StoryEditorDynia w ogrodzie

Planujesz posadzić dynię w ogrodzie? Poznaj ABC jej uprawy!

19.10.2024., 12:13h
Julita SemrauJulita Semrau

Dynia to niekwestionowana królowa jesieni. Można wybierać spośród mnóstwa odmian i gatunków, a następnie przygotować na tysiące różnych sposobów. Chociaż jej uprawa nie jest skomplikowana, warto mieć w pamięci kilka podstawowych zasad jej sadzenia i pielęgnacji. Sprawdź, czego potrzebuje dynia i jak uzyskać najbardziej obfite plony!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jaką odmianę dyni wybrać?

Jak siać dynię?

Jakie są wymagania pielęgnacyjne dyni?

Jaką odmianę dyni wybrać?

Rynek oferuje nam mnóstwo odmian dyń, od tych olbrzymich aż po mniejsze, przeznaczone do jedzenia i dekoracji. Podstawowym kryterium doboru tego warzywa jest więc ilość miejsca, jakie możemy przeznaczyć pod jego uprawę. Jeśli planujemy hodować dynię jedynie na użytek własny, warto zwrócić uwagę na następujące odmiany:

Dynia delicata: jak jej nazwa wskazuje, cechą charakterystyczną tej odmiany jest jej niezwykle nienachalny i delikatny smak, dzięki czemu doskonale sprawdza się do przygotowywania słodkich deserów.

Dynia makaronowa: tak, jak jej poprzedniczka, dynia makaronowa zawdzięcza swoją nazwę strukturze miąższu, który po ugotowaniu przypomina nitki makaronu. Jest to niewielka odmiana, przybierająca bardziej podłużny kształt.

Dynia piżmowa: najbardziej uniwersalna odmiana dyni. Osiąga średnie rozmiary, a swoim kształtem przypomina gruszkę. Pomimo swojego słodkiego smaku, nadaje się do wielu potraw, również tych wytrawnych.

Zanim jednak zdecydujemy się na posadzenie określonej odmiany, powinniśmy nauczyć się odróżniać dynię jadalną od ozdobnej. Jest to całkiem proste: dynie jadalne najczęściej charakteryzują się gładką, jednolitą skórą i są cięższe, gdyż ich miąższ jest zwarty i, zazwyczaj, pomarańczowy. Dynie ozdobne mają natomiast różne kształty, są wielobarwne, a ich struktura ich miąższu sprawia, że są niejadalne.

Przeczytaj także: Sadzisz maliny jesienią? Nie zapomnij o tych zasadach!

Jak siać dynię?

Zarówno uprawa, jak i sam wysiew nasion dyni jest bardzo łatwy. Należy jednak pamiętać o jednej ważnej zasadzie — nasiona te praktycznie nie mają odporności na niskie temperatury i może je zniszczyć nawet najmniejszy przymrozek. Dlatego też proces siania zaleca się rozpoczynać dopiero wtedy, kiedy ryzyko przymrozków zniknie, a gleba wystarczająco się ociepli. Najczęściej jest to więc koniec maja lub początek czerwca. Jak więc to zrobić?

W oddzielnych dołkach umieszczamy 1-2 nasiona dyni, na głębokości około 2-3 centymetrów. Po wzejściu słabsze okazy należy usunąć.

W kwietniu możemy również wysadzać nasiona dyni do niewielkich doniczek. Podobnie jak w ziemi, tak również w pojemniku umieszczamy 1-2 nasiona. Po wzejściu i usunięciu słabszych roślin możemy je przesadzić do gruntu (najlepiej w połowie maja lub na początku czerwca).

Jakie są wymagania pielęgnacyjne dyni?

Dynie wymagają od nas najwięcej uwagi w czasie ich intensywnego wzrostu. To właśnie wtedy powinniśmy je podlewać raz lub dwa razy w tygodniu. Kiedy rośliny wejdą w okres rozwijania owoców, będą one potrzebowały dokarmiania odżywką z dużą zawartością potasu.

Niestety, nie jesteśmy jedynymi fanami tych gigantycznych i pysznych warzyw. Są nimi również ślimaki. Aby więc ochronić roślinę przed szkodnikami oraz gniciem, pod dynię warto podłożyć cegłę, aby nie leżała ona na wilgotnej glebie i znalazła się poza zasięgiem zwierząt.

fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. październik 2024 12:14