StoryEditorOGRÓD ZIMĄ

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?

11.10.2022., 08:00h

Nastają coraz chłodniejsze dni, a więc to już ostatni moment, aby pomyśleć o zabezpieczeniu ulubionego kompletu mebli ogrodowych przed zimą. Niskie temperatury, wilgoć oraz różne zanieczyszczenia sprawiają, że stan mebli może znacząco się pogorszyć. Jak więc ochronić je przed zimą?

Meble z technorattanu: jak zabezpieczyć je przed zimą?

Meble ogrodowe z technorattanu od kilku lat niezmiennie cieszą się sporą popularnością. Są one wykonane z syntetycznej plecionki. Krzesła, stoliki czy sofy są lekkie, solidne i efektowe, a przy tym przyjazne środowisku. Produkowany z polietylenu rattan jest niezwykle odporny na deszcz, śnieg, wysokie i niskie temperatury, a także na działanie mikroorganizmów czy promieniowanie ultrafioletowe. Materiał ten więc znacząco wyróżnia się spośród innych. Technorattan nie wymaga nanoszenia warstwy ochronnej, w przeciwieństwie do jego naturalnego odpowiednika. Posiadając meble z tego materiału nie musimy więc pamiętać o regularnej impregnacji ogrodowego kompletu. Wokół mebli z technorattanu jednak nadal trzeba wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Jakie? Przede wszystkim należy przecierać powierzchnię technorattanu wilgotną ściereczką bądź gąbką nasączoną delikatnym płynem. Dzięki nieporowatym włóknom, z których spleciony jest technorattan, utrzymanie mebli w czystości nie sprawia większych kłopotów. Ze względu na swoją wytrzymałość komplet stworzony z tego innowacyjnego materiału nie wymaga większego zabezpieczenia na zimę. Technorattanowe meble bez problemu mogą przezimować bezpośrednio w ogrodzie czy na tarasie.

Meble z rattanu: jak przygotować je na zimę?

Meble rattanowe, tworzone z naturalnych materiałów, wymagają niestety więcej uwagi niż ich syntetyczne odpowiedniki. Przede wszystkim meble z rattanu i bambusa są bardzo wrażliwe na wilgoć. Z tego powodu nadmierna ekspozycja na niekorzystne warunki pogodowe nie jest dobrym pomysłem. Zanim więc rozpocznie się jesienna słota, trzeba przenieść nasz ulubiony komplet w miejsce suche i przewiewne, a następnie dobrze przykryć go pokrowcem. W ten sposób ograniczymy osadzanie się kurzu na meblach. Nie owijamy jednak mebli szczelnie folią – to może doprowadzić do nadmiernego wysuszania się rattanu. W rezultacie materiał ten stanie się kruchy i bardzo podatny na uszkodzenia. Zanim przeniesiemy komplet z ogrodu czy tarasu, warto delikatnie oczyścić powierzchnie przy pomocy miotełki do kurzu lub szczotki ryżowej albo nylonowej. Pamiętajmy, aby regularnie pielęgnować nasze meble rattanowe. Wiklinę, rattan orz bambus impregnujemy specjalnymi środkami, które nie powodują odbarwienia mebli. Dzięki nim fotele czy leżaki nie będą również absorbować wody czy niszczeć pod wpływem promieniowania UV.

Meble z aluminium: jak ochronić je przed zimą?

image

Meble metalowe dla pewności warto zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym.

FOTO: Pixabay

W naszych ogrodach często goszczą również meble z aluminium. Jest to lżejszy i bardziej nowoczesny materiał od ciężkiego i masywnego żeliwa. Aluminium charakteryzuje się również wysoką trwałością. W tym przypadku możemy pozostawić bez obaw komplet mebli na zewnątrz. Aluminium wysokiej jakości, malowane proszkowo, nie powinno niszczeć czy rdzewieć pod wpływem wilgoci czy załamań pogody. Warto jednak dla pewności zabezpieczyć je farbą lub środkiem antykorozyjnym i przykryć pokrowcem.

Meble z drewna tekowego: jak zabezpieczyć je na zimę?

Meble drewniane trzeba szczególnie chronić przed śniegiem, mrozem oraz deszczem. Dobrze jest przechowywać tego typu komplety pod zadaszeniem, na przykład wewnątrz altany ogrodowej. Przydatny może okazać się także pokrowiec. Nadmierna ekspozycja na słońce i ciągły kontakt z wodą przyspiesza proces patynowania drewna, który prowadzi do zmiany jego kolory na srebrnoszary. Jeżeli zależy nam na spowolnieniu tego procesu, powinniśmy stosować impregnaty przeznaczone dla wyrobów drewnianych. Pamiętajmy przy tym, że nowy sezon należy zacząć od olejowania stołu – to utrwali kolor materiału, a dodatkowo będzie chronić przed powstawaniem odbarwień i nieestetycznych plam.

Zabezpieczanie mebli przed zimą – o czym jeszcze warto pamiętać?

Przed przykryciem kompletu pokrowcem należy mieć przede wszystkim pewność, że meble są suche. W przeciwnym razie do materiału może wdać się wilgoć. Po sezonie warto sprawdzić, czy na meblach nie pojawiły się uszkodzenia lub – w przypadku metalu – czy nie ma śladów rdzy. Mebli z tworzyw sztucznych lepiej nie używać w okresie zimowym, gdyż są wówczas bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Z pokrowców co jakiś czas usuwajmy nadmiar śniegu.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 16:28