Co jest ważne przy wyborze choinki w doniczce?
Bardzo ważna jest wielkość donicy, w której znajduje się drzewko. Jeśli choinka ma około półtora metra, to doniczka powinna mieć minimum 80 cm średnicy. Najlepiej szukać świątecznego drzewka w dobrych sklepach ogrodniczych. Ważne jest, aby rośliny już kilka lat rosły w pojemniku. Poznamy je po tym, że ziemia w doniczce jest osiadła, a w dodatku porośnięta mchem i drobnymi chwastami. Przy podnoszeniu choinki pień powinien unosić się wraz z doniczką. Po wyjęciu bryły korzeniowej powinniśmy zauważyć, że korzenie przerastają ziemię, przypominając gęstą siatkę. Jeżeli jednak ziemia w doniczce jest świeżo wzruszona, a po wyciągnięciu obsypuje się z korzeni, to wskazuje na to, że drzewko zostało wykopane ze szkółki i przesadzone do doniczki w ostatniej chwili. Zazwyczaj takie egzemplarze mają mniejsze szanse na przeżycie w gruncie.
Najlepiej wybrać kilkudziesięciocentymetrowe iglaki o stożkowatym pokroju. Dużą popularnością cieszą się świerki pospolite i srebrne, sosny pospolite czy jodły kaukaskie.
Jak uprawiać choinkę w doniczce?
Naszemu drzewku trzeba zapewnić w domu odpowiednie warunki. Najważniejsza jest odpowiednia ilość wody. Dodatkowo roślina musi mieć stały dostęp do światła słonecznego. Pamiętajmy, że przerywamy jej zimowy spoczynek. Z tego względu drzewko powinno stać w pomieszczeniu jak najkrócej – góra dwa tygodnie. Unikajmy również wprowadzania rośliny z zewnątrz od razu do bardzo nagrzanego pomieszczenia – poskutkuje to szokiem termicznym. Im chłodniej w pokoju, tym lepiej dla naszego iglaka. Po świętach można wystawić doniczkę z drzewkiem na balkon.
Jak sadzić choinkę w ogrodzie?
Należy dobrze zaplanować miejsce, w którym chcemy posadzić drzewko. Wybierzmy odpowiednie stanowisko, kierując się wymaganiami danego gatunku lub odmiany. Weźmy pod uwagę także rozmiary, jakie w przyszłości osiągnie nasza choinka. Ziemię wokół niej najlepiej wyściółkować przekompostowaną korą.
Jeżeli iglak pozostał w uśpieniu, a więc nie wypuścił nowych przyrostów, to po świętach najlepiej wystawić go na zewnątrz, na przykład na balkon lub taras. To miejsce musi być jednak osłonięte od silnego słońca. Doniczkę zabezpieczamy przez mrozem poprzez owinięcie starym kocem. W czasie odwilży obficie podlewamy. Jeżeli natomiast roślina już zaczęła rosnąć podczas pobytu w domu, to najlepiej do wiosny pozostawić ją w cieple. Dbamy o naszego iglaka, regularnie podlewając. Jeżeli powietrze w pomieszczeniu jest suche, również go zraszamy. Nie należy jednak drzewka wynosić do ciemnej, nieoświetlonej piwnicy, gdyż szybko zaschnie.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements