StoryEditorCHOINKA A ALERGIA

Czy choinka może uczulać? Jakie drzewko wybrać dla alergików?

14.12.2022., 08:30h

Święta to czas, kiedy według tradycji ubieramy choinkę. Ale ten zimowy okres może być także nieprzyjemny dla alergików. Wszystko przez rozwój roztoczy kurzu czy pleśni w domu. Okazuje się również, że niebezpieczne może okazać się… bożonarodzeniowe drzewko!

Uczelnie na choinkę – jakie są objawy?

Iglaki takie jak świerk, jodła kaukaska czy sosna mają właściwości lecznicze, nie każdy jednak wie, że mogą także uczulać. Alergia na choinkę nazywana jest „syndromem świątecznego drzewka”. Najczęstsze jej objawy pochodzą ze strony układu oddechowego. Są to:

  • uporczywy kaszel;
  • ból zatok;
  • nieżyt nosa;
  • duszności.

Mogą wystąpić również inne objawy, takie jak:

  • alergiczne zapalenie spojówek;
  • łzawienie oczu;
  • podrażnienie skóry;
  • wysypka;
  • ciągłe zmęczenie;
  • ból klatki piersiowej.

Objawy pojawiają się najczęściej w ciągu 24 godzin od pojawienia się choinki w domu. Okazuje się jednak, że mogą wystąpić również później.

Pleśń – przyczyna uczelnia na żywą choinkę

Naturalne drzewko kolonizują pleśnie, które w ciepłym pomieszczeniu zaczynają się silnie namnażać. Może to wywołać uczulenie, zwłaszcza u osób, które są alergikami. Wystąpieniu nieprzyjemnych objawów sprzyjają również pyłki traw lub drzew, które osadziły się na igłach choinki.

Zarodniki pleśni, które wnikają do dróg oddechowych, mogą wywoływać nieprzyjemne objawy alergii, takie jak nieżyt nosa czy pokrzywka. Co więcej, często pleśń obecna na choince powoduje nasilenie atopowego zapalenia skóry czy astmy. Zarodniki pleśni trafiają do dróg oddechowych drogą wziewną i pokarmową, a także przez skórę oraz błonę śluzową. Uczulenie na pleśnie wzmaga obecność innych alergenów, takich jak na przykład roztocza.

Jaką choinkę wybrać dla alergika?

Żywa choinka praktycznie zawsze będzie uczulać, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie dla alergików. Sztuczne drzewko może być dobrym pomysłem, ale przechowywaną najczęściej na strychu bądź w piwnicy choinkę należy najpierw dokładnie oczyścić. Dzięki temu nie wniesiemy do domu nagromadzonego na niej kurzu. Pamiętajmy, że sztuczne choinki najczęściej wykonywane są z lateksu, więc osoby uczulone na ten materiał powinny unikać kontaktu ze sztucznym drzewkiem.

Nieprzyjemne „dodatki” do choinki

Kupując żywe choinki często nie zdajemy sobie sprawy, co może się czaić wśród gałęzi. Istnieje wiele różnych rodzajów owadów, które jako schronienie preferuje właśnie iglaki. Najczęściej do domu wraz z drzewkiem możemy przywieźć kleszcze, pająki, muchy, chrząszcze, mrówki i mszyce. W niskiej temperaturze najczęściej hibernują, jednak w ciepłym mieszkaniu z pewnością obudzą się do życia. Jak się ustrzec przez przyniesieniem do domu nieprzyjemnych gości? Przede wszystkim należy dokładnie obejrzeć drzewko przed zakupem i wykluczyć obecność zmian na pniu czy gałęziach. Przed wniesieniem choinki do domu postawmy ją na kilkanaście godzin w ciepłym i suchym pomieszczeniu, na przykład w garażu. Po tym czasie należy jeszcze raz przejrzeć gałązki i otrzepać drzewko.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 11:24