StoryEditorJAK WYTĘPIĆ SZCZURY?

Jak pozbyć się szczurów z domu i z ogrodu? Skuteczne sposoby na wytępienie szkodników

05.11.2022., 08:00h

Szczury to z pewnością najbardziej znienawidzone szkodniki. I nic dziwnego – ich inteligencja sprawia, że bardzo trudno je wytępić. Gryzonie te mogą zadomowić się w domach, garażach, ogrodach czy pomieszczeniach gospodarskich. Jak walczyć ze szczurami?

Szczur – zwierzę inteligentne, lecz niebezpieczne

Szczury występują powszechnie w każdym zakątku świata. Żyją wszędzie tam, gdzie człowiek, a najbardziej przyciągają je odpadki i resztki jedzenia. Dlatego trzeba uważać na to, co wrzucamy do otwartych śmietników. Pod żadnym pozorem nie można również wyrzucać jedzenia do zlewu i muszli klozetowej ani składować odpadów pochodzenia zwierzęcego w ogrodzie (na przykład na kompoście). Także brak zabezpieczenia szczelin i dziur w budynkach może sprawić, że szczury przedostaną się do naszych piwnic, strychów czy pomieszczeń gospodarczych. A jeżeli gryzonie te już zadomowią się w naszej okolicy, musimy bardzo na nie uważać.

Szczury powodują liczne straty i zniszczenia: zjadają przechowywane produkty spożywcze, atakują zwierzęta hodowlane i domowe, a także przegryzają instalacje elektryczne, izolację termiczną rur ciepłowniczych i budynku, rury wodociągowe czy drewniane konstrukcje budowlane. Wszystko to może zagrażać pożarem, zalaniem czy zawaleniem budynku. Poza tym szkodniki te są szczególnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Szczury są nosicielami licznych drobnoustrojów chorobotwórczych i pasożytów, które mogą wywołać groźne choroby, takie jak: tyfus, salmonelloza, wścieklizna, leptospiroza, włośnica czy tasiemczyca i wiele innych. Źródłem zakażenia najczęściej jest skażona odchodami gryzoni żywność. Gdy szczur poczuje się zagrożony, może zaatakować i dotkliwie zranić.

Jak pozbyć się szczurów? Trzeba działać szybko!

Nie bagatelizujmy pierwszych oznak obecności szczurów w naszym otoczeniu. Chociaż to sprytne stworzenia, które skutecznie ukrywają się przed ludzkim wzrokiem, to często można zauważyć znaki ich bytności. Będą to przede wszystkim ślady zębów na żywności, bałagan wśród kubłów ze śmieciami, a także odchody, szczurze gniazda, pogryzione przedmioty (kable, drewniane elementy, instalacje itd.). Musimy zareagować błyskawicznie, gdyż szczury rozmnażają się w tempie ekspresowym i konsekwencją zbagatelizowania problemu może być szczurza plaga.

Czy można pozbyć się szczurów w humanitarny sposób?

Przeciwnicy zadawania cierpienia zwierzętom, nawet takim, jak groźne szkodniki, z pewnością powinni rozważyć alternatywną formę dla standardowych łapek, które nie zawsze od razu uśmiercą szczura. Chodzi tutaj o chwytacze żywołowne, tak zwane żywołapki. Mają one formę klatki, która otwiera się z jednej bądź z dwóch stron. We wnętrzu takiej pułapki umieszcza się wabik dla głodnego zwierzęcia. Mechanizm spustowy znajdujący się we wnętrzu żywołapki uruchomi się, kiedy szkodnik poruszy przygotowaną przez nas przynętę. Wówczas otwory wejściowe zatrzasną się, uniemożliwiając stworzeniu ucieczkę. Chociaż chwytacze żywołowne są zazwyczaj droższe od standardowych łapek, to można użyć ich wielokrotnie.

Innym sposobem są odstraszacze dźwiękowe. Emitują one ultradźwięki, które są nieprzyjemne dla uszu szczurów, ale niesłyszalne dla człowieka. Na rynku dostępne są urządzenia o bardzo zróżnicowanej mocy i zasięgu. Skuteczność tej metody jest jednak często wątpliwa, zwłaszcza że szczury – zwierzęta o dużej zdolności adaptacyjnej – szybko przyzwyczają się do emitowanych dźwięków.

„Tradycyjne” sposoby na szczury – które są najskuteczniejsze?

Jeżeli szczurów jest już zbyt dużo lub stanowią szczególne niebezpieczeństwo, trzeba sięgnąć po drastyczne i zdecydowane kroki pozbycia się ich. Nawet jeżeli wiąże się to z zadawaniem cierpienia zwierzęciu.

Jedną z najpopularniejszych metod jest tak zwana gilotynka, popularna łapka. Jest ona zbudowana ze specjalnego mechanizmu sprężynowego, który po próbie wzięcia umieszczonej w odpowiednim miejscu przynęty zatrzaskuje się. Nie rozgniata jednak w ten sposób gryzonia, natomiast łamie mu kręgosłup. Najczęściej śmierć jest błyskawiczna. Za przynętę na goltynce może posłużyć chleb ze smalcem, kawałek czekoladowego batona czy słodki herbatnik – szczury skuszą się na wszystko, co smakowite także dla człowieka!

image

Jako przynętę możemy wykorzystać... masło orzechowe!

FOTO: Envato Elements

Trutki to częsty sposób tępienia gryzoni, zwłaszcza gdy jest ich sporo. Trutki mogą mieć postać pasty w saszetkach, granulatu bądź kostki. W ich skład wchodzą substancje powodujące śmierć szkodnika poprzez krwotok wewnętrzny, a także zapobiegające rozkładowi truchła i substancje gorzkie, które zniechęcają do ich spożycia przez ludzi i inne zwierzęta. Mimo odstraszającego człowieka i zwierzęta domowe smaku oraz zapachu, trutki mogą stanowić prawdziwe zagrożenie. Lepiej nie stosować ich, gdy nie mamy pewności, czy nie spróbuje skosztować tego produktu nasz domowy pupil lub dziecko.

Najmniej humanitarnym, ale równocześnie najskuteczniejszym sposobem pozbycia się szczurów jest pułapka lepowa. Tego typu lepy są również stosunkowo tanie, nie sprawdzą się jednak w miejscach zakurzonych, zawilgoconych oraz silnie nasłonecznionych. Podłoże tego typu pułapki pokrywa mocny, niewysychający klej, który nie jest groźny dla człowieka. Gdy gryzoń wejdzie na lep, już się z niego nie wydostanie. Jednak warto kontrolować stan pułapek i skracać cierpienia zwierząt. Zachować należy również szczególną ostrożność w przypadku zwierząt domowych – dla nich klejące pułapki także stanowią zagrożenie.

A co zrobić, kiedy wszystkie sposoby zawiodły? Najlepiej wynająć wówczas firmę, która zajmie się deratyzacją. Specjaliści odszczurzają domu za pomocą środków chemicznych oraz mechanicznych. Fachowcy zajmą się również profilaktyką, tak, aby problem nie powtórzył się. Firma deratyzacyjna będzie niezbędna w przypadku usunięcia całych kolonii szczurów.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 00:00