StoryEditorZBIÓR WARZYW

Kiedy wykopać czosnek?

21.07.2023., 08:00h
Czosnek to jedno ze zdrowszych warzyw – zapewnia sporą dawkę witamin i wspomaga odporność. Jego smak jest bardzo intensywny, jednak idealnie pasuje do wielu dań. Nic więc dziwnego, że wielu ogrodników decyduje się na amatorską uprawę czosnku. A kiedy przypada najlepszy termin na jego zbiór? To zależy od wielu czynników.

Kiedy można wykopać czosnek?

Nie ma jednego konkretnego terminu wyznaczającego czas zbioru czosnku. Wszystko zależy od tego, kiedy roślina została posadzona, jakie panowały warunki pogodowe oraz jaką wielkość ząbków ma czosnek. Najważniejsza jest więc obserwacja. Gotowy do wykopania czosnek ma liście zaschnięte w około 50-60%. Będzie to okres letni, najczęściej od połowy lipca do początku sierpnia. Pamiętajmy, że gdy liście rośliny zaczynają zasychać, ząbki czosnku pękają pod ziemią, rozsypując się. Pozostawione w ziemi resztki natomiast wzejdą ponownie, ich losowy układ zaburzy natomiast porządek w ogrodzie. Taki wzrastający czosnek można również łatwo uszkodzić podczas późniejszych porządków.

Jak prawidłowo zebrać czosnek?

Najlepiej w wykopywaniu czosnku sprawdzą się zwykłe widły. To one sprawią, że bez uszkodzeń wydobędziemy czosnek z gleby. Gdy zastosujemy szpadel, uszkodzimy strukturę rośliny. Zawsze zbieramy czosnek w czasie suszy. Po ulewnym deszczu warto odczekać kilka dni. To warzywo jest bardzo wrażliwe na wszelkie porażenia chorobami grzybowymi, czemu sprzyja nadmierna wilgoć w podłożu. Po zbiorach czosnek należy dodatkowo odpowiednio dosuszyć. W tym celu umieszczamy nasze plony w ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu. Układamy główkę przy główce w ten sposób, aby stykały się ze sobą na jak najmniejszej powierzchni. Gdy czosnek nadal jest wilgotny, powinniśmy go codziennie obracać. Takie suszenie może potrwać nawet kilka tygodni. Po tym czasie możemy oczyścić gałki z nadmiaru ziemi. W tym celu używamy miękkiej strony gąbki czy szczoteczki do mycia zębów. Czynność tę wykonajmy w sposób delikatny. Przycinamy także korzenie czosnku. Warto wcześniej sprawdzić łodygę – jeżeli jest jeszcze miękka i wilgotna, czosnek powinnien nadal dosychać.

Co przyspiesza zbiór czosnku?

Istnieją czynniki, które znacząco przyspieszą zbiory czosnku. Są to:

  • Pora sadzenia. Odpowiednia jest jesień, bowiem czosnek sadzony wiosną zbiera się o 3-4 tygodnie później.
  • Ogławianie czosnku. Ten zabieg polega na usuwaniu kwiatostanów. Ogławiany czosnek może mieć nawet dwa razy większe ząbki od tego z pozostawionymi na łodydze kwiatami.
  • Warunki atmosferyczne. Gdy jest ciepło, ta sama odmiana czosnku może dojrzewać o 2-3 tygodnie wcześniej niż w warunkach chłodniejszych. Jednak zwracajmy uwagę na wygląd rośliny, bowiem nawet na tej samej grządce różne egzemplarze czosnku mogą być gotowe do zbioru w innym czasie.

Główki duże dojrzewają później niż mniejsze. Już na początku lipca mogą zasychać liście czosnku wysianego z cebulek powietrznych, jednak taka uprawa wykształca w pierwszym roku wyłącznie jeden, okrągły ząbek. W kolejnym roku natomiast wyrośnie z tego typu czosnku już kilka ząbków, ale zbiór będzie późniejszy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:34