StoryEditorPORADY DOMOWE

Jak szybko i skutecznie wyczyścić kabinę prysznicową?

21.01.2023., 14:49h

Kabina prysznicowa to funkcjonalne rozwiązanie w łazience, może być jednak wymagająca pod względem utrzymania czystości. Gromadzący się osad z mydła usuniemy również za pomocą domowych sposobów. Pomogą nam ocet, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona. Jak czyścić za pomocą tych środków kabinę prysznicową?

Jak myć kabinę prysznicową? Przede wszystkim systematycznie!

Podczas sprzątania w łazience powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim pamiętajmy, aby do czyszczenia naszej kabiny prysznicowej dobrać odpowiednie preparaty – w przeciwnym razie ściany mogą zmatowieć lub zostać porysowane. Nie używajmy także w tym celu szorstkich gąbek. Zastąpmy je ściereczkami z mikrofibry. Przyda się także specjalny ściągacz z gumy – dzięki niemu szybko pozbędziemy się wody z szyby. Pamiętajmy, aby systematycznie dbać o naszą kabinę prysznicową. Spłukujmy ją po każdym użyciu – to najlepsze, co można zrobić, aby utrzymać czystość.

Czyszczenie kabiny prysznicowej – wypróbuj domowe sposoby

Zanim sięgniemy po chemiczne środki czystości, warto zwrócić uwagę na domowe sposoby. Pomogą nam one równie skutecznie pozbyć się brzydkiego osadu.

Czyszczenie octem

Ten sposób czyszczenia od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wystarczy stworzyć odpowiedni roztwór z octu i ciepłej wody w stosunku 1:1. Następnie specyfik przelewamy do spryskiwacza. Dzięki temu uda się równomiernie i dokładnie rozprowadzić mieszaninę na całej powierzchni kabiny prysznicowej. Po 10 minutach przecieramy spryskane zabrudzenia miękką ściereczką i spłukujemy ciepłą wodą.

Czyszczenie kwaskiem cytrynowym

Wadą octu jest jego nieprzyjemny zapach, nie każdy więc jest stuprocentowo przekonany do powyższego sposobu. Dlatego warto rozważyć inną metodę czyszczenia kabiny prysznicowej. Wystarczy przygotować roztwór z kwasku cytrynowego. Dodajemy 2 łyżki kwasku do 200 ml ciepłej wody, a następnie składniki bardzo dokładnie mieszamy. Całość przelewamy do pojemnika z atomizerem. W tym przypadku uważajmy jednak na elementy marmurowe, które najczęściej nie reagują dobrze na kwasek cytrynowy. Jeżeli dojdzie do kontaktu marmuru i tej substancji, mogą pozostać odbarwienia i skazy na czyszczonej powierzchni.

Czyszczenie sodą oczyszczoną i wodą utlenioną

Jeżeli drzwi, szyby, brodzik czy zakamarki pod prysznicem pokryły się pleśnią, z pomocą przyjdą nam soda oczyszczona oraz woda utleniona. Na spleśniałe miejsce aplikujemy sodę i odczekujemy około 10 minut. Po tym czasie ścieramy zabrudzenie. Później przecieramy jeszcze przecieramy zabrudzony fragment kabiny prysznicowej wodą utlenioną o stężeniu 3%. Nie spłukujemy wody utlenionej!

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:23