Uprawa ogórków – najważniejsze zasady
Posiadacze przydomowych warzywników z pewnością interesują się ekologiczną uprawą roślin. Dzięki niej nasze warzywa będą smaczne i zdrowe, wolne od „sklepowej chemii”. Ogórki potrzebują ziemi żyznej, która będzie bogata w próchnicę. Te rośliny są zdecydowanie ciepłolubne, co oznacza, że muszą rosnąć na stanowisku dosyć dobrze nasłonecznionym. Pamiętajmy jednak, że w takim miejscu ziemia będzie szybko się nagrzewać, nasze uprawy będziemy więc zmuszeni często podlewać. Ogórki potrzebują stale lekko wilgotnej gleby i nie tolerują przesuszenia. Warto pamiętać także o nawożeniu warzyw – dzięki temu będą one odporne na choroby czy szkodniki, a dodatkowo wydadzą obfite plony. Chociaż ogórki możemy zasilić sklepowymi produktami, to warto sięgnąć także po sprawdzone, domowe metody. W celu nawożenia nada się idealnie obornik. Wykorzystać możemy także obierki czy fusy z kawy.
Nawóz do ogórków – co można wykorzystać? Masz to w kuchni!
Roztwór mleka i wody jako nawóz dla ogórków może się wydawać pomysłem dosyć specyficznym. Okazuje się jednak, że naprawdę działa! Mleko zawiera w sobie dużo wapnia, który skutecznie wzmocni nasze warzywne uprawy. Roztwór ten stosujmy jako oprysk, a stworzymy w ten sposób naturalną barierę przed chorobami grzybowymi oraz szkodnikami. Roztwór przygotujemy, dokładnie mieszając 1 l chudego mleka z 10 l wody o temperaturze pokojowej.
Innym skutecznym sposobem ochrony ogórków przed patogenami i szkodnikami jest odżywka z drożdży. Podlewajmy nią różne warzywa, a będą silne i zdrowe. Drożdże silnie pobudzają rośliny do wzrostu i kwitnienia. Wszystko dzięki temu, że wzmacniają system korzeniowy, ułatwiając pobieranie wody i składników odżywczych z podłoża oraz chronią rośliny przed chorobami grzybowymi. Aby przygotować odżywkę, wystarczy rozpuścić 100 g świeżych drożdży piekarskich w 10 l ciepłej, miękkiej wody. Następnie dodajemy około 50 g cukru, mieszamy i odstawiamy roztwór na około 4 godziny w zacienionym miejscu. Ten nawóz do ogórków stosujemy nie częściej niż raz na dwa tygodnie.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements