StoryEditorZWIERZĘTA W OGRODZIE

Jeż to pożyteczny gość w ogrodzie! Jak pomóc mu przeżyć zimę?

19.11.2022., 10:00h

Jeże to sympatyczne i bardzo pożyteczne zwierzęta, które goszczą niekiedy w naszych ogrodach czy na działkach. Listopad to czas, kiedy jeże zapadają już w sen zimowy. Warto pomóc im w przetrwaniu tej mroźnej pory roku. Jak przygotować tym leśnym zwierzętom odpowiednie warunki życia?

 Czym charakteryzuje się jeż?

Jeże prowadzą nocny tryb życia. To właśnie po zmierzchu wychodzą na żer. Doskonale widzą w ciemności i mają dobrze rozwinięty słuch. Żywią się zwłaszcza owadami, ale także ślimakami, dżdżownicami, jaszczurkami, żabami czy ptasimi jajami. Pożywienia szukają w ściółce lub w trawie przysypanej liśćmi. Jeże nie jedzą roślin, dlatego też nie są szkodnikami w ogrodach, wręcz przeciwnie – są bardzo pożyteczne!

Stała obecność lub regularne wizyty tych zwierząt w naszym ogrodzie mogą znacząco przyczynić się do zmniejszania populacji wielu szkodników roślin. Jeże żywią się np. turkuciami podjadkami czy ślimakami. Warto mieć na uwadze, że zjadają także pożyteczne stworzenia, takie jak pszczoły czy skorki, robią to jednak w znacznie mniejszym zakresie.

Jeż zimuje w ogrodzie: jak mu zapewnić dobre warunki?

Jeże bardzo często zimują w naszych ogrodach. Zwierzęta te dobrze poczują się wszędzie tam, gdzie są sterty liści czy wysoka trawa, lubią bowiem zarośla, zakrzaczenia oraz łąki kwietne. Najczęściej zimują w takich miejscach, do których trudno będzie dotrzeć innym drapieżnikom. W naszym klimacie sen zimowy jeża trwa niecałe pół roku.

Jeż jest bardzo odporny na wiele naturalnych trucizn – potrafi nawet zaatakować żmije zygzakowate. Jednak bardzo szkodliwe są dla niego chemiczne środki ochrony roślin. Śmierć jeża może nastąpić także po spożyciu zatrutych preparatem owadów bądź ślimaków. Niebezpieczne dla tych stworzeń może okazać się również koszenie trawy. Z tego względu proces przycinania trawnika należy wykonywać ostrożnie – w gęstwinie mogło ukryć się zwierzę.

Jesienią możemy usypywać kopce z liści i gałęzi w mało uczęszczanych oraz zacisznych miejscach ogrodu. Warto przygotować także specjalną budkę dla jeża, która posłuży mu za schronienie w czasie zimy. Taki domek powinien mieć wymiary 30 x 30 x 40 cm. Wejście musi być bardzo małe – takie, aby jeż mógł tam się zmieścić, ale jednocześnie zapewniające mu bezpieczeństwo. Pamiętać trzeba, aby taką budkę przygotowywać w rękawiczkach. Jeże mają bardzo wyczulony zmysł węchu. Jeżeli więc poczują zapach człowieka, nie zamieszkają w tym miejscu. Nie wkładajmy również nic do środka domku, gdyż jeż sam umości sobie legowisko wewnątrz. Na taką budkę nada się też drewniana skrzynka po owocach uszczelniona liśćmi, sianem bądź trawą. Musi być okryta gałęziami po bokach i z góry.

Dla jeży potencjalne szkodliwe są także oczka wodne i studzienki ściekowe. Dobrze więc zabezpieczyć te miejsca w przypadku obecności tych zwierząt w ogrodzie. Wrogami jeży są borsuki, kuny, lisy, tchórze oraz psy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 17:20