StoryEditorCORAZ BLIŻEJ DO ŚWIĄT

Jaką choinkę kupić na święta? Sprawdź przegląd drzewek świątecznych

27.11.2022., 08:30h

Wybór choinki na święta Bożego Narodzenia jest naprawdę ważny. Najczęściej decydujemy się na sosnę, jodłę lub świerk. Jaka jest jednak różnica pomiędzy tymi gatunkami drzew? Który z tych iglaków wytrzyma dłużej? A może warto wybrać sztuczną choinkę?

Choinka cięta – ekologiczny wybór

Żywe cięte choinki, nazywane inaczej choinkami na pniu, nie są wycinane z lasu. Wręcz przeciwnie, pochodzą ze specjalnych szkółek lub plantacji. Wybór tego drzewka będzie więc rozwiązaniem ekologicznym. W ten sposób nie przyczynimy się do wycinek lasów. Utylizacja tego typu drzewek także służy środowisku – możemy oddać je do specjalnego punktu, w którym ulegną one procesowi rozdrobnienia. Później świetnie będą nadawać się jako kompost. Dodatkowo cięte choinki są lżejsze i tańsze niż te doniczkowe.

Niestety są też wady choinki na pniu. Przede wszystkim gubi ona szybciej liście niż drzewko ukorzenione. Najlepiej zainwestować w stojak z pojemnikiem na wodę i często nawadniać choinkę. Istnieją także stojaki z regulowanym uchwytem pnia – przydadzą się one wtedy, gdy drzewko zmniejszy swoją objętość podczas wysychania. Dobrym pomysłem będzie także ustawienie donicy z ciętym drzewkiem z dala od grzejnika.

Sztuczne drzewko – posłuży przez lata

Oczywiście raz zakupiona sztuczna choinka posłuży przez lata. 

image

Sztuczne drzewko – posłuży przez lata

FOTO: Envato Elements
Dodatkową jej zaletą jest fakt, że nie gubi igieł. Warto zainwestować w drzewko wysokiej jakości. Tego typu choinka jest puszysta i cieniowana, co nadaje jej naturalny wygląd. Dodatkowo powinna mieć zgrabny pokrój, co jednak jest rzadkie w przypadku naturalnych drzewek. Łatwo sztuczną choinkę dopasować do dekoracji wnętrza, gdyż można zakupić ją w dowolnym rozmiarze i kolorze.

Niestety produkcja sztucznych choinek degraduje środowisko, a rozkład materiałów, z których wykonane jest tego typu drzewko, może potrwać aż 400 lat. Trzeba również zagospodarować miejsce na przechowanie choinki, kiedy już skończą się święta. Dodatkowo zwierzętom i dzieciom mogą zaszkodzić sztuczne igły, jeśli je połkną. Nie dekorujmy takiej choinki sztucznym śniegiem. Nie usuniemy go po aplikacji, a z czasem będzie on kruszył się i żółknął. W wyniku tego choinka straci na atrakcyjności.

Choinka niestandardowa i niepowtarzalna

Choinkę można także wykonać samodzielnie z dowolnych materiałów. Na pewno zaskoczy i nada wnętrzu charakter. Najlepiej wykorzystać do zrobienia drzewka nadające się do przetworzenia materiały, takie jak drewno, tektura czy metal. Tego typu mniej lub bardziej zdekonstruowane drzewka nadadzą się do małych pomieszczeń, a także domów, w których królują zwierzęta. Tego typu pozycje są jednak jeszcze mało znane i w sklepach mamy niewielki wybór designerskich drzewek. Dlatego najlepiej będzie wykonać je samodzielnie. To będzie jednak tylko symboliczny element świąt. Stworzenie własnoręcznie niecodziennego drzewka bożonarodzeniowego może być wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Taka choinka sprawdzi się także jako ozdoba na przykład w pokoju dziecka.

image

Choinka niestandardowa i niepowtarzalna

FOTO: Envato Elements

Drzewko w donicy – niepowtarzalny urok i zapach

Dosyć popularnym wyborem jest choinka w donicy. Jeżeli będziemy ją podlewać, postoi dłużej niż cięta. Po świętach drzewko wystawiamy na zewnątrz, gdyż nie może ono stać w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż 7-10 dni. Na wiosnę natomiast dobrym pomysłem będzie przesadzenie choinki do ogródka. Niestety drzewko w donicy jest dużo większym wydatkiem niż choinka cięta. Jest również dosyć ciężkie i należy pamiętać o jego regularnym podlewaniu. Aby przedłużyć trwałość drzewka bożonarodzeniowego, warto obniżyć temperaturę w domu do 18°C.

Jeżeli po sezonie chcemy posadzić naszą choinkę w gruncie, musimy dobrze obejrzeć drzewko w szkółce. Zwróćmy uwagę na to, czy pień się nie rusza oraz czy igły są błyszczące. Ważna jest również doniczka – nie może być ani za mała, ani za duża. Pamiętajmy, że niektóre choinki w donicach mają mocno przycięte korzenie, więc nie przyjmą się w gruncie.

Sosna, świerk, jodła – jaką choinkę wybrać?

Świerk pospolity jest popularnym bożonarodzeniowym drzewkiem. Jego igły są krótkie, ciemnozielone, sztywne i kłujące. Niestety, opadają dosyć szybko – w czasie od tygodnia do trzech. Choinkę świerkową należy więc kupić tuż przed Bożym Narodzeniem. Drzewo to wydziela piękny i niepowtarzalny żywiczny zapach. W dodatku tworzy szerokie korony o kształcie regularnym i stożkowatym.

Świerk kłujący, inaczej świerk srebrny, ma gęsty, zwarty, stożkowaty pokrój oraz szczególne igły, które przybierają kolor od sinozielonego do srebrzystoniebieskiego. Sztywne gałęzie układają się pod kątem prostym w stosunku do pnia. Igły są efektowane, ale też bardzo kłujące.

Sosna pospolita także nadaje się na drzewko choinkowe, lecz nie jest jeszcze tak popularna jak świerk. Wszystko z powodu kształtu sosen, który jest naturalny, ale także nieregularny. Korona tych drzew jest stożkowata oraz rzadka. Bardzo sztywne gałęzie wytrzymają nawet cięższe ozdoby choinkowe. Igły sosny są kłujące, a na gałązkach utrzymują się nawet od 2 do 3 tygodni. Mają piękną, jasnozieloną bądź zielononiebieską barwę. Sosna wydziela bardzo intensywny, kojarzący się ze świętami zapach.

Jodła kaukaska również świetnie sprawdzi się jako choinka. Jodły mają długie i szerokie igły w ciemnozielonym kolorze. Ich pokrój jest gęsty i regularny – rozłożysty u dołu i węższy przy wierzchołku. Igły jodeł zasychają, ale nie opadają. Z tego względu to drzewko może stanowić ozdobę nawet do 2 miesięcy. Jodły cenione są ze względu na estetyczny i szlachetny wygląd, a także miękkie i niekłujące igły. W związku z tym sprawdzą się w domach z małymi dziećmi. Dodatkowo jodła nie wydziela zapachu, dlatego też polecana jest dla alergików. Niestety ten iglak jest dosyć drogi, gdyż na święta drzewko sprowadza się głównie z Danii.

image

Sosna, świerk, jodła – jaką choinkę wybrać?

FOTO: Envato Elements

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 17:01