StoryEditorNOWY SPOSÓB NA WARZYWA

Pomidory sadzone… do góry nogami? Wypróbuj tę metodę z butelką!

01.06.2023., 08:00h
Wielu z nas marzy o przydomowym warzywniku. Własne plony są przecież zdrowe i smaczne. Ale co zrobić, gdy nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca na zasadzenie kolejnych gatunków roślin jadalnych? Najlepiej spróbować… zasiać je do góry nogami w butelkach. Ten patent jest szczególnie przydatny w uprawie pomidorów.

Jak sadzić pomidory w butelce do góry nogami?

Właściwie doświadczeni ogrodnicy polecają przełom marca i kwietnia jako najdogodniejszy termin na wysiew pomidorów. Na szczęście nie musimy się trzymać sztywno tej zasady. W przeciwnym razie trzeba by było poczekać z uprawą do kolejnego sezonu. Spróbujmy więc wyhodować roślinę z ziarenka jeszcze teraz, gdyż nadal mamy ogromne szansę na otrzymanie wymarzonych plonów.

Jak uzyskać takie ziarenko? To bardzo proste – oczywiście pobieramy je z dojrzałego owocu. Może on być nawet spleśniały. Najważniejsze to zapewnić ziarnom odpowiedni rozwój. Umieszczamy je na zwilżonej wacie bądź na wodzie. Musimy im dostarczyć również odpowiednią ilość promieni słonecznych. Już po kilkunastu dniach powinny pojawić się kiełki. To znak, że nasiona są gotowe na uprawę w butelce do góry nogami.

Aby przygotować naszą butelkę, musimy odciąć jej dno, a wnętrze wyłożyć folią aluminiową. Kolejny krok polega na umieszczeniu sadzonki pomidora w butelce w ten sposób, aby roślina wychodziła przez węższą część. Teraz wystarczy już tylko napełnić butelkę ziemią i zawiesić do góry nogami. Taką uprawę umieszczamy w miejscu słonecznym. Nie zapomnijmy o regularnym nawadnianiu naszych roślin. Bo chociaż za przykład najchętniej podaje się właśnie pomidory, to do takiej „butelkowej” uprawy można wykorzystać także inne warzywa lub nawet zioła.

Sadzenie pomidorów w butelce do góry nogami – hit czy kit?

Ten sposób sadzenia nie tylko pomidorów, ale także innych roślin jadalnych, ma wiele zalet. Przede wszystkim nie musimy martwić się o żadne podpory. Rośliny nie będą się więc w żaden sposób uginać czy łamać. Kolejna kwestia dotyczy dostępu do wody. Nawadnianie takich upraw jest bardzo efektywne, bo woda trafia wprost do korzeni. Ale na tym nie koniec. Możemy spodziewać się, że pomidory w butelce dojrzeją szybciej niż te sadzone w gruncie. Wynika to z łatwiejszego dostępu do słońca, którego nie będą zasłaniać liście czy inne rośliny. A co jeżeli plastikowe butelki wydają się nam nieestetyczne? Nic straconego! Zamiast nich wybierzmy do naszej uprawy do góry nogami donice lub wiaderka.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:09