StoryEditorROZSADA SELERA KROK PO KROKU

Kiedy wysiewać seler? Jak przygotować rozsadę tego warzywa?

22.01.2024., 10:00h
Styczeń to okres niskich temperatur i częstych opadów śniegu. Jest to jednak także miesiąc, w którym możemy zabrać się za pewne prace ogrodnicze. Nie warto ich teraz zaniedbywać. Już możemy rozplanować nasz warzywnik. Niedługo nastanie dobry moment na rozpoczęcie uprawy selera.

Kiedy zasiać seler na rozsadę?

Seler uprawiamy z rozsady. To, kiedy wysiejemy nasiona, będzie zależało od przeznaczenia warzywa. Na wczesny zbiór pęczkowy seler musimy siać w pierwszych dniach lutego. Z kolei gdy chcemy zbierać roślinę na przechowywanie, warto wstrzymać się z tą czynnością do początku marca. Do gruntu naszą rozsadę sadzimy w końcówce kwietnia albo na początku maja. Jeżeli chodzi o siewki na zbiór do przechowywania, to je umieszczamy w podłożu dopiero w drugiej połowie maja bądź w czerwcu.

Jak przygotować rozsadę selera?

Do uprawy selera w rozsadzie będziemy potrzebować pojemników wypełnionych odpowiednim podłożem. Możemy wybrać to specjalne, do produkcji rozsady, albo substrat torfowy oparty na obecności torfu wysokiego. Nasiona umieszczamy w ziemi znajdującej się w skrzynkach wysiewnych – rozsypujemy je równomiernie po powierzchni podłoża. Teraz młodym roślinom musimy zapewnić właściwe warunki do wzrostu. Potrzebna będzie stała wilgotność powietrza, temperatura utrzymująca się w przedziale 18-25°C, a także spora ilość światła. Jeżeli ten ostatni wymóg zostanie zaniedbany, doprowadzi to do wylegania siewek. Po wykiełkowaniu, gdy rośliny wykształcą 2 albo 3 liście właściwe, przeprowadzamy pikowanie. Seler bardzo dobrze radzi sobie z tym zabiegiem.

Pikowanie umożliwia roślinie wzmocnienie bryły korzeniowej, a przy tym zapewni wiele miejsca do jej rozwoju. Jak przeprowadzić tę czynność? Najpierw trzeba odrzucić siewki słabe i nierozwinięte czy uszkodzone. Następnie młode rośliny delikatnie podważamy, aby poodzielać je od siebie. Dążymy do tego, aby nieco przerzedzić naszą uprawę. Przepikowane rośliny sadzimy w donicach wypełnionych podłożem torfowym wymieszanym z piaskiem w proporcji 2:1.

Po pikowaniu powinniśmy sadzonki selera zahartować – zróbmy to na 10-14 dni przed wysadzeniem ich na docelowe miejsce w ogrodzie. Wówczas obniżamy temperaturę, na przykład poprzez otwierania okna, a także ograniczamy podlewanie siewek. W ciągu dnia na jakiś czas pojemniki czy donice z młodymi selerami możemy wynosić na zewnątrz. Dzięki temu procesowi nasza uprawa szybciej przyjmie się w gruncie. Rośliny będą także lepiej znosiły wahania temperatur czy niekorzystne warunki pogodowe, gdy już posadzimy je w warzywniku.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 02:32