StoryEditorZRÓB TO SAM

Jak uszczelnić okna na zimę? Dzięki temu zaoszczędzisz na ogrzewaniu!

06.10.2022., 12:00h

W nadchodzącym okresie ogrzanie całego domu lub mieszkania będzie wiązało się z dużymi kosztami. Okazuje się, że aż 30% ciepła z pomieszczenia może uciekać przez nieszczelne okna. Jak samodzielnie je uszczelnić na zimę? Trzeba wiedzieć, jak i gdzie użyć odpowiednich materiałów, aby zrobić to prawidłowo.

Kiedy i po co wymieniać uszczelki okienne?

Zużywanie uszczelek w oknie jest konsekwencją ich normalnej eksploatacji, do której dochodzi podczas otwierania i zamykania okna. Tempo niszczenia uszczelek można spowolnić dzięki ich poprawnej konserwacji. Jeżeli nie dbamy o ich właściwy stan, z czasem zaczynają twardnieć i odpadać. Należy je wymieniać, gdyż uszkodzenie uszczelek wiąże się z pogorszeniem wodoszczelności, wentylacji, przenikalności cieplnej oraz izolacji akustycznej konstrukcji okiennej. Sprawia to, że do domu dociera więcej hałasu, w czasie deszczu do pomieszczenia przedostaje się woda opadowa, a zimą z domu ucieka więcej ciepła. Wadliwe uszczelki mogą także sprawiać trudności podczas używania okna.

Uszczelki mogą prawidłowo spełniać swoje funkcje nawet przez 10 lat, ale tylko wtedy, kiedy będziemy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu oraz natłuszczaniu. Po czym więc poznać, że należy wymienić uszczelkę w oknie? Przede wszystkim naszą uwagę powinna przykuć nieszczelność – wyczuwalny ciąg powietrza przy skrzydle i przecieki pomimo zamkniętego okna. Sprawdzajmy raz na jakiś czas stan uszczelek. Jeżeli stwardniały, odkształciły się lub zaczęły odchodzić od okna, musimy je wymienić. Prace uszczelniające najlepiej przeprowadzić przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

Jak samodzielnie uszczelnić okno?

Z wymianą uszczelek bez problemu poradzimy sobie samodzielnie. Najważniejszy w tym zabiegu jest dobór materiałów uszczelniających, które muszą być dopasowane do profilu zamontowanych okien. Na tabliczce znamionowej każdego z nich odnajdziemy informacje o modelu, rozmiarze, typie okna i szklenia oraz kodzie produkcji. Uszczelki odpowiedniego typu najlepiej kupować u producenta lub dystrybutora okien, w ostateczności – w sklepie budowlanym, gdzie znajdziemy uszczelki uniwersalne.

Ile kosztuje uszczelka? W zależności od rozmiaru okna, uszczelkę obwiedniową można kupić już za 50 zł. Cena tego typu uszczelki nie będzie raczej przekraczać 120 zł. Uszczelka piankowa na klapę wentylacyjną kosztuje od 20 zł/metr. Te, które nadają się do okien pokrytych poliuretanem są znacznie droższe.

Rodzaje uszczelek okiennych są dwa: taśmowe i zgrzewane w narożnikach okna. W przypadku tych pierwszych należy w trakcie montażu dopasować długość odpowiadającą obwodowi okna. W tym celu wkładamy produkt do szczeliny i odmierzamy odpowiednią długość z rolki. Można zakupić również uszczelki docięte na wymiar, lecz musimy liczyć się z większymi kosztami. W przypadku okien ze zgrzewanymi uszczelkami należy zakupić produkt, który będzie dopasowany do parametrów i wymagań okna. Ich wymiana jest bardziej skomplikowana i tę sprawę najlepiej pozostawić specjalistom.

Jak wymienić uszczelkę? Poradnik krok po kroku

  • Na początku usuwamy starą i zużytkowaną uszczelkę. Wyciągamy ją na całej długości.
  • Miękką ściereczką nasączoną wodą z delikatnym detergentem czyścimy tę przestrzeń, w której była zamocowana uszczelka.
  • Później przechodzimy już do właściwego montażu nowego uszczelnienia. Rozpoczynamy od środka górnej ramy okiennej. Ograniczy to ryzyko powstawania zacieków. Następnie dokładanie dopasowujemy materiał po obwodzie. Zwracajmy przy tym szczególną uwagę na naroża.
  • Na koniec procesu odcinamy nadmiar izolatora nożyczkami. Sprawdzamy, czy uszczelka dobrze przylega do całej powierzchni.

Czy uszczelnianie okien pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Po kilku latach użytkowania okna mogą się rozszczelnić. Nie ulega wątpliwości, że naraża nas to na straty ciepła. Przez okno może uciekać od 25 do 30% ciepła! Dlatego tak ważne jest dbanie o dobrą kondycję uszczelek. Jak to zrobić? Przede wszystkim musimy zadbać o czystość okien i uszczelek. Aby uszczelki okienne zabezpieczyć przed parceniem, przynajmniej raz w roku wcierajmy w nie glicerynę, olej do maszyn lub preparat przeznaczony specjalnie do konserwacji tych elementów.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. październik 2024 08:52