StoryEditorMARCHEW W OGRODZIE

Sąsiedztwo roślin ma znaczenie! Jakie warzywa nie powinny rosnąć obok marchewki?

03.06.2023., 10:00h
Na początku czerwca możemy jeszcze posadzić na grządkach wiele warzyw. Ich uprawa niesie ze sobą sporo zalet – w końcu plony zerwane z własnego ogródka są dużo smaczniejsze niż te zakupione w marketach. Pamiętać jednak należy, że od jakości warzyw zależy również sąsiedztwo innych roślin. Warto zastanowić się, co sadzić obok marchwi.

Te rośliny to niekorzystne sąsiedztwo dla marchewki

Marchew to roślina stosunkowo łatwa w uprawie, gdyż może rosnąć na wszystkich typach gleb. Jeżeli chcemy, aby plony były okazałe i smaczne, musimy zadbać o sąsiedztwo marchwi. To warzywo nie będzie rosło dobrze w towarzystwie kopru włoskiego. Wytwarza on substancje chemiczne, które silnie wpływają na wzrost marchwi. Dodatkowo koper włoski przyciąga najczęściej roje szkodników, które mogą wyrządzić ogromne szkody innym uprawom. Kolejną niepolecaną rośliną będzie pasternak. Wynika to z faktu, że ze względu na pokrewieństwo z marchewką, będzie on przyciągał te same szkodniki oraz choroby. Oznacza to, że jeżeli posadzimy te rośliny w bliskim sąsiedztwie, możemy spodziewać się sporo kłopotów dotyczących obu tych warzyw. Marchewki nie sadzimy także w towarzystwie roślin dyniowatych. Wynika to z faktu, że dynia czy ogórek pobierają z podłoża bardzo dużo składników odżywczych, a dla marchewek może ich nie wystarczyć. W ten sposób zatrzyma się ona w rozwoju bądź w ogóle nie urośnie.

Sąsiedztwo tych roślin jest korzystne dla marchewki

Idealnym sąsiadem marchewek będą pomidory. Rośliny te świetnie sobie nawzajem pomagają. Pomidory wytwarzają substancje chemiczne odstraszające najgroźniejsze szkodniki marchwi. Z kolei te drugie rośliny przyciągają osy, a owady żywią się tymi szkodnikami, które bardzo często atakują pomidory. Również cebula może w skuteczny sposób ograniczyć ataki szkodników marchewki – wszystko przez swój intensywny zapach. Podobne działanie będzie wykazywał por. Pamiętajmy jednak, aby sadzić te warzywa w odległości nie mniejszej niż 30 cm od siebie. Rzepa natomiast pomoże odstraszyć mszyce, często pojawiające się na marchewce. Między tymi dwiema roślinami zachowajmy minimum 15 cm odstępu. Jeszcze inne warzywa i zioła stanowiące pomoc dla marchwi to:

  • burak;
  • szczypior;
  • oregano;
  • kolendra;
  • rozmaryn;
  • szałwia.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 06:18