StoryEditorPrzygotuj się na zimę

Jak samodzielnie wyregulować okna na zimę?

Odpowiednie wyregulowanie i przygotowanie okien na zimę to ważne zadanie. Tą drogą z domu ucieka bowiem dużo ciepła. Chcąc zaoszczędzić, a zarazem nie narazić się na choroby wywołane przez zimne przeciągi, warto zabezpieczyć okna nim przyjdą przymrozki i ujemne temperatury. Jak to zrobić bez pomocy fachowca?

Jak sprawdzić, czy okno jest szczelne? 

Do najprostszego testu szczelności okien potrzebujesz tylko swojej ręki. Możesz lekko zwilżyć ją wodą. Po takim przygotowaniu powoli przesuwaj dłonią wzdłuż futryny zamkniętego okna i krawędzi szyby. Jeżeli poczujesz podmuchy zimnego powietrza, oznacza to, że twoje okno nie jest do końca szczelne i należy zadbać o jego uszczelnienie przed zimą. 

Przygotuj się na zimę: sprawdź stan techniczny okien 

Stan techniczny okien możesz z łatwością sprawdzić samodzielnie. Chodzi o tak podstawowe czynności, jak ich zamykanie i otwieranie. Nie zważając na chłód na zewnątrz, kilka razy otwórz i zamknij okno, by upewnić się, że nie przesuwa się ono zbyt ciężko lub zbyt lekko. Jeżeli coś jest nie tak, sięgnij do instrukcji producenta okien i wyreguluj je zgodnie z zawartymi tam wskazówkami. Gdy zauważysz, że okno się nie domyka i powstają szpary, przez które ucieka ciepło, dociśnij ramy do ościeżnicy. Można to zrobić za pomocą okuć na skrzydle okna. Potrzebne mogą okazać się klucze, dzięki którym wyregulujemy nacisk na ościeżnicę. W niektórych modelach okien przy okuciach lub śrubach znajdziemy znaczniki, które podpowiedzą, jak to zrobić. 

Regulacja okien na zimę: co musisz wiedzieć? 

Dociśnięcie ramy okna do ościeżnicy to nie wszystko. Podczas przygotowywania okien na zimę należy je także wyregulować. Można to zrobić za pomocą śruby regulacyjnej, którą znajdziemy w dolnym zawiasie okiennym. Konieczne będzie zdjęcie plastikowej osłonki, która okrywa zawias. Wówczas przy pomocy odpowiedniego klucza regulujemy śrubę, sprawdzając przy tym, czy okno odpowiednio otwiera się i zamyka. 

image
FOTO: Envato Elements

Jak sprawdzić, czy uszczelki okienne są szczelne? 

Okna zazwyczaj zabezpieczone są uszczelkami. Niestety, założenie ich raz podczas montażu nie wystarczy – trzeba je co jakiś czas wymieniać. Uszkodzone uszczelki będą się przyczyniały do tego, że z domu będzie uciekało ciepło, za to wpadać będzie zimne powietrze z zewnątrz. Skąd wiadomo, że już czas wymienić uszczelki? Jeżeli po naciśnięciu, wygięciu bądź innym odkształceniu wracają one do swojej poprzedniej formy, wszystko jest z nimi w porządku. Jeśli jednak straciły elastyczność, kruszą się, są popękane lub odkształcone, pora pomyśleć o nowych zabezpieczeniach na okno. 

Czy okna mają zimowy tryb? 

Przed zimą zapewne wymienisz opony w swoim samochodzie. Zadbaj także o to, by zmienić... tryb w swoim oknie! Nie wszyscy wiedzą, że większość okien ma tryb zimowy oraz letni. W zależności od tego, jak są ustawione, ciaśniej lub lżej przylegają do ramy. Jak to sprawdzić? Należy otworzyć okno i znaleźć na boku skrzydła specjalne bolce - może być jeden lub kilka. Jeżeli grubsza strona bolca skierowana jest do uszczelki, mamy do czynienia z trybem zimowym, jeżeli na uszczelkę wskazuje strona węższa, jest to tryb letni. Jak go zmienić? Chwytamy każdy z bolców palcami lub kombinerkami i przekręcamy o 90 stopni względem poprzedniego ustawienia. To prostsze niż myślisz! 

Zadbaj o swoje okna na zimę za pomocą odpowiednich środków 

Gdy mechaniczna część jest już skończona, warto zadbać o tę kosmetyczną, czyli umyć i zabezpieczyć okna. Warto robić to regularnie, bo kurz może powodować mikropęknięcia okien. Po wyczyszczeniu ich za pomocą dedykowanych do tego celu detergentów, należy zabezpieczyć okucia, zawiasy, narożniki i zaczepy. Przyda się do tego np. smar, wazelina techniczna lub specjalna oliwa do maszyn. Z ich pomocą uważnie konserwujemy wszystkie wymienione elementy okien. 

Jeżeli przeprowadzona wcześniej kontrola uszczelek wypadła pomyślnie, warto zadbać o przedłużenie ich żywotności. Służą do tego specjalne preparaty, które natłuszczą je i zabezpieczą. Znajdziemy je w sklepach budowlanych. Należy wyczyścić uszczelki i zaaplikować na nie wybrany preparat zgodnie z instrukcją. 

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:52