StoryEditorSKŁADNIKI SĄ W KAŻDEJ KUCHNI!

Wypróbuj najlepszy nawóz do ogórków, który skutecznie wzmocni uprawy

18.07.2023., 08:00h
Naturalne metody pielęgnacji roślin sprawdzają się zarówno w profesjonalnych, jak i w amatorskich uprawach. Niekiedy domowe środki są zdecydowanie tańsze i wydajniejsze, niż gotowe produkty. Każdy, kto chce, aby rośliny w jego warzywniku rosły jak szalone, powinien sięgnąć po te nawozy. Pomogą one zwłaszcza w przypadku ogórków.

Uprawa ogórków – najważniejsze zasady

Posiadacze przydomowych warzywników z pewnością interesują się ekologiczną uprawą roślin. Dzięki niej nasze warzywa będą smaczne i zdrowe, wolne od „sklepowej chemii”. Ogórki potrzebują ziemi żyznej, która będzie bogata w próchnicę. Te rośliny są zdecydowanie ciepłolubne, co oznacza, że muszą rosnąć na stanowisku dosyć dobrze nasłonecznionym. Pamiętajmy jednak, że w takim miejscu ziemia będzie szybko się nagrzewać, nasze uprawy będziemy więc zmuszeni często podlewać. Ogórki potrzebują stale lekko wilgotnej gleby i nie tolerują przesuszenia. Warto pamiętać także o nawożeniu warzyw – dzięki temu będą one odporne na choroby czy szkodniki, a dodatkowo wydadzą obfite plony. Chociaż ogórki możemy zasilić sklepowymi produktami, to warto sięgnąć także po sprawdzone, domowe metody. W celu nawożenia nada się idealnie obornik. Wykorzystać możemy także obierki czy fusy z kawy.

Nawóz do ogórków – co można wykorzystać? Masz to w kuchni!

Roztwór mleka i wody jako nawóz dla ogórków może się wydawać pomysłem dosyć specyficznym. Okazuje się jednak, że naprawdę działa! Mleko zawiera w sobie dużo wapnia, który skutecznie wzmocni nasze warzywne uprawy. Roztwór ten stosujmy jako oprysk, a stworzymy w ten sposób naturalną barierę przed chorobami grzybowymi oraz szkodnikami. Roztwór przygotujemy, dokładnie mieszając 1 l chudego mleka z 10 l wody o temperaturze pokojowej.

Innym skutecznym sposobem ochrony ogórków przed patogenami i szkodnikami jest odżywka z drożdży. Podlewajmy nią różne warzywa, a będą silne i zdrowe. Drożdże silnie pobudzają rośliny do wzrostu i kwitnienia. Wszystko dzięki temu, że wzmacniają system korzeniowy, ułatwiając pobieranie wody i składników odżywczych z podłoża oraz chronią rośliny przed chorobami grzybowymi. Aby przygotować odżywkę, wystarczy rozpuścić 100 g świeżych drożdży piekarskich w 10 l ciepłej, miękkiej wody. Następnie dodajemy około 50 g cukru, mieszamy i odstawiamy roztwór na około 4 godziny w zacienionym miejscu. Ten nawóz do ogórków stosujemy nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 18:01