StoryEditorZŁODZIEJ NA CELOWNIKU

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Poznaj sposoby na złodzieja!

18.11.2022., 15:00h

Z roku na rok odsetek włamań zarejestrowanych przez policję rośnie. Złodzieje stosują różne metody, które ułatwiają im obrabowywanie domów i mieszkań. Warto jednak wiedzieć, że posługują się oni określonym systemem znaków. Jak złodzieje oznaczają cele włamań? Jak zabezpieczyć przed włamywaczami dom?

Jak złodzieje sprawdzają mieszkania i domy?

Większość złodziei najpierw dobrze przygotowuje się do włamania. Przed kradzieżą starają się oni dostać do domu bądź mieszkania w celach poznawczych. Ułatwia im to oszacowanie zagrożeń. W ten sposób dokonują również oględzin danego miejsca. Ważne jest, że złodzieje najczęściej dostają się do naszych domów… za naszą zgodą. Przychodzą do nas na przykład jako elektrycy, policjanci czy hydraulicy.

Złodzieje weryfikują również, jak często ktoś bywa w danym mieszkaniu. W tym celu na wycieraczce pozostawiają monetę czy ulotki. Jeżeli przedmioty te nie znikną w najbliższym czasie, to dla włamywaczy znak, że w danym miejscu obecnie nikt nie przebywa. Złodzieje mogą również obklejać zamki taśmą. Warto pamiętać, że stosują oni coraz to bardziej wymyślne metody na sprawdzenie danego domu. Powinniśmy zapoznać się jednak z pewnym szablonem, który wyczuli nas na określone sygnały.

Złodzieje używają określonych symboli!

Gdy jakiś dom będzie atrakcyjny dla złodzieja, ten najczęściej odpowiednio go oznaczy. Zrobi to za pomocą określonych symboli – ten system stosują włamywacze już od wielu lat. To ułatwia im pracę – pamiętają, który dom warty jest zainteresowania, a w którym nie ma nic kosztownego. Symbole są zazwyczaj tworzone kredą bądź ołówkiem. Będą one najpewniej różnić się w zależności od okolicy czy konkretnej grupy przestępczej. Mimo to policja podaje kilka przykładów najpopularniejszych symboli. I tak:

  • diament – w lokalu nikt nie mieszka;
  • krzyż – dom już jest w planach złodziei;
  • trójkąt – w mieszkaniu jest samotna kobieta;
  • zygzak – w środku jest pies;
  • 5 kółek – w domu jest sporo pieniędzy;
  • przekreślone kółko – w mieszkaniu nie ma nic wartościowego.

Gdy tylko zauważymy nietypowe oznaczenia w okolicy wejścia, musimy skontaktować się z policją, która zbada tę sprawę. Zgłaszać należy każdy podejrzany sygnał w naszej okolicy. Pamiętajmy, że jeżeli złodzieje obrabują naszego sąsiada, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że na ich radarze jest także nasz dom!

Wyjeżdżasz na urlop? Nie zapomnij o zabezpieczeniu swojego domu!

Przede wszystkim mieszkanie czy dom warto ubezpieczyć – nawet jeżeli kradzież będzie miała miejsce, to dostaniemy finansową rekompensatę. Poznajmy także naszą okolicę pod kątem bezpieczeństwa. W tym celu warto zajrzeć na Krajową Mapę Zagrożenia Bezpieczeństwa, która dostępna jest na stronie internetowej rządu.

Przed wyjazdem pamiętajmy o dokładnym zamknięciu wszystkich okien, drzwi oraz bram. W przypadku dłuższej nieobecności możemy poprosić zaufanych sąsiadów, aby co jakiś czas zaglądali do naszego domu. Schowajmy także większość drogocennych przedmiotów, takich jak na przykład pieniądze czy biżuteria. Możemy zawieźć je do rodziny czy przyjaciół. Nie trzymajmy atrakcyjnych dla złodziei przedmiotów w okolicy okien. Skutecznie do włamania zniechęca monitoring i alarm. Powinniśmy zainwestować także w drzwi, których konstrukcja uniemożliwia wyważenie. Dobrze także zamontować aluminiowe zewnętrzne rolety.

Pamiętajmy, że domy są bardziej narażone na włamania niż mieszkania. Wynika to głównie z dystansu między sąsiadami. Starajmy się nie afiszować zbytnio z trwającym długo wyjazdem – taki sygnał także może zainteresować złodziei.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 08:25