StoryEditorDOM

Jak przechowywać drewno do kominka i do pieca?

07.10.2022., 18:00h

Drewno przeznaczone na opał wymaga odpowiedniego składowania. Nie zawsze jednak miejsce składowania szczap i polan musi stanowić niezbyt przyjemną dla oka przestrzeń. Drewutnia czy drewno do kominka przechowywane w domu może okazać się atrakcyjną ozdobą.

Jak przechowywać drewno?

Zarówno świeże, jak i wysuszone drewno musi być ułożone luźno, tak aby między polanami dochodziło do cyrkulacji powietrza. Musi być ono także odizolowane od podłoża. Jeżeli decydujemy się na przechowywania drewna na zewnątrz, musimy pamiętać, aby miejsce jego składowania było przewiewne i dobrze nasłonecznione, gdyż wilgoć ze środka polan uwalnia się bardzo powoli. Nie należy przechowywać drewna w zamkniętych, nieogrzanych oraz niewentylowanych pomieszczeniach, ponieważ drewno zawilgotnieje, a więc z czasem spleśnieje i zgnije. Dlatego ani garaż, ani piwnica nie powinny być przestrzeniami na przechowywanie drewna. Dodatkowo warto pomyśleć nad tym, aby zapas drewna nie był zlokalizowany zbyt daleko od domu – przenoszenie opału zimą może być męczące. Drewno warto także ułożyć niedaleko utwardzonej powierzchni, aby można było łatwo podjechać samochodem i w razie potrzeby rozładować polana.

Pomysły na przechowywanie drewna na zewnątrz i w domu

Jeżeli chcemy, aby przygotowane przez nas drewno jak najlepiej służyło jako dobrej jakości opał, musimy zadbać o jego właściwe przechowywanie. Jak więc magazynować drewno na zewnątrz, a jak w domu? Oto garść pomysłów.

Przy ścianie domu

Układanie drewna przy ścianie domu to najprostszy sposób jego składowania i najczęstsza praktyka. 

image

Układanie drewna przy ścianie domu to najprostszy sposób jego składowania i najczęstsza praktyka.

FOTO: Envato Elements
Przy wyborze tego sposobu przechowywania, musimy pamiętać o zachowaniu odległości wynoszącej co najmniej 5 cm między szczapami a ścianą. Dzięki temu zapewnimy drewnu odpowiednią cyrkulację powietrza. Gdyby wilgoć zatrzymała się w szczelinach, mogłoby to doprowadzić do zawilgocenia ściany, a tym samym do rozwoju pleśni. Pamiętać musimy także o odizolowaniu drewna od podłoża. Zawsze pierwszy rządz szczap układamy na wcześniej przygotowanej podstawie, która powinna znajdować się minimum 20 cm nad ziemią. Najlepiej drewno układać koło ściany południowej – to zapewni ciągły dostęp do promieni słonecznych. Ważne jest również zadaszenie. Na jakiś czas możemy drewno przykryć folią, pamiętajmy jednak, że folia chroni przed opadami, ale zatrzymuje również przepływ powietrza, a więc nie pozwoli drewnu wyschnąć. Rozwiązaniem może być okap przyścienny, a więc wysunięte zadaszenie, które ochroni drewno zarówno przed deszczem, jak i przed śniegiem.

Na regale tarasowym

Mniejsze partie drewna z pewnością pomieszczą regały tarasowe. 

image

Mniejsze partie drewna z pewnością pomieszczą regały tarasowe.

FOTO: Envato Elements
Najczęściej wykonywane są one z metalu. Maksymalnie regał taki może mieć 4 metry wysokości. Pozwoli on na przechowywanie sporej liczby polan do palenia w piecu czy kominku. Opału wystarczyć może nawet na kilkanaście dni palenia bez przerwy, nie będziemy musieli donosić więc kolejnych polan. Regał może być pojedynczy – wtedy pomieści do dwóch rzędów drewna. Możemy zaopatrzyć się również w regał podwójny – ten zmieści nawet do 6 metrów. Dno standardowego regału stanowi ażurowa kratka. Drewno z oby stron jest utrzymywane stabilnie przez drewniane słupy. Dach z kolei jest kryty deskami, trzciną bądź dachówką. Pamiętajmy, aby zakupiony bądź wykonany samodzielnie regał zlokalizować jak najbliżej domu – wtedy zapewnimy sobie stały dostęp do opału do pieca lub kominka. 

image

Można wypróbować także zadaszony regał drewniany.

FOTO: Envato Elements

W drewutni

Jeżeli mamy możliwość wygospodarowania nieco miejsca w ogrodzie, to warto pomyśleć o drewutni, więc niewielkim, zaimpregnowanym domkiem z dwuspadowym i nieco wysuniętym dachem. Podłoga w drewutni musi być podniesiona, a ściany powinny być ażurowe. Drewutnie, które można zakupić w sklepach, często wyposażone są w dodatkowe pomieszczenie, w którym można przechowywać na przykład sprzęt do cięcia czy przewożenia drewna. W drewutni opał można składować na paletach. 

image

Jeżeli mamy możliwość wygospodarowania nieco miejsca w ogrodzie, to warto pomyśleć o drewutni.

FOTO: Envato Elements
Przed zakupem warto więc uwzględnić wszystkie wymiary: standardowe wymiary palet to 125x85 cm, a skrzynio-palet – do 230 cm. Powierzchnia drewutni powinna więc być wielokrotnością wyżej wymienionych wymiarów z dodatkowymi kilkoma centymetrami luzu od ścian i od dachu. Podczas układania drewna w drewutni pamiętajmy o konieczności cyrkulacji powietrza między polanami. Zadbajmy także o swobodne dojście lub dojazd do drewutni. Warto ustawić ją na znacznie obniżonym terenie – wtedy będzie można ze ścieżki ogrodowej wjechać na podest wózkiem do drewna. W ten sposób znacznie mniej czasu i energii poświęcimy na transport drewna do domu!

Drewno w domu

image

Pomysł na składowanie drewna w domu.

FOTO: Envato Elements

W salonie przy kominku nie można oczywiście składować takiej ilości drewna, jak w ogrodzie. Najpopularniejszym miejscem składowania drewna opałowego w domu jest specjalnie utworzona wnęka pod kominkiem lub obok niego. 

image

Najpopularniejszym miejscem składowania drewna opałowego w domu jest specjalnie utworzona wnęka pod kominkiem lub obok niego.

FOTO: Envato Elements
Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko swobodny dostęp do opału na kilka dni, ale także możliwość dodatkowego dosuszania szczap, zanim posłużą jako rozpałka. Tańszym zamiennikiem dla kominkowych wnęk są kosze i stojaki. 
image

Tańszym zamiennikiem dla kominkowych wnęk są kosze i stojaki.

FOTO: Envato Elements
W nich przechowamy jednak zaledwie kilkanaście sztuk drewna, a więc tyle, ile potrzeba do jednorazowego rozpalenia kominka. Kosze takie mogą być wykonane zarówno z wikliny, jak i z metalu.

image

Nowoczesny sposób składowania drewna w domu.

FOTO: Envato Elements

Kamila Berthold
Fot. Pixabay, Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. maj 2024 03:25