StoryEditorBŁĘDY W UPRAWIE CUKINII

Twoja cukinia kwitnie, lecz nie zawiązuje owoców? Sprawdź, jak temu zaradzić

19.07.2023., 08:00h
Świeża, samodzielnie wyhodowana cukinia jest smaczna i zdrowa. To idealny dodatek do zup czy sałatek. Można ją również spożywać po usmażeniu w panierce. Co jednak zrobić, jeżeli mamy ochotę na naszą ogrodową cukinię, a… owoców brak? Chociaż roślina kwitnie, to czasem może nie wydawać plonów. Z czego wynika ta sytuacja?

Czego cukinia potrzebuje do kwitnięcia?

Kwiaty cukinii charakteryzują się rozdzielnopłciowością. To oznacza, że są wiatropylne. Aby zawiązały się owoce, kwiaty żeńskie muszą zostać zapylone przez pyłek pochodzący z kwiatów męskich. Tylko po tym procesie owoc cukinii będzie mógł się rozwijać i ostatecznie pojawić się w naszej kuchni. Kwitnienie tego warzywa przypada zazwyczaj na koniec maja i może potrwać aż do wczesnej jesieni. Kwiaty żeńskie i męskie wyglądają bardzo podobnie, różnią się jednak nieznacznie odcieniem żółtego. Poza tym te pierwsze mają owocolistek, z kolei drugie – widoczne pręciki. Podobnie jak owoce, kwiaty cukinii są jadalne, wielu ogrodników więc regularnie je obrywa. Najlepszy kuchenny składnik wielu dań stanowią jeszcze nie do końca rozwinięte kwiaty żeńskie.

Często więc przyczyną niezawiązywania owoców przez roślinę będzie brak zapylaczy, a więc owadów, które przenoszą pyłek z kwiatów męskich na żeńskie. Może to być spowodowane albo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, albo ich niewielką populacją w okolicy naszego ogrodu. W tej sytuacji warto przyciągnąć owady zapylające. W tym celu posadźmy w warzywniku kwiaty takie jak nagietki, dalie, lawendy czy krwawniki. Jeżeli wszystko zawiedzie, może pomóc zapylanie ręczne. Musimy znaleźć kwiat męski i usunąć jego płatki. Następie dotykamy słupki kwiatu żeńskiego za pomocą główki pręcika. Dzięki temu przetransportujemy pyłek. Uważajmy jednak, aby nie uszkodzić rośliny.

image

Twoja cukinia kwitnie, lecz nie zawiązuje owoców? Sprawdź, jak temu zaradzić

FOTO: Envato Elements

Jak uniknąć błędów w uprawie cukinii?

W uprawie cukinii ważny jest szczególnie sposób nawadniania rośliny. Nie należy absolutnie używać w tym celu zimnej wody, gdyż plony będą wówczas znacznie mniejsze. Odpowiednia jest odstana, letnia woda. Przed rozpoczęciem owocowania nie podlewamy cukinii bardzo często – wystarczy, kiedy dostarczymy jej wody po lekkim przeschnięciu gleby. Zgoła odmiennie wygląda sytuacja w okresach upałów i suszy. Wtedy częstotliwość nawadniania upraw trzeba odpowiednio zwiększyć.

Kolejna sprawa to jakość i rodzaj gleby. Cukinia będzie rosła najlepiej w podłożu o pH około 6,5. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna. Zwłaszcza w początkowych etapach rozwoju rośliny zadbajmy o regularne usuwanie chwastów. Dzięki temu cukinia nie będzie musiała konkurować o składniki odżywcze, wodę i światło słoneczne, a tym samym będzie mogła idealnie się rozwijać. Pamiętajmy także o przycinaniu liści tego warzywa. Ten zabieg pielęgnacyjny warto przeprowadzić raz na jakiś czas, aby liście nie zasłaniały kwiatostanów przed słońcem i owadami zapylającymi. Dodatkowo roślina odzyska sporo energii, którą przeznaczy na rozwój kwiatów i zawiązywanie owoców.

Brak plonów może ostatecznie wynikać z niskiej jakości pyłku. A ryzyko takiego stanu rzeczy zwiększa się, gdy popełniamy błędy w pielęgnacji cukinii. Kwiaty będą słabiej się rozwijać, jeśli przesadzimy z ilością wody podczas podlewania, nie zapewnimy roślinie odpowiedniego podłoża bądź ograniczymy jej dostęp do światła słonecznego.

Kamia Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 11:19