StoryEditorOgnisko w ogrodzie

Magiczne lato w ogrodzie – jak zrobić miejsce na ognisko?

31.07.2023., 18:00h
Latem często rozpalamy ogniska na swoich działkach. Tak naprawdę możemy organizować takie spotkania zarówno w dużych, jak i małych ogrodach, a nawet na tarasie. Jak przygotować ognisko do tego sezonu?

Ognisko w ogrodzie – bezpieczeństwo!

Przygotowując ognisko w ogrodzie, przede wszystkim musimy zadbać o bezpieczeństwo. Pamiętajmy o przepisach prawnych – o odpowiedniej odległości od domu, granicy działki, lasu czy omłotów rolnych. W pobliżu ognia nie powinno być żadnych materiałów łatwopalnych czy roślin, osłońmy też drewno, które stosujemy na opał. Dla niego zorganizujmy osobną przestrzeń, najlepiej zadaszone, suche miejsce. Żeby nie nasiąkało wodą deszczową, możemy także okryć je plandeką.

Ognisko w ogrodzie – co należy zrobić?

Przestrzeń, na której będziemy palić, oddzielmy od trawnika. Zastosujmy do tego cegły szamotowe (stosowane m.in. w kominkach ze względu na swoją ognioodporność), płyty, kamienie, betonowe kształtki. Stwórzmy z nich kształt koła czy kwadratu. Jeśli planujemy regularnie organizować ognisko, możemy stworzyć palenisko stałe – utrwalmy wtedy murek zaprawą murarską. Po jednej stronie może być wyższy, żeby osłonił od dymu np. stół, przy którym będziemy jeść. Do odgrodzenia ognia możemy także wykorzystać specjalne pierścienie, wykonane np. z żeliwa, które możemy kupić w sklepie lub posłużmy się np. starą felgą z opon w ciągniku.

Ognisko w ogrodzie – wielkość i głębokość

Powierzchnię pod ogień, ale też wokół niego, wyłóżmy kamieniami, żwirem czy piaskiem. Ognisko wykonajmy na głębokości mniej więcej 5 cm. Jego szerokość powinna wynosić przynajmniej ok. 50 cm, żeby zmieściło się w nim drewno na opał, ale jeśli mamy więcej przestrzeni w naszym ogrodzie warto, żeby osiągała ok. 100 cm.

image

Ognisko w ogrodzie

FOTO: Envato Elements

Paleniska przenośne

Dobrym rozwiązaniem, szczególnie do mniejszych ogrodów czy tarasów, są paleniska przenośne. Przybierają różne kształty – koszyka, półkola, prostopadłościanu, dysku – i stoją na nóżkach. Ich średnica wynosi od 50 cm do 100 cm. Wykonane są z żeliwa lub blachy stalowej, pomalowane farbą ognioodporną. Ich największym plusem jest to, że możemy je łatwo oczyścić je z popiołu i schować np. do garażu czy po wiatę.

Ognisko w ogrodzie – niech panuje dobry nastrój

Jeśli tworzymy stałą przestrzeń dla ogniska, pomyślmy też o jego otoczeniu, które będzie odpowiadać za nastrój spotkań. Wyposażmy się w odpowiednie meble – ławki, trwale związane z gruntem lub przenośne, pojedyncze krzesła, stół do napojów i jedzenia. Mogą być wykonane z drewna lub metalu, lepiej zrezygnować z tych plastikowych. Gdy planujemy zostawiać je na dworze, zadbajmy też, żeby były wykonane z materiałów odpornych na różne warunki pogodowe. Siedziska możemy przystroić przed przyjściem gości – poduszkami, pledami, kocami.

Ognisko w ogrodzie – lampki i lampiony

Dobrze sprawdzi się instalacja oświetlenia. Mogą to być zarówno lampy ogrodowe, jak i kolorowe, nastrojowe lampki, które możemy rozwiesić np. między belkami wsadzonymi w ziemię. Ponadto zapewnią nam bezpieczeństwo po zmroku – powinniśmy zaplanować ścieżkę od ogniska do domu. Wygląd naszego ogniska i przestrzeni wokół niego dostosujmy do wystroju domu oraz ogrodu.

 

image

 

Teresa Karwacka

Fot. envato elements

 

 

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 02:45