StoryEditorEkologiczne rozwiązanie

Deszczówka – jak zbierać i wykorzystywać wodę deszczową?

Susza dała się tego lata we znaki nie tylko rolnikom. By choć trochę zminimalizować jej skutki a przy tym nie marnować wody, warto pomyśleć o gromadzeniu i wykorzystywaniu deszczówki. Nawet ze sporadycznych opadów da się zaoszczędzić trochę wody. Jak to zrobić?

Czy warto inwestować w zbieranie deszczówki? 

Zbieranie wody z opadów wydaje się niektórym przesadą w sytuacji, gdy w kranach mamy do niej dostęp. Jednak w dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej mówi się o tym, jak ważne jest maksymalne wykorzystanie każdej kropli. Z tego powodu warto gromadzić deszczówkę i wykorzystywać ją, zwłaszcza gdy dotyka nas susza, co z roku na rok dzieje się niemal każdego lata i na coraz większą skalę. 

Dla osób, do których nie przemawia argument proekologiczny, decydujące mogą być kwestie finansowe. Zorganizowanie domowego zbiornika na deszczówkę nie jest bowiem dużą inwestycją, a zapasy wody, którą można zużyć np. do podlewania ogródka, z pewnością wpłyną korzystnie na nasz portfel, bo nie pobierzemy dzięki temu kolejnych litrów wody z sieci wodociągowej. 

Jak gromadzić deszczówkę? 

Najprostszym sposobem na gromadzenie wody deszczowej jest zbieranie jej z dachu za pomocą systemu rynien, który odprowadzi opady do zbiorników. System można dodatkowo wyposażyć w sitko, które oddzieli od wody wszystkie większe obiekty, takie jak liście czy gałązki, oraz filtr, który oczyści wodę z ewentualnych zabrudzeń, powstałych w skutek zetknięcia z powierzchnią dachu. 

Deszczówkę najlepiej trzymać w trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne zbiornikach. W zależności od tego, czy na danym obszarze często występują opady i jak bardzo są obfite, można rozważyć wybór zbiornika naziemnego - który zwykle jest mniejszy, lub podziemnego, który pomieści więcej wody. Standardowe pojemniki pomieszczą ok. 250-300 l wody, jednak posiadacze dużych działek czy ogródków mogą zainwestować w taki o pojemności nawet dziesięciokrotnie większej. 

Jeśli decydujemy się na zbiornik naziemny, nie musimy rezygnować z estetyki w obejściu. Można bowiem kupić pojemniki stylizowane na gliniane wazy, betonowe donice czy nawet postarzane beczki. 

Ceny zbiorników na deszczówkę są różne, wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Nie jest to jednak powód, by rezygnować z tej inwestycji, bo ona z pewnością szybko się zwróci. 

Oczywiście systemy gromadzenia wody można rozbudowywać - jednym z pomysłów jest zakup takiego z pompą odprowadzającą wodę. Możliwości na rynku jest dużo, warto się z nimi szczegółowo zapoznać i wybrać takie, które najlepiej sprawdzą się dla danego regionu oraz konkretnego gospodarstwa. 

Do czego można użyć deszczówki? 

Najpopularniejszym sposobem użycia deszczówki jest wykorzystanie jej do podlewania ogrodów, które zwłaszcza w okresach długotrwałej suszy pochłaniają ogromne ilości wody. Jednak na tym zastosowania wody deszczowej się nie kończą. Można wykorzystać ją także do mycia samochodu czy prac porządkowych w domu i obejściu, na przykład do mycia okien - deszczówka nie jest brudna, a jeśli w systemie jej gromadzenia zamontowany został filtr, możemy być zupełnie spokojni o jej czystość. 

Deszczówkę można także wykorzystywać w domu, na przykład do spłukiwania toalety czy takich codziennych czynności, jak robienie prania a nawet zmywanie. Co więcej, woda deszczowa sprawdzi się nawet przy myciu ciała i włosów, a niektórzy twierdzą nawet, że świetnie wpływa na stan włosów. Deszczówkę można także wykorzystać, dbając o czystość swoich pupili – psom z pewnością nie będzie przeszkadzało, że pozyskana do ich mycia woda nie pochodzi z sieci wodociągowej. 

Właściwie jedynym, do czego lepiej nie wykorzystywać deszczówki, jest przygotowywanie posiłków. Taka woda nie nadaje się bowiem do picia - należałoby każdorazowo badać jej skład chemiczny by upewnić się, że można ją bezpiecznie spożywać.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. maj 2024 01:49