uprawy warzyw korzeniowych. Jeżeli chodzi o marchew i pietruszkę, to ziemia na ich stanowisku powinna być stale delikatnie wilgotna. Przesuszenie podłoża będzie skutkować rozwidlaniem się korzeni tych warzyw.
Inne wymagania w znacznej mierze zależą od gatunku rośliny. Najwyższe wymagania cieplne ma marchew i burak ćwikłowy. Gdy temperatura na zewnątrz spadnie do 0°C i poniżej, z pewnością przemarzną. Pietruszka i seler z kolei bez większego problemu zniosą przymrozki. Co więcej – pietruszka może nawet przezimować w gruncie. Jeżeli w początkowej fazie wzrostu roślin korzeniowych znacząco spadnie temperatura, to może dojść do zjawiska pośpiechowatości. Jest to po prostu przedwczesny rozwój pędu kwiatostanowego.
Jak sadzić warzywa korzeniowe?
Najczęściej warzywa korzeniowe uprawiamy z siewu prosto do gruntu. Wyjątkiem wśród tego typu roślin jest seler. Ze względu na długi okres wegetacji tego warzywa, uprawiamy go wyłącznie z rozsady. Nasiona marchwi możemy wysiewać już w marcu. Zbiór natomiast przeprowadzamy od końca maja do sierpnia. Późne odmiany tego warzywa wysiewamy na przełomie kwietnia i maja. W tym przypadku zbiór przeprowadzimy dopiero w październiku. Pietruszkę korzeniową wysiejemy z kolei na przełomie marca i kwietnia. Plony będziemy mogli zebrać na przełomie października i listopada. Buraki ćwikłowe wysiewamy do gruntu znacznie później, a więc od kwietnia aż do czerwca. Zbiory możemy natomiast przeprowadzić do końca lipca. Rozsadę selera zakładamy z kolei w lutym lub w marcu. Rozsada będzie rozwijać się przez około 12-13 tygodni. Ważne jest, aby w tym czasie zapewnić roślinom odpowiednią temperaturę.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements