Jak sprawdzić, czy okno jest szczelne?
Do najprostszego testu szczelności okien potrzebujesz tylko swojej ręki. Możesz lekko zwilżyć ją wodą. Po takim przygotowaniu powoli przesuwaj dłonią wzdłuż futryny zamkniętego okna i krawędzi szyby. Jeżeli poczujesz podmuchy zimnego powietrza, oznacza to, że twoje okno nie jest do końca szczelne i należy zadbać o jego uszczelnienie przed zimą.
Przygotuj się na zimę: sprawdź stan techniczny okien
Stan techniczny okien możesz z łatwością sprawdzić samodzielnie. Chodzi o tak podstawowe czynności, jak ich zamykanie i otwieranie. Nie zważając na chłód na zewnątrz, kilka razy otwórz i zamknij okno, by upewnić się, że nie przesuwa się ono zbyt ciężko lub zbyt lekko. Jeżeli coś jest nie tak, sięgnij do instrukcji producenta okien i wyreguluj je zgodnie z zawartymi tam wskazówkami. Gdy zauważysz, że okno się nie domyka i powstają szpary, przez które ucieka ciepło, dociśnij ramy do ościeżnicy. Można to zrobić za pomocą okuć na skrzydle okna. Potrzebne mogą okazać się klucze, dzięki którym wyregulujemy nacisk na ościeżnicę. W niektórych modelach okien przy okuciach lub śrubach znajdziemy znaczniki, które podpowiedzą, jak to zrobić.
Regulacja okien na zimę: co musisz wiedzieć?
Dociśnięcie ramy okna do ościeżnicy to nie wszystko. Podczas przygotowywania okien na zimę należy je także wyregulować. Można to zrobić za pomocą śruby regulacyjnej, którą znajdziemy w dolnym zawiasie okiennym. Konieczne będzie zdjęcie plastikowej osłonki, która okrywa zawias. Wówczas przy pomocy odpowiedniego klucza regulujemy śrubę, sprawdzając przy tym, czy okno odpowiednio otwiera się i zamyka.
Jak sprawdzić, czy uszczelki okienne są szczelne?
Okna zazwyczaj zabezpieczone są uszczelkami. Niestety, założenie ich raz podczas montażu nie wystarczy – trzeba je co jakiś czas wymieniać. Uszkodzone uszczelki będą się przyczyniały do tego, że z domu będzie uciekało ciepło, za to wpadać będzie zimne powietrze z zewnątrz. Skąd wiadomo, że już czas wymienić uszczelki? Jeżeli po naciśnięciu, wygięciu bądź innym odkształceniu wracają one do swojej poprzedniej formy, wszystko jest z nimi w porządku. Jeśli jednak straciły elastyczność, kruszą się, są popękane lub odkształcone, pora pomyśleć o nowych zabezpieczeniach na okno.
Czy okna mają zimowy tryb?
Przed zimą zapewne wymienisz opony w swoim samochodzie. Zadbaj także o to, by zmienić... tryb w swoim oknie! Nie wszyscy wiedzą, że większość okien ma tryb zimowy oraz letni. W zależności od tego, jak są ustawione, ciaśniej lub lżej przylegają do ramy. Jak to sprawdzić? Należy otworzyć okno i znaleźć na boku skrzydła specjalne bolce - może być jeden lub kilka. Jeżeli grubsza strona bolca skierowana jest do uszczelki, mamy do czynienia z trybem zimowym, jeżeli na uszczelkę wskazuje strona węższa, jest to tryb letni. Jak go zmienić? Chwytamy każdy z bolców palcami lub kombinerkami i przekręcamy o 90 stopni względem poprzedniego ustawienia. To prostsze niż myślisz!
Zadbaj o swoje okna na zimę za pomocą odpowiednich środków
Gdy mechaniczna część jest już skończona, warto zadbać o tę kosmetyczną, czyli umyć i zabezpieczyć okna. Warto robić to regularnie, bo kurz może powodować mikropęknięcia okien. Po wyczyszczeniu ich za pomocą dedykowanych do tego celu detergentów, należy zabezpieczyć okucia, zawiasy, narożniki i zaczepy. Przyda się do tego np. smar, wazelina techniczna lub specjalna oliwa do maszyn. Z ich pomocą uważnie konserwujemy wszystkie wymienione elementy okien.
Jeżeli przeprowadzona wcześniej kontrola uszczelek wypadła pomyślnie, warto zadbać o przedłużenie ich żywotności. Służą do tego specjalne preparaty, które natłuszczą je i zabezpieczą. Znajdziemy je w sklepach budowlanych. Należy wyczyścić uszczelki i zaaplikować na nie wybrany preparat zgodnie z instrukcją.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements