StoryEditorBurza

Jak chronić dom przed burzą?

Lato to czas, kiedy najczęściej możemy spodziewać się burzy. Warto wtedy zadbać o bezpieczeństwo swoje i otoczenia. Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące zabezpieczania domu przed burzami.

Pamiętaj, by zamknąć wszystkie drzwi i okna

Podczas burzy ważne jest to, by zamknąć okna, co pozwoli na uniknięcie nadmiernego przewiewu w pomieszczeniach. Zamknięcie okien jest szczególnie ważne, gdy burzy towarzyszy silny wiatr. W czasie wyładowań nie należy również podchodzić do okien, ponieważ jest to niebezpieczne.

Dlaczego należy odłączyć urządzenia elektryczne w czasie burzy?

Urządzenia elektryczne w trakcie burzy, jeżeli na domu nie został zamontowany piorunochron, są szczególnie niebezpieczne, dlatego w czasie wyładowań należy pamiętać o wyjęciu z gniazdek wtyczek:

  • telefonów,
  • laptopów,
  • innych urządzeń elektrycznych.

Wyjęcie wtyczek z gniazdek minimalizuje ryzyko uderzenia piorunów. Warto również ograniczyć użycie sprzętów elektrycznych, ponieważ przyciąga to uderzenia piorunów.

Postaraj się o instalację piorunochronu

Choć instalacja piorunochronu, czyli instalacji odgromowej, może być nieco kosztowną opcją zabezpieczenia się przed burzą, to warto postarać się o jego zakup. Piorunochron to nic innego, jak instalacja składająca się z metalowych przewodów przyłączonych do dachu, które są bezpośrednio złączone z ziemią. Montażu piorunochronu nie powinno się jednak wykonywać na własną rękę, dlatego należy skorzystać z usługi fachowca.

Czy warto kupować ogranicznik przepięć?

Ograniczniki przepięć są urządzeniami mającymi na celu ochronę sprzętów przed pożarem, który może być wywołany uderzeniem pioruna. Nie dają one stuprocentowej gwarancji zabezpieczenia, ale częściową ochronę przewodów. Najlepiej działają na instalacjach, które zostały zamontowane przez fachowców.

Czym są listwy antyprzepięciowe?

Listwy antyprzepięciowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do zabezpieczenia sprzętu elektronicznego przed nagłym skokiem napięcia. Tego rodzaju urządzenia chronią przed spaleniem sprzęty elektroniczne, które są podpięte do gniazdka.

Czy aplikacja "radar burz" się przydaje?

Aplikacja burz, to program, który działa online i pokazuje na mapie miejsce występowania burzy i kierunek jej wędrówki. Ta aplikacja pozwala na przygotowanie się do nadejścia burzy, czyli, np. zabezpieczenie domu, sprzętów i siebie.

Czy warto ubezpieczać dom od skutków burzy?

Ubezpieczenie domu i budynków od burzy może uratować sytuację finansową wielu osób. Nigdy nie można być do końca pewnym, czy burza skończy się na ulewnym deszczu i grzmotach. Często w wyniku wichur towarzyszących burzom zrywane są dachy lub przewracają się drzewa.

Nie lekceważ burzy

Dla niektórych osób zachowanie bezpieczeństwa w czasie burzy wydaje się niepotrzebne, jednak podstawowych zasad nie należy lekceważyć. Niezachowanie ostrożności w trakcie wyładowań atmosferycznych może prowadzić nie tylko do przykrych konsekwencji w postaci uszczerbku na zdrowiu, ale również przyczynić się do śmierci.

Oprac. Justyna Czupryniak

żródło: urządzamy.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 13:23