StoryEditorCo dać jeżowi?

Gość w ogrodzie: jak właściwie dokarmiać jeża?

Wszyscy znamy obrazek z dziecięcej książeczki, na którym uśmiechnięty jeż niesie na grzbiecie rumiane jabłko. Jednak okazuje się, że dieta tych zwierząt jest bardziej skomplikowana. Jak dokarmiać gościa w ogrodzie? Co można dać jeżowi do zjedzenia?

Co jedzą jeże? 

Wbrew utartej opinii, jeże nie są wegetarianami. Jedzą właściwie wszystko, począwszy od owoców i warzyw przez jaja i grzyby aż po owady, ślimaki i małe gryzonie. Z tego powodu są pożądanymi lokatorami w ogrodzie: mogą zredukować liczbę szkodników, które podgryzają nasze kwiaty czy warzywa. Co ciekawe, jeże zjadają nawet ropuchy, które innym zwierzętom mogą zaszkodzić! Średnio w ciągu doby te zwierzęta przyjmują ok. 150 g pokarmu. Ciężarne i karmiące samice mogą jeść więcej. 

Kiedy dokarmiać jeża? 

Gdy jeż pojawi się w naszym ogrodzie, często chcemy go zatrzymać i próbujemy “przekupić” zwierzę jedzeniem. To błędna droga. Jeż powinien sam zdobywać swoje pożywienie, a żywność od człowieka może być tylko dodatkiem do jego diety. Wyjątkiem jest okres jesienno-zimowy oraz susza, kiedy zdobycie jedzenia jest dla tych zwierząt trudniejsze. Wówczas możemy regularnie je wspomagać. 

Jeże jedzą w nocy. Najczęściej zastaniemy je buszujące w ogrodzie po zmierzchu i nad ranem. Z tego powodu miseczkę z jedzeniem dobrze wystawić na noc, w dzień wystarczy im niewielka przekąska. 

Dokarmianie małych jeży - co robić, czego unikać? 

Jeżeli chodzi o małe jeże, zanim zdecydujemy się je dokarmić należy dobrze się im przyjrzeć. Zwierzątka, które znajdują się w niebezpieczeństwie lub zostały opuszczone przez matkę, kiedy wciąż mają zamknięte oczy, mogą potrzebować naszej pomocy. Nie zawsze jednak zdołamy wesprzeć je na własną rękę! Maluchy muszą być dokarmione specjalnym preparatem, który zastąpi im mleko matki. Z tego powodu najlepiej zabrać je do kartonika i przetransportować do azylu, gdzie otrzymają odpowiednią opiekę. 

Małym jeżom, które mają już otwarte oczy, można zaoferować jedzenie takie samo, jak dorosłym osobnikom. Jeżeli je zjedzą, powinny poradzić sobie samodzielnie. Wyjątkiem są jeżyki urodzone pod koniec sezonu – one mogą potrzebować pomocy, by przetrwać zimę. 

Co dać do zjedzenia jeżowi? 

Ze względu na to, że jeże można hodować w domu, w sklepach zoologicznych znajdziemy specjalny pokarm dla tych zwierząt. Chętnie skosztują go także jeże odwiedzające ogród. Nie pogardzą również suszonymi owadami, które także można kupić w sklepie zoologicznym. Nie ma jednak konieczności wyprawiania się specjalnie po taką karmę. Te zwierzęta mogą bowiem być dokarmiane również jedzeniem dla kotów, szczególnie takim o wysokiej zawartości białka. Jeże zjedzą kocie chrupki - preferują takie o nieregularnym kształcie. Jeżeli są one twarde, warto wcześniej nieco je rozkruszyć

Jeżowi można dać do zjedzenia również: 

 • tuńczyka, 
 • łososia, 
 • gotowane brokuły, 
 • gotowaną marchew, 
 • kawałek jabłka, 
 • plasterek banana, 
 • kawałek brzoskwini, 
 • plaster buraka, 
 • maliny, 
 • jagody, 
 • truskawki.

Wszystkie te produkty to dla jeży smaczne przekąski, ale nie powinny dominować w ich diecie. Z tego powodu na raz nie wkładajmy do miseczki więcej niż 1 łyżkę przysmaku. 

Czy jeże piją mleko? 

Utarło się, że jeże trzeba dokarmiać wystawiając im miseczkę z mlekiem. Tymczasem okazuje się, że nie tylko im w ten sposób nie pomożemy, ale wręcz zaszkodzimy! Ani dorosłe, ani tym bardziej małe jeże nie powinny pić krowiego mleka, ponieważ nie są w stanie strawić laktozy. Najlepszym napojem dla nich będzie świeża, czysta woda, podana w wyparzonej miseczce. 

Czego nie można dać do jedzenia jeżowi? 

W trosce o jeża nie możemy się zagalopować. Niektóre pokarmy mogą mu bowiem zaszkodzić. Przede wszystkim do miseczki dla tego zwierzęcia nie mogą trafić resztki ze stołu! Jeżom szkodzą przyprawy, w tym cukier i sól. Do chorób i problemów żołądkowych mogą je doprowadzić także chleb, ryż i makaron – to nie są składniki naturalnej diety tych zwierząt. 

Kierowanie się jadłospisem, który wybierają samodzielnie, również może zwieść nas na manowce. Jeże w przyrodzie z apetytem zjadają jajka, ale lepiej nie dawać im ich jako przekąsek, ponieważ mogą zawierać salmonellę. Choć częścią diety tych zwierząt są także nasiona, nie można dokarmiać ich słonecznikiem czy zbożem, bo mogą im zaszkodzić. Te ssaki nie powinny jeść również ziemniaków, bo zawarta w nich solanina wywołuje u jeży kłopoty z trawieniem, ani cebuli, czosnku i kapusty.

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 17:02